Panelfűtés korszerűsítési megoldások a MOFÉM-től

Költséghatékony, gyors, hegesztés és menetvágás nélkül kivitelezhető átalakítás

A nagy múltú, 1900-ban alapított Mosonmagyaróváron működő Teka Magyarország Zrt. évtizedek óta foglalkozik ipari és fűtési szerelvények gyártásával.
A fűtési rendszer alapvetően kétféle módon történhet:
  • a fűtési rendszer teljes felújításával
  • a fűtési rendszer részleges felújításával

    A fűtési rendszer teljes felújítása
    A meglévő, általában függőleges elosztású rendszereket szinte teljes egészében el kell bontani, és új, lakásonkénti kétcsöves, vízszintes elosztású fűtési rendszereket kell kialakítani. Minden lakás önálló fűtésbekötést kap: hőmennyiségmérővel, szakaszoló és szabályozó szerelvényekkel, radiátoronkénti termosztatikus szelepekkel, új csővezetékrendszerrel. A Teka Magyarország Zrt. FV és RV típusjelű termosztatikus radiátorszelep családja megfelelő szerelvény lehet e korszerű felújításhoz.

    A fűtési rendszer részleges felújítása
    Magyarországon nagyságrendileg 600 ezer távfűtéses panellakás van, melyek a 60-as évek elejétől, szovjet házgyári technológia átvételével kezdtek építeni.
  • Panelfűtés korszerűsítési megoldás
    Panelfűtés korszerűsítési megoldás
    A gépészeti tervezés színvonala a kornak nagyjából megfelelt, de a rendelkezésre álló olcsó energia miatt a gazdaságossági és szabályozhatósági szempontok teljesen háttérbe szorultak. Jellemzően két radiátorbekötési mód terjedt el:
  • Egycsöves átfolyós rendszer (1970–1987-ig) kb. 40-45 %
  • Egycsöves átkötőszakaszos rendszer (1981 után) 20-25 %

    Egycsöves átfolyós rendszer
    Leginkább ezek szorulnak átalakításra. A különböző emeletek radiátorai sorba vannak kötve, gyakorlatilag szabályozási lehetőség nincs, mert ha valamelyik radiátort lezárjuk, a keringés leáll az egész strangon. A fűtési rendszereket egycsöves, átkötöszakaszossá kell átalakítani. Minden fűtőtesthez átkötőszakaszt és termosztatikus radiátorszelepet kell beépíteni, amit ki kell egészíteni a radiátoronkénti költségmegosztó felszerelésével. Általában a radiátorok cseréjére nincs szükség, ha csak az állapotuk azt indokolttá nem teszi.
    Az átkötőszakasz beépítése történhet acél cső behegesztésével, de a hegesztő készülék a lakásban történő megjelenésének sem a szerelő, sem a lakó nem örül. A Teka Magyarország Zrt. bizonyos bekötési módozathoz a hegesztést kiváltó, gyorsan és könnyen szerelhető javító csomagokat fejlesztettek ki. A gyártó által megadott méretre levágott acélcső végekre az átkötő szett beépíthető. Az összekötő csőszakaszt, ami anyagát tekintve vékonyfalú acél cső (átmérője 15-22 mm-ig lehet), hosszát a helyszínen kell meghatározni, és méretre vágni. Az eurokrónusz csatlakozó gyors és korrekt kötést biztosít. A javító szett tartalmazza a termosztatikus radiátor szelepet és a visszatérő tartalék elzárót is. A szerelvények díszítő nikkel bevonatúak. A Teka Magyarország Zrt. az átkötő csomagot 1/2”, 3/4” és 1”-os méretsorban forgalmazza.
    Műszaki adatok:
  • 1/2”-os méret (beömlési tényező: 0,145 m³/h, alaki ellenállási tényező: 12)
  • 3/4”-os méret (beömlési tényező: 0,094 m³/h, alaki ellenállási tényező: 27)
  • 1”-os méret (beömlési tényező: 0,080 m³/h, alaki ellenállási tényező: 52)
  • A felsőrész cseréjének lépései
    A felsőrész cseréjének lépései
    Egycsöves átkötős rendszer
    Ilyen rendszer esetén minden fűtőtestnél a régi radiátorszelepet termosztatikus szelepre kell cserélni, amit ki kell egészíteni a költségmegosztó felszerelésével. A radiátorok cseréje nincs szükség, ha állapotuk azt indokolttá nem teszi.

    Ebben az esetben a szerelést az nehezíti, hogy a leszerelt régi szelep helyett felszerelt termosztatikus szelep beépítési hossza az esetek többségében nem egyező. Erre a szerelési helyzetre két megoldást is kínál a Teka Magyarország Zrt., ha javításra, cserére szoruló szelep a MOFÉM által a 70-80-as években gyártott „IDEAL” típusú radiátorszelep (1/2”, 3/4”).

    Ebben az esetben a felújítás úgy indul, hogy a szerelő a szelepből kitekeri a felsőrészt. A szerelő műszakilag felülvizsgálja a szelepet, különös tekintettel a szelepülék állapotára. Ha a szelepülék állapota megfelelő, betekeri a Teka Magyarország Zrt. által kifejlesztett speciális felsőrészt, és eredményül egy termosztatikus radiátorszelepet kapunk, amihez már csatlakoztatható is a fent említett érzékelő fej.

    MOFÉM szelepek
    MOFÉM szelepek
    Ha a szerelő úgy ítéli meg, hogy a szelep vagy szelepülék állapota olyan, hogy további felhasználása nem javasolt a szelepet ki kell cserélni. A Teka Magyarország Zrt. által kifejlesztett FVRIN15, -N20 és FVVI-N15, -N20 típusjelű szelep beépítési hossza azonos az „IDEAL” típusú szelepével.
    A csere gyorsan elvégezhető. A szerelést gyorsítja, hogy az új szelep a régi szelepnél alkalmazott „kónuszos” toldat fogadására is alkalmas (nem kell lecserélni).

    Kapcsolódó hír:
    Találkozzunk - Magyar Épületgépészek Napja 2009
    A MOFÉM szelepekkel kapcsolatban további információért kattintson a termékképre, ha a panelfűtés korszerűsítéséről szeretne bővebb információt, katalógust, vagy árajánlatot kérni a Teka Magyarország Zrt. munkatársától, használja az alábbi Információkérés gombot.
    Kategóriák
    Fűtőtest szerelvények
    Fűtőtest szerelvények
    Fűtéstechnika, vízellátás, vízkezelés
    Fűtéstechnika, vízellátás, vízkezelés
    Épületgépészet
    Épületgépészet
    Épületszerkezetek

    Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

    Épületgépészet

    Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

    Épületvillamosság

    Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

    Berendezések

    Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

    Eszközök

    CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...