A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása

Fenntartható építészet

A jelenleg kultúrházként működő egykori ipari létesítmény energiahatékony felújítása a természetes fény, illetve a természetes szellőzés hasznosításával valósult meg a jobb és egészségesebb beltéri klíma biztosítása érdekében. Az átalakítás eredményeként az épület energiafogyasztása közel a harmadára csökkent, így az üzemeltetés során kibocsátott CO2 mennyisége is jelentősen visszaesett.

A Koppenhága északi részében található épület eredetileg az OSRAM gyár ipari létesítménye volt, amely 1953-ban épült, akkor még egyedülálló módon, előregyártott technológiával. Az utcai homlokzaton finom rajzolatú vasbeton panel burkolati elemeket alkalmaztak, amely egyedi megjelenést adott a háznak. Ennek a felületnek a megőrzése az új hőszigetelés megtervezésekor nagy kihívás elé állította a tervezőket (T-plus építésziroda). A megoldást a földszinti terek teljes átszervezése jelentette: az itt található többfunkciós előadóterem előtt egy átmeneti teret hoztak létre, amely csak részben fűtött és a hőszigetelés mértéke is kisebb itt, mint az épület többi részén. Így lehetővé vált az egyébként nem előnyös, belső oldali hőszigetelés és az utcai homlokzat védett vasbeton fala mögött, a belső síkon helyeztek el egy hőszigetelő üvegfalat. Az előadóterem és a folyosó közötti fal hőszigetelése már lehetővé teszi, hogy a belső helyiségek fűtése energiatakarékos legyen.
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
Természetes fény
A természetes megvilágítás és a szellőztetési lehetőségek kihasználásával az emelet is teljesen megváltozott. A nagyméretű termekben több fényre volt szükség, ezért a tetőgerinc két oldalán új felülvilágítókat helyeztek el, amelyek a belső részeket látják el elegendő fénnyel és a kéményhatás segítségével a friss levegő utánpótlásban is nagy szerepük van. A tetőtéri ablakok aktívan hozzájárulnak a beltéri klíma szabályozásához a nagy létszámú rendezvények, mint például néptáncestek, előadások vagy egyéb rendezvények során. Az egyik ilyen felülvilágító ablakcsoport a földszinti terek megvilágítását is biztosítja egy új födémáttörésen keresztül, amely az első lépcsőfeljáró mellett készült el. Ez a megoldás egyben vizuális kapcsolatot is létesít a két szint között: az emeletnek erről a részéről látható az előcsarnok és a földszinti folyosó.

Energia
Az energiahatékonyság az épület felújítása során alapvető szempont volt, a rendelkezésre álló természetes erőforrásokat - mint a napfény és a szél - a lehető legnagyobb mértékben ki kellett használni. Az üvegezett felületeket például a tervezők az energiatermelő rendszer részeként kezelték. Elhelyezésük stratégiai fontossággal bír a napfényből nyert hőenergia és az optimális természetes szellőzés szempontjából; az épület északi és déli oldalainak hőszigeteléséhez pedig különböző üvegezéseket használtak. A Kultúrház felújítási projektjében a tető északi oldalán beépített VELUX tetőtéri ablakokba extra energiatakarékos (-65-ös) üvegezés került, míg a déli ablakok univerzális üvegezésűek (-73-as), így a belső tér a lehető legnagyobb mértékben tudja hasznosítani az üvegezésen keresztül beérkező napenergiát. A legerősebb napsugárzás idején a túlmelegedés, illetve vakító fény ellen flexibilisen használható épülethatároló szerkezetek nyújtanak védelmet, ezért a VELUX tetőtéri ablakok elektromos árnyékolókkal vannak felszerelve, amelyek mind kézi vezérléssel, mind pedig a központi épületirányítási rendszerrel irányíthatók. Napkollektorok használatával az épületben felhasznált melegvíz előállításához szükséges energia akár 70%-a is biztosítható. Ha Európa minden háztartásában működne napkollektor, a megtakarítás mintegy 20 millió tonnányi olajnak, vagyis 20 millió autó egész éves fogyasztásának felelne meg. A nap a legnagyobb energiaforrásunk, és maximálisan ki kell használnunk. Az épület melegvíz-ellátását, valamint a pinceszint fűtését a déli tetősíkon beépített VELUX napkollektorok segítik.
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
A koppenhágai OSRAM kultúrház energiahatékony felújítása
Környezeti és társadalmi hatások
Az OSRAM kultúrház a koppenhágai "városrész megújítási program" része. E projekt keretében egyfajta különleges bánásmódban részesül az adott városrész, amely a helyi, önkormányzati és kormányzati szinten 5-6 évre garantált együttműködés eredményeképpen újjászületik és fejlődésnek indul. A program célja kipróbálni a lakóépületek és közterek együttes, a környék társadalmi környezetét és kulturális életét javító fejlesztésére kínálkozó lehetőségeket a város ezen elhanyagoltabb részében, amely növekvő társadalmi problémákkal küzd. 2008-ban Koppenhága önkormányzata ezt az épületet jelölte ki a város környezetvédelmi törekvéseinek központi szimbólumaként, emellett bemutatóprojektként is szerephez jutott a városban 2009 végén megrendezett ENSZ klímacsúcs alatt (COP15).

A kezdetektől fogva elengedhetetlen volt a folyamatos, nyitott párbeszéd fenntartása az épületet napi rendszerességgel használókkal. E párbeszéd lehetővé teszi, hogy a felhasználók tapasztalatai alapján, elvárásaik és kívánságaik figyelembevételével kerüljön meghatározásra a jövőbeli épület energiaigénye és belső klímája. Fontos hangsúlyozni, hogy a megvalósult környezetközpontú kezdeményezéseknek szorosan kell kapcsolódniuk az épület tényleges funkciójához, elhelyezkedéséhez, valamint a környék életében betöltött szerepéhez. Olyan építési eljárásokat és építőanyagokat kell alkalmazni, amelyek inspirációként hatnak a környék lakóira és lakóközösségeire. Emellett olyan projektek végrehajtása is szükséges, amelyek ugyan nem járulnak hozzá jelentős mértékben a környezet javulásához, azonban az épület használóit az energia- és vízfogyasztás folyamatos ellenőrzése felé terelik.

Pia Allerslev, Koppenhága kultúráért és szabadidőért felelős polgármester-helyettese, aki egyben a város összes épületét és energiamegtakarítási törekvéseit is felügyeli, a következőképp fogalmaz: "Ez a kezdeményezés nagyon fontos a városnak - csakúgy, mint polgárainak. Láthatjuk, miként lehet összevonni egy lepusztult épület felújítását az energia-megtakarítással, amely által az épület új értékekkel gazdagodik. Ha megoldást akarunk találni a klímaváltozás által támasztott kihívásokra, szükségünk van az ehhez hasonló megoldásokra. Bízom benne, hogy az itt felhasznált ötleteket az elkövetkező évek számos felújítási projektjeibe is átültetik majd."

Ha a VELUX Magyarország termékeiről további információt szeretne megtudni, kattintson az alábbi céglogóra.
Kategóriák
Tetőtéri ablakok
Tetőtéri ablakok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...