Új lendület a felelősségvállalásban
Egy válságban lévő vállalkozásból nemzetközi vállalatcsoportot alakított ki – jövőképet, kitartást és világos célt szem előtt tartva. Gerhard Glinzerer most egy újabb úttörő példát mutat: a nem profitorientált HERZ-alapítvány létrehozásával nemcsak a vállalat fennmaradását biztosítja, hanem fenntartható hozzáadott értéket teremt az egész iparág számára. A HERZ-csoport vezérigazgatója egy exkluzív interjúban beszél a felelősségről, a jövőről és arról, hogy mi számít igazán.
HERZ Hírek: Ön egy nemzetközileg sikeres, számos leányvállalattal rendelkező, 36 éve tulajdonában lévő vállalatot ad át egy nonprofit alapítványnak. Miért?
Gerhard Glinzerer: A kérdés megválaszolásához vissza kell lépnem egy lépést és a múltba kell tekintenem. 1989-ben, amikor átvettem a HERZ-et, a vállalat egy nemzetközi szinten jelentéktelen szelepgyártó volt, szerény gazdasági sikerrel. A gyártás egy elavult bécsi telephelyen folyt, amelyet egy stájerországi összeszerelő üzem és egy kis németországi értékesítési vállalat egészített ki.
HERZ Hírek: Fiatalon vett át egy céget, amely akkoriban a csőd szélén állt – mindig is hajlandó volt kockázatot vállalni?
Gerhard Glinzerer: Az emberek fiatalon talán hajlandóbbak kockázatot vállalni, különösen, ha kevés vesztenivalójuk van. Kezdetben, a mai körülmények között, egy ilyen tranzakció teljesen kizárt lenne, mivel a vállalat részvényei jelentették az egyetlen biztosítékot és egy negatív gazdasági fejlődés esetén ez valószínűleg a hitel nem teljesítéséhez vezetett volna.
HERZ Hírek: Hogyan reagált akkoriban a piac a vállalatra? Voltak más érdeklődők is?
Gerhard Glinzerer: Mint később kiderült, a versenytársak valóban érdeklődtek a HERZ iránt, de nem akartak pénzt költeni a gyengélkedő osztrák szerelvénygyártóra, és a "Nem kell a HERZ-nek életben tartást nyújtanunk, a probléma magától megoldódik" kijelentés volt a mérvadó. Valószínűleg igazuk lett volna, de nem számoltak Gorbacsov szovjet vezetővel.
HERZ Hírek: Gorbacsov milyen hatással volt a HERZ-re?
Gerhard Glinzerer: A szovjet birodalom felbomlása és a kelet-európai szatellit-államok szabadsága gyors növekedést eredményezett, különösen Kelet-Európában, Oroszországban és Közép-Ázsiában. Az évek során egy több mint 3000 alkalmazottat foglalkoztató, számos gyártóüzemet és globális tevékenységet folytató értékesítési vállalatot magában foglaló konglomerátum alakult ki.
HERZ Hírek: A vasfüggöny bukása tehát a HERZ terjeszkedéséhez vezetett?
Gerhard Glinzerer: A HERZ 1989 óta következetesen a növekedés útján halad. A növekedés normális volt, és a terjeszkedés gazdasági okokból szükséges volt, akárcsak a nemzetközi tevékenységek. Természetesen a vállalat nem kezdett vad vásárlási hullámba, hanem inkább a termékpaletta kiépítésére összpontosított. A kiindulópont a bécsi szelepgyártás volt, majd a hőszivattyúk és biomassza-rendszerek következtek, végül pedig a Hirsch Servo felvásárlása a glaneggi Hirsch Servo szigetelési termékeivel és a hozzá kapcsolódó mechanikai, műszaki mérnöki tevékenységgel.
HERZ Hírek: Milyen lehetőségeket lát a széles körben pozicionált HERZ csoport számára az alapítványban?
Gerhard Glinzerer: A lehetőségek kihasználása alapvetően a HERZ-csoport operatív vállalatainak feladata. Az alapítvány biztosítja azt a stabilitást és biztonságot, amelyre a vállalatoknak tevékenységükhöz szükségük van. A nonprofit alapítvány létrehozására vonatkozó döntés azon a szándékon alapult, hogy a három említett területet megőrizzük. A fent említett területet egy egységként tartsuk fenn és így biztosítsuk a kölcsönös támogatást. A kollégák mindenekelőtt a feladataikra koncentrálhatnak, és elkerülhetik a nagyvállalatoknál szokásos játszmákat.
HERZ Hírek: Az alapítványi modell ezért segít biztosítani minden társadalom kohézióját a jövőre nézve. Az alapítvány az önök részéről is egy lépés, hogy a HERZ-et hosszú távon megbízható és stabil partnerként pozicionálják minden érdekelt fél számára?
Gerhard Glinzerer: Nos, több évtizedes vállalkozói tevékenység után felmerült a kérdés, hogy hogyan tovább. A családon belül nem volt aki továbbvigye a HERZ-csoportot, a vállalat egészben vagy részben történő eladása természetesen lehetséges lett volna. Kínából is volt érdeklődés, de eltekintve attól, hogy pénzt nem lehet megenni, ez a lehetőség nem tűnt számomra megfelelőnek.
Számos munkatárs hozzájárult a vállalat sikeréhez, és én úgy éreztem, hogy kötődöm hozzájuk. El akartam kerülni a vállalat felvásárlásokat követő szokásos "fejvágást", ezért felmerült és megvalósult a nonprofit alapítvány ötlete.
HERZ Hírek: Milyen szerepet tölt be a HERZ-alapítványban?
Gerhard Glinzerer: A HERZ-alapítványnak négy főből álló igazgatótanácsa van. Én vagyok az igazgatótanács elnöke. Az alapítvány részesedéssel rendelkezik a HERZ Industries GmbH-ban, a csoport holdingvállalatában, de nem vesz részt az operatív tevékenységekben.
HERZ Hírek: Tehát minden marad a régiben, vagy az alapítvány egy kicsit nagyobb lélegzetvételhez juttatja Önt?
Gerhard Glinzerer: Nem számítok azonnal új szabadságra szabadidő formájában, de van remény. A mottóhoz hűen: Dum spiro, spero – Amíg lélegzem, addig reménykedem.
HERZ Hírek: Ez azt jelenti, hogy nem lesznek érezhető változások az ügyfelek, partnerek és alkalmazottak számára?
Gerhard Glinzerer: Mivel az alapítvány a HERZ-csoport kizárólagos tulajdonosa, és nem folytat semmilyen operatív tevékenységet, az alkalmazottak, ügyfelek és beszállítók számára nem lesznek releváns változások. A legfontosabb dolog a vállalat jövőjét illetően a tisztánlátás. A csoport részvényei átkerültek az alapítványhoz, így a csoport eladásával vagy felbomlásával kapcsolatos spekulációknak nincs alapja.
HERZ Hírek: A HERZ-alapítvány nonprofit szervezet. Milyen konkrét társadalmi célokat követ?
Gerhard Glinzerer: Az alapítvány által kapott jövedelmet az alapszabályzatnak megfelelően kell felhasználni. Az alapítvány feladatai között központi helyet foglal el az építőipari technika területén a fiatal tehetségek támogatása, azaz a szakiskolák, szakközépiskolák, szakegyetemek és még sok más támogatás. Az indoklás világos: a vállalatcsoport tevékenységéből származó nyereséget visszaforgatják az iparágba, a szakmunkás tanulókba, az iskolásokba, a hallgatókba és a tanoncokba. Mindazokba, akik az iparágunkban dolgoznak, képzés alatt állnak, vagy tovább kívánják képezni magukat. Tervben van versenyek indítása is, amelyek lehetőséget adnak a fiatal tehetségeknek, hogy megmérettessék magukat társaikkal.
HERZ Hírek: Mi volt a legnagyobb kihívás a HERZ-csoport nonprofit alapítványba való átalakítása során?
Gerhard Glinzerer: Egy nonprofit alapítvány létrehozása számos bürokratikus akadállyal jár. Három különböző hatóság volt érintett, és kulcsszerepet játszott abban, hogy az alapítvány létrehozásának folyamata többéves vállalkozássá vált.
HERZ Hírek: Voltak-e valaha olyan érzései, hogy megteszi ezt a lépést?
Gerhard Glinzerer: A könyvvizsgálóval és a jogászokkal sok időt töltöttünk azzal, hogy megvitassuk, milyen mértékben érheti el egy alapítvány az általam kívánt eredményt. Pozitív döntésre jutottunk és meg vagyok győződve arról, hogy ez a megoldás a lehető legjobb egy ekkora csoport számára. Ettől eltekintve továbbra is a vállalatnál dolgozom és szívesen látok bárkit, aki hajlandó vezető pozíciót vállalni a vállalatnál és nem a négynapos hetet és az otthoni munkavégzést tekinti mantrának.
HERZ Hírek: Visszatekintve a tulajdonosi és ügyvezető igazgatói pályafutására, bármit másképp csinálna, vagy mindent ugyanúgy hagyna?
Gerhard Glinzerer: Visszatekintve, természetesen sok hibát követtünk el, de ahogy a mondás tartja: csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit. Végeredményben a legtöbb döntés helyes volt és sok kemény munkával, odaadással és szerencsével sikerült egy tekintélyes és sikeres ipari csoportot felépítenünk.
HERZ Hírek: Köszönjük a nyílt beszélgetést és a világos betekintést a HERZ-csoport fejlődésébe. Azzal, hogy a vállalatot egy nonprofit alapítvánnyá alakították át, nemcsak a jövőjét biztosították, hanem a stabilitás és megbízhatóság fontos jelét is küldték az ügyfeleknek, a partnereknek, a munkavállalóknak és az egész iparágnak. Ezzel olyan szilárd alapot teremtett, amely bizalmat ébreszt és megerősíti az iparág jövője iránti közös elkötelezettségünket.
Nonprofit alapítványok
A nonprofit alapítványok hosszú távra jönnek létre. Céljuk így generációkon át változatlan marad, stabil alapot teremtve a társadalom fenntartható támogatásához. A nonprofit alapítványok vagyona változatlanul megmarad. A nonprofit alapítványok nem profitorientáltak. A nonprofit alapítványok által termelt jövedelmet tartósan a társadalom javát szolgáló projektekbe fektetik be. Kizárólag olyan célokat követnek, amelyek a közjót szolgálják – például az oktatás, a kutatás, a környezetvédelem, a kultúra vagy a szociális jólét területén.
Részlet a HERZ-alapítvány alapszabályából
4. § Alapítványi célok
1. Az alapítvány kizárólag és közvetlenül a szövetségi adótörvénykönyv (BAO) értelmében vett közhasznú és jótékony célokat követ; nem nyereségorientált.
2. Az alapítvány az épületgépészet minden területén támogatja az oktatást és a képzést, különösen a HVAC-iparban (fűtés, légkondicionálás, szellőzés, szaniterek) és az építőanyag-gyártás területén.
3. A BAO 37. §-ának megfelelően az alapítvány támogatja az építőiparban, különösen a HVAC-iparban és az építőanyag-gyártás területén dolgozó rászorulók (természetes személyek) jólétét, különösen a betegség miatt rászorulókét.
4. Végül az alapítvány a BAO 35. §-ának megfelelően az általános nyilvánosságot támogatja, különös tekintettel a következő területekre:
- szakképzés, különösen képzés és továbbképzés az épületgépészet minden területén, különösen a HVAC-iparban (fűtés, légkondicionálás, szellőzés, szaniterek) és az építőanyag-gyártás területén
- a természeti erők által okozott károk elleni küzdelem
- művészet és kultúra
- sport
- tudomány és kutatás