Beton zsugorodásának csökkentése

Megfelelő technológiával akár egy 1000 m²-es padló is elkészíthető vágott fuga nélkül

Napjainkban folyamatosan változnak, szigorodnak a különböző előírások, elvárások, összhangban a tartósság szemléletű építési kultúrával, ami tetten érhető a szabványainkban is. Ebből a meggondolásból foglalkoznak egyre inkább az építőipari szereplők a beton tartósságának kérdésével. A beton, mint építőanyag viselkedésének hosszú távú megváltoztatása az egyik lehetőség a tartós szerkezetek építésére.

Ennek a szemléletnek a terjedése igényli folyamatosan a betontechnológiában is a mind újszerűbb megoldásokat. Közismert, hogy ma már nem elsősorban a statikai igénybevételek szerint kell elkészíteni egy betonszerkezetet, hanem az élettartama során a szerkezetet érő környezeti körülményeket is figyelembe kell venni a betonminőség meghatározásakor. Mindezek azt a célt szolgálják, hogy a beton várható élettartama ténylegesen elérje a tervezettet.
Fontos tehát átgondolni, hogy mely tényezők befolyásolják a beton tartósságát? Az összetevők helyes megválasztásához jó irányt mutat a betonszabvány, de az abban foglaltak csak ajánlások és a kiadáskor meglévő ismeretanyagra támaszkodnak. Fontos kérdés például a szerkezetek repedésektől való védelme. Alkalmazunk is ilyen ökölszabályokat a repedések elkerülésére: cementfajta, Dmax, repedéskorlátozás vasalással/feszítéssel, utókezelés, ám ezek nem minden esetben elégséges intézkedések.
Pedig a repedések megjelenése igen erőteljes mértékben befolyásolja a szerkezet használhatóságát, élettartamát. Gondoljunk csak példaként egy magas raktári ipari padlóra amely össze-vissza van repedve és billegnek rajta a targoncák, és csak tovább repednek a hatalmas terhektől. Vagy egy megrepedt szennyvizes műtárgyra, ahol a szennyvíz nap, mint nap mossa a vasbetétek felületét.

Jelen írás célja, hogy a zsugorodást, mint elkerülhetetlen repedési okot vegye górcső alá.

Mi az a zsugorodás?
Erre igen röviden lehet válaszolni. A beton zsugorodása a beton lineáris rövidülése. A beton a környezete nedvességtartalmától függően száradáskor zsugorodik, átnedvesedve duzzad. A zsugorodás a betonnak - cementkőnek - alapvető tulajdonsága, számítani lehet a megjelenésére. Mondhatjuk tehát, hogy ez a jelenség végigkíséri a beton élettartamát.

Miért káros a zsugorodás?
A betonban zsugorodás hatására húzófeszültségek ébrednek. Köztudott, hogy a beton húzószilárdsága a nyomószilárdságának mindössze kb. a tizede. Ha tehát a zsugorodás miatt ébredő húzó igénybevétel nagyobb, mint a beton helyi húzószilárdsága, akkor a beton bereped.
Ha a beton bereped a szerkezeti kialakítástól, környezeti hatásoktól függően tönkremehet. Összefoglalva tehát: a repedések kerülendők. Amennyiben fontos tartóssági, használhatósági, gazdaságossági, biztonsági vagy egyéb szempontból a repedések elkerülése, akkor kell gondolnunk a zsugorodás mértékének csökkentésére.

A zsugorodás folyamatának fontosabb fázisai
A cement hidratációja során különböző okokból eltérő mértékű zsugorodások lépnek fel.
  • Kémiai zsugorodás: a kötési folyamat lejátszódása során következik be, tehát a plasztikus szakaszban. Oka, hogy a hidrát termék térfogata kisebb, mint a kiindulási anyagé. Csökkentése betontechnológiai feladat.
  • Száradási zsugorodás: kb. a beton 1 napos korától kezdődik és időben elnyúlik. Általában elmondható, hogy a száradási zsugorodásból bekövetkező hosszváltozás túlnyomó része 1 éves korig lejátszódik.
Beton zsugorodás csökkentés
Beton zsugorodás csökkentés


Módszerek a zsugorodás mértékének csökkentésére

A különböző zsugorodási fázisok mértékének csökkentésére különböző módszerek alakultak ki. A leghatásosabb módszer, ha a két legnagyobb zsugorodású szakaszban avatkozunk be külön-külön vagy együtt.
  • A kémiai zsugorodás a legjelentősebb mértékű a korai zsugorodási fázisok között. Igen fontos, hogy ebben az időszakban ne veszítsen vizet a beton, hiszen az tovább erősíti az amúgy is erőteljes alakváltozást. Mértékét a péptartalom csökkentésével, a cement fajtájának helyes megválasztásával, az alacsony v/c tényező, alacsony összvíz tartalom alkalmazásával lehet redukálni.
  • A száradási zsugorodás mértékének csökkentésére a zsugorodás csökkentő szerek alkalmasak, melyek elsősorban fizikai elven működnek.
A frissbetonba bekevert adalékszerekkel két módszer terjedt el zsugorodás mértékének redukálására, melyek különbözőképpen alkalmazandók:
  • Zsugorodás kompenzálás: Ezt duzzadó adalékok bekeverésével érhetjük el, ami a cementtel reagálva gázt képez, és ezzel hozza létre térfogatnövelő hatását. Ez a folyamat a két lényeges szakaszban, nem befolyásol semmit, hanem az ezeket megelőző, (a legérzékenyebb) frissbeton korban működik. A folyamat ténylegesen nem kontrollálható, cement fajtánként eltérő és minőségi ingadozások esetén különböző végeredménye lehet.
  • Zsugorodás csökkentés: A Sika AG a világon egyedülálló módon kifejlesztette zsugorodás csökkentő Sika Control adalékszer családját. A Sika Control-40, vagy Sika Control-60 a beton vízvesztését csökkenti növelve a belső kohéziót, emellett kémiailag is reagál a cementtel.
A kompenzált és a csökkentett zsugorodás összehasonlítása
A kompenzált és a csökkentett zsugorodás összehasonlítása

A kompenzált és a csökkentett zsugorodás összehasonlítása


Az ábra tanulsága szerint tehát jelentősen befolyásolható a hosszú távú száradási zsugorodás mértéke. Már a szerkezeti kialakítás és a csomópontok tervezésénél gondolni kell a beton zsugorodására, amihez szükséges a betonösszetétel optimalizálása is zsugorodás csökkentő adalékszer alkalmazásával: Sika Control-60. Emellett elengedhetetlen a gondos utókezelés: Sika Antisol, Sika NB-1.

Mit nyerhetünk a zsugorodás csökkentéssel?
Attól függően, hogy milyen mértékű zsugorodás csökkentésre van szükség, különböző zsugorodás csökkentő adalékszer adagolások választhatóak. Alkalmazásukkal a zsugorodás akár 30-40%-a is kivehető a rendszerből.

Tartós betonszerkezetek készítésénél tehát mindenképpen a beton hosszú távú viselkedését kell alapul vennünk, és annak alapján kialakítani az építés koncepcióját. A tartós betonszerkezetek építésének módszere a zsugorodás csökkentő adalékszerek,- a Sika AG által kifejlesztett zsugorodás csökkentő termékcsalád - a Sika Control alkalmazása.

Beton zsugorodás csökkentés
Beton zsugorodás csökkentés

A megfelelő technológiának köszönhetően akár 1000 mm² padló is elkészülhet vágott fuga nélkül


A Sika zsugorodás csökkentő és utókezeló termékek letölthető műszaki adatlapjait a hír alatti termékképekre kattintva érheti el. Ha árajánlatot vagy bővebb felvilágosítást szeretne kérni a Sika Hungária Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
Sika betonadalékszerek
 
Sika betonadalékszerek

A Sika Control-40 és Control-60 zsugorodás csökkentő adalékszerek a beton vízvesztését csökkentik növelve a belső kohéziót, emellett kémiailag is reagálnak a cementtel. SikaPlast-110 Eco és SikaPlast-501 Eco folyósítószerek kiválóan alkalmazhatók közepes és attól magasabb víz-cement tényezőjű betonokhoz. SikaRapid-1 kloridmentes szilárdulásgyorsító adalékszer, amely alkalmazható betonhoz és habarcshoz. Növeli a beton korai szilárdságát anélkül, hogy végszilárdságát negatívan befolyásolná.

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Sika beton utókezelőszerek
 
Sika beton utókezelőszerek

A Sika NB-1 utókezelőszer alkalmazható betonszerkezetek utókezelésére. A Sika Antisol párolgásvédő szerrel megvédhető a friss beton a víz kipárolgásától.

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Betonjavító anyagok
Betonjavító anyagok
Betonadalékszerek, habarcs-adalékszerek, segédanyagok
Betonadalékszerek, habarcs-adalékszerek, segédanyagok
Betonok, habarcsok, vakolatok, kiegyenlítők
Betonok, habarcsok, vakolatok, kiegyenlítők
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...