Több mint esztétika: az ablakpárkányon múlhat az épület állapota

Elsőre apró részletnek tűnhet, az ablakpárkányok azonban jelentősen meghatározzák az épületek élettartamát és komfortját. Mire érdemes figyelni a párkányok kiválasztása és beépítése során? Miért nem szabad kompromisszumokat kötni ezen a téren? A Deceuninck szakértője elmagyarázza.

Több mint esztétika: az ablakpárkányon múlhat az épület állapota
Több mint esztétika: az ablakpárkányon múlhat az épület állapota

Sokak számára jelentéktelen elem, ám valójában az ablakpárkány kulcsfontosságú szerepet tölt be az épület funkcionalitása szempontjából. Ha már időt és energiát szánunk a tökéletes ablakprofilok kiválasztására, az ablakpárkány minőségének és beépítésének is szenteljünk legalább ugyanekkora figyelmet.

Nem csupán dekoráció

A belső ablakpárkányok elsődlegesen esztétikai és praktikai funkciót töltenek be: eltakarják a fal és az ablak közötti átmenetet, valamint tárolófelületként szolgálnak. A külső párkányoknak azonban védelmi szerepük van és feladatuk, hogy hatékonyan elvezessék az esővizet, ezzel óvva a homlokzatot és a nyílászárókat a nedvességtől.

Mindkét típus esetében kulcsfontosságú a megfelelő anyagválasztás és a helyes beépítés, mivel ezek alapvetően határozzák meg a nyílászárók és a környező falszerkezet élettartamát, illetve hatékonyságát.

Az anyagválasztás kulcskérdés

Belső párkányok esetében gyakran használnak PVC-ből készült, kamrás szerkezetű elemeket. Ezek kedvező áron kaphatók, karbantartásuk egyszerű, és számos különféle kivitelben elérhetők. Népszerűek továbbá a fa-, illetve kőhatású, laminált forgácslapból (MFC) készült párkányok is, melyek azonban érzékenyek a nedvességre, ezért szakszerűen felületkezelni kell őket. A tömörfa párkányok jól mutatnak ugyan, de rendszeres karbantartást igényelnek. Elegáns belső terekben a természetes vagy technikai kövekből készült párkányok jelenthetnek tartós és esztétikus megoldást, bár beépítésüknél elengedhetetlen a magas szintű szakmai tapasztalat.

Külső párkányok esetében elengedhetetlen kritérium, hogy ellenállóak legyenek az időjárási viszontagságokkal szemben. A leggyakrabban használt anyag ezért az alumínium vagy a horganyzott acéllemez. Előbbi ellenáll a korróziónak és UV-sugárzásnak, extrudált verzióban pedig különösen tartós megoldást jelent. A horganyzott acél költséghatékonyabb alternatíva, de ha sérülés éri, viszonylag gyorsan korrodálódik. Prémium választásként a réz, titán-cink vagy akár a természetes kő (például gránit) is szóba jöhet, ám ezeknél a kivitelezés során sok apró részletre oda kell figyelni a hőhidak vagy a beázás megakadályozása érdekében.

A szakszerű beépítés kritikus

„A külső párkányokat az ablaktól kifelé tartó minimum 3 fokos lejtéssel kell beépíteni a víz hatékony elvezetése érdekében. Az elülső él 3-5 centiméterrel nyúljon túl a homlokzaton, a széleket pedig megfelelően zárjuk le, hogy megelőzzük a nedvesség bejutását. Számolni kell továbbá a hőtágulással is, hiszen az anyagok a hőmérséklet változásával együtt mozognak. Emellett a megfelelő hőszigetelés is kulcsfontosságú a hőhidak elkerülése érdekében. A belső párkányok beépítésekor pedig nélkülözhetetlen a megfelelően előkészített alap (párkányágy) kialakítása, illetve a dilatációs rés biztosítása" – magyarázza Búcsi János, a Deceuninck szakembere. 

A Deceuninck Elegant PVC ablakprofilokhoz optimálisan illeszkedő párkányok növelik a nyílászárók hőszigetelési képességét, így versenyképes alternatívát jelentenek az alumínium nyílászárókkal szemben. Az Elegant ThermoFibra Infinity üvegszálas változatában az ablakprofilok még vékonyabbak és még jobb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek (Uf 0,85 W/m²K-tól).

Hibák helyett: hosszú távra tervezve

A szakszerűtlen beépítés (pl. rosszul megválasztott hossz, nem megfelelő lejtés vagy szigetelés) komoly problémákat okozhat: víz szivároghat be, hőhidak alakulhatnak ki, penészedés indulhat el, vagy a párkány akár meg is repedhet. Különösen a fémből készült külső párkányoknál gyakori hiba továbbá a felső (vízelvezető) felületen keresztüli csavarozás, amely felsérti a védőréteget, és rozsdásodáshoz vezethet, a víz ugyanis beszivároghat a furatokon keresztül. A felületi csavarozás ráadásul megakadályozhatja a párkány hőtágulását, ami repedéseket, deformációkat eredményezhet.

Több mint esztétika: az ablakpárkányon múlhat az épület állapota
Több mint esztétika: az ablakpárkányon múlhat az épület állapota
Helytelenül beépített ablakpárkány, amely nem nyúlik a fehér párkányfogadó fölé, ezáltal veszélyezteti a homlokzat épségét.

„Az ablakcsere során sokszor elhanyagolt részlet a párkány, pedig a régi nyílásméret gyakran nem megfelelő az új ablakpárkány számára. A figyelmetlenség komoly szerkezeti problémákat eredményezhet. Ennek elkerülése érdekében a megfelelő lejtést már a falazási munkák során elő kell készíteni. Továbbá léteznek integrált profilok és hézagzáró szalagok, amelyek megkönnyítik a párkány és a hőszigetelő rendszer csatlakoztatását, vagy ideiglenes takarást biztosítanak addig, amíg a homlokzati szigetelés el nem készül. A megfelelő ablakpárkány kiválasztása és szakszerű beépítése olyan befektetés, amely hosszú évtizedekre biztosítja nemcsak a nyílászárók hosszú élettartamát, hanem épületeink esztétikáját és megfelelő állagát is” – teszi hozzá Búcsi János. 

A hírben szereplő termékek
Deceuninck Elegant Infinity 76 ablakprofil
 
Deceuninck Elegant Infinity 76 ablakprofil

A letisztult, egyenes kialakítású szárnyat határozott formákra épülő minimalista dizájn, valamint rendkívül keskeny, 9 mm-es külső él jellemzi. A tokban és a szárnyban is acélmerevítés található. A profil középtömítéssel rendelkezik, ami optimalizálja a szélállóságot és a vízzárást.

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Ablakpárkányok, ablakkönyöklők
Ablakpárkányok, ablakkönyöklők
Műanyag nyílászárók, műanyag profilrendszerek
Műanyag nyílászárók, műanyag profilrendszerek
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...