Természetes fény ablaktalan helyiségekben is

Fénycsatorna - Hatékonyabb egy izzónál

Fénycsatorna - Hatékonyabb egy izzónál
A VELUX 2006-ban mutatta be először a fénycsatornát, amely a tetőn keresztül képes természetes fényt vinni olyan helyiségekbe, ahová másképpen lehetetlen lenne. Idén egy új típussal és praktikus kiegészítőkkel vált teljessé a kínálat. A manapság divatos, kishajlású tetővel épített családi házak magukkal hozták azt a problémát, hogy a ház belsejében lévő, szükségleti funkciókat betöltő helyiségek (gardrób, fürdőszoba, mellékhelyiség, folyosó, stb.) természetes megvilágítás nélkül maradnak. Ez azt jelenti, hogy ezekben éjjel-nappal mesterséges fényt kell használni. A fénycsatorna megszünteti e végérvényesnek tűnő állapotot, mert a tetőn keresztül napfénnyel látja el a helyiséget, így egész nap biztosítja a természetes megvilágítást. A termék minden olyan, a homlokzattal nem határos helyiségbe ajánlott, amely a tetővel közvetlenül nem érintkezik.
A fénycsatorna szerkezetileg több részből áll: tartalmaz egy fix bevilágító tetősíkablakot, egy mennyezetbe szerelhető világítóegységet és a kettőt összekötő rugalmas vagy merev csövet, amely lehetővé teszi a kapcsolatot akkor is, ha a világítófelületek nem egymás felett helyezkednek el.
A fénycsatorna fényátbocsátási kapacitása több tényezőtől függ: az időjárási körülményektől, a napfény beesési szögétől, a fénycsatorna tájolásától és hosszától. Egy fénycsatornával egy kb. 6 m2-es helyiség ideális bevilágítása oldható meg. Ha a fénycsatorna fényerejét lumenben mérve (a lumen az a fénymennyiség, amely egy fényforrásból érkezik) összehasonlítjuk egy 60 W-os izzó vagy egy 36 W-os neoncső fényerejével, akkor a merevcsöves fénycsatorna az izzónál 15-ször, a neoncsőnél 4-szer több fényáramot nyújt. Ráadásul a merevcsöves fénycsatorna a bevilágító tetősíkablak üvegfelületét érő napfény 98%-át továbbítja a belső térbe.
A fénycsatornák választékának legújabb tagja a kifejezetten sík tetőfedő anyagokhoz kifejlesztett flexibilis (TLF), illetve merevcsöves (TLR) változat. Mindkét termék korcolt fémlemez-fedéshez is alkalmazható. Jelentősen bővült a fénycsatornákhoz külön megvásárolható kiegészítők köre is:
  • Az eddigi, 90 cm-es merev toldócsövet 2008 júliusától kiváltja egy 62 cm-es és egy két darabból álló, 124 cm-es verzió, melyek sokkal praktikusabbak a beépítésnél.
  • Bármely típusú fénycsatornához akár utólag is beszerelhető elektromos fényforrás (ZTL), így éjszakára nem kell külön lámpát szereltetni az adott helyiségbe.
  • Szintén bármely típushoz szellőzőnyílás (ZTV) is rendelkezésre áll, így a helyiség szellőztetése is megoldható a fénycsatornán keresztül.
Kapcsolódó hír
Fénycsatorna utazó kiállítás
A hírben szereplő termékek
TWR és TLR merev csöves fénycsatornák magastetőkhöz
 
VELUX TWR és TLR merev csöves fénycsatornák magastetőkhöz

A VELUX merev csöves fénycsatornák az olyan sötét belső helyiségek megvilágítására ajánlottak, mint például az előszoba, fürdőszoba, WC vagy a közlekedő. Alkalmazhatók profilos (TWR) vagy sík (TLR) tetőfedő anyaggal borított, 15 és 60° közötti hajlásszögű magastetőkkön, melyeknél a tetőfedő anyag maximális profilmagassága 120 (TWR) vagy 16 mm (TLR) lehet. A tetőfedő anyag és a mennyezet közötti áthidalható távolság: 90-600 cm. A merev csöves fénycsatornák elérhetők 25 és 35 cm-es átmérőjű változatban is.

CAD
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Tetőtéri ablakok
Tetőtéri ablakok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...