Az International VELUX Award 2012 pályázat nyertesei

983 pályázó közül svájci hallgatók nyerték az építészhallgatóknak szóló, 10 000 eurós díjat

Négy nyertes és tíz "elismerésben részesült" pályázatot ünnepeltek a Nemzetközi VELUX Díj 2012-es átadóján október 4-én a portugáliai Portóban. Az első helyezést az ETH Zürich hallgatói nyerték "Resonance, memory" pályaművükkel.

59 országból 983 pályázó küldte be munkáját a kétévente meghirdetett versenyre, melynek témája a 2004-es első kiírás óta változatlan: Light of tomorrow (A jövő fényforrása), vagyis a fénynek az építészetben betöltött szerepét vizsgálja számtalan szemszögből.
A nyertes diákokat az az elv vezérelte, hogy az építészetet a fizikai világon kívülre helyezzék. A kínai származású hallgatók svájci tanulmányaik során szerzett tapasztalataikból merítettek; pályamunkájuk az Alpok feltételezett sárfolyamának ötletén alapul, amely egy falvat temetett maga alá. A diákok az eltűnt települést metaforikusan, átlátszó termoplasztikus oszlopokkal jelenítették meg, melyeket a földbe ágyaztak. A napsugarak, átsütve az oszlopokon, egy földalatti területet érnek el, ahol a házak emlékét világítják meg.

"Hiszünk abban, hogy minél mesterségesebbé válik a világunk, annál jobban visszavágyunk a természetbe. Szerintünk "A jövő fényforrása" téma egyfajta emlékeztetőként működik: a mesterséges és a természetes fénnyel egyaránt dolgozhatunk, sőt, a kettő együtt is működhet" - mondta Bo Li, a győztes duó egyik tagja.
A második helyezett a koreai Inje Egyetem 5 hallgatóból álló csoportja lett. 5000 eurót nyertek nagy képzelőerővel rendelkező és egyben innovatív tervükkel, amely a "The Mongolian dandelion seed impregnated with light" ("Mongol gyermekláncfűmag fénnyel impregnálva") címet kapta. A pályamunka témája a mongol nomádok számára nappal árnyékot, éjszaka pedig fényt és meleget biztosítani.
A dobogó harmadik helyét egy krakkói és egy kínai csapat foglalhatta el. A lengyel diákok a "Light as a tool to break structure" ("Fény mint eszköz a struktúra megtöréséhez") munkájukkal érdemelték ki a 2500 euró értékű díjat. A Tongji Egyetem hallgatói a "Privatization of sunshine" ("Napfény kisajátítása") című, az emberek és a fény interakcióját felfedező projektjükkel remekeltek.
További tíz pályázó kapott 1000 eurós "elismerést": a zsűri Kínából négy, Belgiumból két projektet jutalmazott, a további elismeréseket Portugália, Spanyolország, Románia és Dánia diákjai kapták.

"Bíraként lehetőségünk nyílt rálátni egy hatalmas, nemzetközi vitafórumra, ahol mindannyiunk számára nagyon fontos kérdések merültek fel a fényt illetően - építészként és emberként egyaránt. Hiszen a fény mindannyiunk számára létszükséglet, amely számos tekintetben független az időtől. A fény újragondolása a pályázók százainak a szemszögéből adta a verseny izgalmát" - nyilatkozta a zsűri elnöke, Brigitte Shim.

"Fény nélkül elképzelhetetlen lenne az élet. Hiába változnak a trendek minden területen, így az építészetben is, a természetes fény mint az építészet meghatározó eleme, mindig fontos marad. Jó látni azonban, hogy a mesterséges és a természetes fényforrások együttes játéka milyen sokféleképpen meg tud újulni a folyamatosan bővülő technikai lehetőségeknek, és nem utolsósorban a Nemzetközi VELUX Díjra pályázók hatalmas, lenyűgöző képzelőerejének segítségével." - nyilatkozta a verseny kapcsán Tornóczky Mónika, a VELUX Magyarország Kft. építésze.

A Nemzetközi VELUX Díj következő pályázata 2014-ben kerül kiírásra. Az idei nyertes munkák mindegyike megjelenik a Díj Évkönyvében, és mind a 983 pályamű megtekinthető a Díj honlapján.
Kategóriák
Tetőtéri ablakok
Tetőtéri ablakok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...