Automata ajtók használatának előnyei egészségügyi intézményekben

Magyarország több kórházában alkalmazzák a record automata ajtóit

A legtöbb üzlet és cégtulajdonos számára nyilvánvaló, hogy miért is éri meg modernizálni egy épületet, ahol a munka folyik. Nem csak trend követésből lehet javítani a világításon - például LED-es lámpákkal, fényvetőkkel -, ugyanis ezek nem csak jobb világítást, de havi költségcsökkenést is okoznak. Nem a "high-tech jegyében" kell hőszivattyús megoldásokat alkalmazni az épület/üzlet működtetéséhez, hanem a szükséges elektromos- vagy gázszámlák csökkentése, és nem utolsó sorban környezetünk védelme érdekében. Az ajtókat sem azért kell automatizálni, mert az "menő" hanem a könnyebb használhatóság, elegancia, energiahatékonyság, fokozása - és még számos egyéb előny - miatt. Az elegáns és modern megjelenés mellett rengeteg olyan előnye van, ami az üzlet értékét növeli a vásárlók szemében.

Az egészségügy szemszögéből nézve mik lehetnek azok az értékek, amelyek az automata ajtó használata melletti döntés meghozatalát segítik?

record automata tolóajtó egészségügyi intézményben
record automata tolóajtó egészségügyi intézményben


Biztonságos, hiszen olyan érzékelőkkel van ellátva, amelyek akár 20 cm-es pontossággal is meg tudják határozni az érzékelési zónákat, ezzel biztosítva, hogy ne csukódjon rá egy gyenge, idős, lassan mozgó emberre, vagy épp egy kisgyerekre az ajtó. A beteg emberek esetében fontos szempont, hogy pontosan érzékelje az automata ajtó a közlekedő embereket akkor is, ha lassan meg - meg állva haladnak át rajta. A kerekesszékkel vagy járókerettel közlekedők esetében pedig elsődleges elvárás, hogy kellő méretű legyen a nyílás, kényelmesen átférjen rajta a kerekesszék vagy akár a kórházi ágy is.

Egy esetleges vészhelyzet esetén mindenkinek gyorsan el kell tudnia hagyni az épületet. Egészségügyi intézményeknél ez komplikáltabb, mint más épületeknél, hiszen jóval több ember tartózkodik bent és többen kerekesszékkel vagy járókerettel közlekednek. Sokan ágyban fekszenek, nem - vagy alig - tudnak mozogni. A menekülő útvonalon ki kell tudni nyitni minden ajtót a megfelelő szélességre, kulcs vagy más bonyolult mozdulatsor nélkül. El sem lehet képzelni, hogy mi történhet pánik esetén egy folyamatosan visszacsapódó lengőajtónál. Egyúttal az is érvényes, hogy minél szélesebb az átjárás, az ajtónak annál kisebb a gátló hatása. Egy automata ajtó össze sem hasonlítható e téren bármely sima ajtó megoldással.

Az automatizált ajtók minden kiegészítő vagy felár nélkül csatlakoztathatóak füst-, és hőérzékelőkhöz, vagy tűzjelző berendezésekhez, így a vagyonbiztonság mellett az életvédelmi kérdésekben is igen jól helytállnak. Az esztétikusan formatervezett ajtók intenzív használatra alkalmasak, a normál napi használat során kényelmes, biztonságos és higiénikus átjáróként működnek az épületen belül.

A tűzgátló verziók aktiváláskor megbízhatóan lezárnak, rugók és készenléti akkumulátorok segítségével, legalább 30/60 percig ellenállak a tűznek és a hőnek, de ugyanezen termékek (programozás kérdése) természetesen menekülési útvonalakként/légpótló felületekként is nagyszerűen felhasználhatók. Az automata ajtók használatával mindenképpen lelassul az oxigén áramlása a tűz irányába - függetlenül az esetleges emberi hanyagságtól, oda nem figyeléstől. Ezáltal a tűz is lassabban terjed és tovább tarthatók fenn a szabad menekülési utak, a forró füstgázok terjedése az épületben, azaz több idő marad az evakuálásra és tűzoltásra. Ez egy kórház esetében akár emberek százainak életét mentheti meg.

record automata tolóajtó egészségügyi intézményben
record automata tolóajtó egészségügyi intézményben


Higiénikus, hiszen nem kell kézzel érinteni semmilyen felületet, hogy az ajtó nyíljon. Ez kiemelkedően fontos szempont olyan esetekben, amikor nagyobb tömeg használta ajtóról van szó. Egy kórházban vagy egészségügyi intézményben például kifejezetten előnyös, ha a bacillusokkal, vagy különböző kórokozókkal fertőzött emberek a lehető legkevesebb dologhoz érnek hozzá, mivel így a fertőzések terjedése is könnyebben visszaszorítható. Emiatt az egészségügyi intézményekben használt automatizált nyílászárók fokozottan hatékony preventív eszköznek számítanak. Természetesen egy automata ajtó senkit nem fog meggyógyítani, de nem is asszisztál az érintés útján terjedő fertőző betegségek elszaporodásához, mint ahogy azt a hagyományos ajtók teszik.

A könnyű tisztíthatóság is követelmény az egészségügy szempontjából, ami miatt kifejezetten ajánlott az automata ajtók használata. Még a padló alatti meghajtással rendelkező ajtók is könnyen, egyszerűen tisztíthatók, vízálló, vegyszerálló burkolattal ellátottak.
Amikor egy helyiség légpótlását és a használt levegő elszállítását gépészettel kell megoldani (steril levegő utánpótlás, veszélyes hulladékként kezelendő szennyezett levegő), ott a légtömör tolóajtó a megfelelő választás, mely képes megvédeni a műtő steril légkörét, vagy egy kutatás eredményességét. A hermetikusan záródó ajtók megvezető sínen gördülnek, és röviddel a zárt helyzet előtt az ajtó néhány millimétert lesüllyed a megvezető és a fal irányába is, ezáltal az ajtó körül futó tömítések nekinyomódnak a tömítő felületeknek, légzáró, hermetikus tömítés jön létre.

A sugárvédelemmel ellátott ajtók esetében az ólombetét gátolja meg a sugárzás áthatolását, a vezérlés pedig az illetéktelen nyitást szabályozza sugárveszély esetén. Fontos tudni, hogy ezeknél az ajtóknál az ajtókeretet is el kell látni ólombetéttel, annak érdekében, hogy megakadályozzuk a sugárzás "átszivárgását". Automata és kézi működtetésű változatban is elérhetők ezek az ajtók, amelyek védenek az elektron, röntgen és gamma sugárzás ellen is.

record automata tolóajtó egészségügyi intézményben
record automata tolóajtó egészségügyi intézményben


Az ország több régiójának kórházi automata ajtói a record nevéhez kapcsolhatók. Ajtóik megtalálhatók többek között a Szent Margit Kórházban, az Uzsoki Kórházban, a Heim Pál Gyermekkórházban, a Honvéd Kórházban, a Szent Imre Kórházban, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban, az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben, a tatabányai Szent Borbála Kórházban, a bajai Szent Rókus Kórházban, a Zala Megyei Szent Rafael Kórházakban. Amennyiben fontos a minőség és a speciális védelem, mindenképpen érdemes automata ajtóban gondolkodni egy egészségügyi intézmény esetében is.

A Cleancord és Sealcord műtőajtók letölthető katalógusaiért kattintson a hír alatti termékképre. Amennyiben további információt vagy árajánlatot szeretne kérni a record Ajtó-automatizálási Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
record CLEAN tisztatéri tűz-, füst- és hanggátló ajtók
 
record CLEAN tisztatéri tűz-, füst- és hanggátló ajtók

A record CLEAN K1-A T30 sorozatának alapjául a K1 egyoldalas, légtömör tolóajtók szolgálnak. Ezen ajtók az ajtólap anyagválasztékában és felületében, valamint a keret elrendezésében és a tömítő rendszerükben sokféleképpen kombinálhatók, melyből széleskörű felhasználási spektrum adódik. Kialakításából adódóan, első sorban speciális – pl. tisztatéri – körülmények által megkövetelt feltételek kielégítésére szolgál.

CAD
BIM
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
BIM
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Automata ajtók
Automata ajtók
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...