HELLA árnyékolók és redőnyök karbantartása

6 tipp a kiváló működésért

Minőségi árnyékolástechnikai berendezéseinket, vásznas árnyékolóinkat, napellenzőinket vagy redőnyeinket is csupán akkor élvezhetjük hosszú távon, ha kezelésükre, ápolásukra, karbantartásukra is figyelmet fordítunk.

Igazán megbízható terméket csak olyan gyártótól vásárolhatunk, akinél a folyamat nem áll meg az eladásnál. Ilyen a HELLA ÁNR Árnyékolástechnika Kft., ahol a szolgáltatás része a teljes körű tanácsadás is, amely vonatkozik a szakszerű beszerelésre, a garanciális javításokra és természetesen árnyékolástechnikai eszközeink megóvására szolgáló karbantartási és tisztítási tanácsokra.

A beszerelést mindig szakember végezze!
Az avatatlan kezek ugyanis, már a használat előtt rongálhatják a szerkezetet. A beszereléskor keletkező sérülések már a használat kezdetén az árnyékoló nem megfelelő működését okozhatja. Sok bosszúságtól - és költségtől - kímélhetjük meg magunkat, ha szakemberhez fordulunk, és nem utolsó sorban a jótállás sem vész el.
Ne legyenek akadályok!
Minden használat előtt bizonyosodjunk meg róla, hogy árnyékolástechnikai eszközünk mozgatását semmi sem akadályozza. Egy napellenző esetében, mivel kültéri árnyékolóról van szó, az első dolog, hogy minden kinyitáskor és becsukáskor bizonyosodjunk meg róla, hogy nincs-e valami működtetést gátló tárgy a szerkezet útjában, pl. egy faág, így elkerülhetjük a napellenző károsodását, a vászon kiszakadását.

Körültekintően működtessük árnyékolóinkat!
Triviálisan hangzik, mégis fontos! A három különböző hajtásmód - gurtnis, kurblis, elektromos -, eltérő működtetést igényelnek. Gurtnival általában redőnyeinket mozgatjuk, a leengedés és a felhúzás során törekedjünk az egyenletes mozgatásra. A redőny hirtelen leesése és felrántása károsíthatja a szerkezetet.

Kurblis hajtással általában a napellenzőket nyitjuk és csukjuk, itt figyelnünk kell arra, hogy megfelelő irányba és egyenletesen, erőlködés nélkül forgassuk a kart. Ha úgy érezzük, nehéz, akadozó a napellenző mozgatása, hívjunk szakembert.

A távvezérléssel, u. elektromos hajtással ellátott árnyékolók mozgatása a legegyszerűbb, hiszen a mozgatás gombnyomásra történik. Ha nem működik megfelelően a vezérlés, annak általában egy oka van: többszöri egymás után történő használat során a hővédő kapcsoló felmelegedhet, amelynek következtében leállhat a szerkezet. Megoldása igen egyszerű, pár percig pihentetni kell, ha a kapcsoló lehűlt, újra működésbe lép a vezérlés. Szélsőséges eset, de előfordulhat, hogy villám csap a szerkezetbe, ilyenkor áramtalanítani kell a berendezést, majd a biztosíték megvizsgálása után, amennyiben az nem károsodott, újra elindíthatjuk a mozgatást.

Figyeljük az időjárás változását!
Mivel a redőnyök, raffstore-ok egyik előnye, hogy védi ablakainkat az időjárás viszontagságaitól, így érdemes esőben vagy heves viharban leengednünk azokat. Kültéri napellenzőinkkel kapcsoltban, ahol nagy felületű vásznakról van szó, más a helyzet. Közeledő vihar esetén mindenképpen húzzuk be a napellenzőnket, elkerülendő ezzel, hogy a szél kárt tegyen a szerkezetben, vagy az eső eláztassa a vásznat. Ha a vászon még is elázott, és úgy csuktuk be az árnyékolót, akkor az első adandó alkalommal mindenképpen engedjük ki, és csak megszáradás után tekerjük fel. Kirívó esetben az is megtörténhet, hogy a kiengedett vászonra hó esik, ilyenkor testi épségünk veszélyeztetése nélkül távolítsuk el a havat a felületről, és megszáradás után tekerjük be a vásznat. Külső lamellás árnyékolóknál extrém esetben összefagyhatnak a lamellák, illetve odafagyhatnak a vezetősínhez. Ilyenkor egy kicsit mozgassuk ki-be a szerkezetet, hogy a jég megtörjön a felületen, ezek után már könnyen működtethetjük az árnyékolót. Szintén ennél a típusú berendezésnél fontos, hogy nagy erejű szél (60-70 km/h) fellépésekor vagy húzzuk fel a redőnyt, vagy állítsuk a lamellákat vízszintes fekvésbe, hogy a szél ne kaphasson bele, és ne rongálhassa meg a szerkezetet.

Tisztítás és ápolás egyszerűen
Árnyékolástechnikai eszközeink rendeltetésszerű használat során nem károsodhatnak, az idő múlásával azonban porosak, koszosak, esetleg sárosak lehetnek. Sebaj, tisztításuk, ápolásuk egyszerű. Redőnyeink tisztításához csak egy puha rongyra és langyos vízre van szükség. Fontos, hogy soha ne használjunk oldószer-, vagy alkoholtartalmú tisztítószereket, illetve súrolószert se, mert koptathatja az alkotórészek felületeit, és ezáltal a szennyeződések jobban megmaradnak a felületeken. Vásznas árnyékolóinkat célszerű - a porosodás mértékétől függően - évente egyszer leszerelés után langyos, szappanos vízbe beáztatni, majd centrifugálás nélkül visszaakasztani.

További tippek
Ne hagyjuk huzamosabb ideig leengedett redőny mellett bukó állásban az ablakot, mert párásodás léphet fel a redőny és az ablak felületén. Erre különösen az őszi idő beálltakor érdemes odafigyelni. Fagypont alatti külső hőmérséklet esetén pedig akár jégképződés is előfordulhat. Biztonság szempontjából fontos megjegyezni, hogy az árnyékoló nem gátolja az ablakból történő kiesést, ezért a nyitott ablak előtt leengedett árnyékolóhoz ne engedjünk közel kis gyermeket. A rozsdásodás elkerülése végett bizonyos időközönként ellenőrizzük, hogy nem csapódott-e le víz a felületeken. Ha párásodás lépett fel, akkor egy puha törlőkendővel itassuk fel a vizet és töröljük szárazra a felületet. Soha ne locsoljuk huzamosabb ideig, nagy mennyiségű vízzel árnyékolástechnikai eszközeinket.
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Hella árnyékolók és redőnyök karbantartása
Ha az árnyékolók és redőnyök karbantartásával kapcsolatban bővebb információt szeretne kérni a HELLA ÁNR Árnyékolástechnika Kft. munkatársától, használja az Információkérés gombot.
Kategóriák
Kültéri árnyékolók, rovarhálók, előtetők
Kültéri árnyékolók, rovarhálók, előtetők
Üvegek, fényáteresztő műanyagok, árnyékolók
Üvegek, fényáteresztő műanyagok, árnyékolók
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...