Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel

Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel

Miért szükséges a WFRL (vízterelő) réteg használata fordított lapos tetőkön és hogyan hat az U-értékre?

Gyorsan idézzük fel a "fordított lapos tető" definícióját.

A fordított lapos tető esetében a vízszigetelő réteg és a hőszigetelő réteg helyet cserél. A hőszigetelést a vízszigetelő réteg fölé helyezik, hogy megvédjék azt a mechanikai károsodásoktól, a hőmérsékleti ingadozásoktól és a közvetlen napfénytől / UV-sugárzástól.

A fordított lapos tető tipikus rétegrendjét az alábbi ábra mutatja

Fordított lapos tető tipikus rétegrendje
Fordított lapos tető tipikus rétegrendje

A rétegrend általában a tartó (teherhordó) szerkezetből, lejtés rétegből, vízszigetelésből, hőszigetelésből, elválasztó rétegből és a fedő rétegből áll.

Ez a cikk az elválasztó rétegre összpontosít.

Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel
Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel
Fordított lapos tető FIBRAN Skin SEAL vízterelő réteggel

Az elválasztó réteg kiválasztása befolyásolja a fordított lapos tető hatékonyságát és több funkciót is elláthat, átvehet: elválaszthatja a kavicsot a szigeteléstől, illetve biztosíthatja a víz elvezetését.

Ez az elválasztó réteget hagyományosan csak a kavics és a hőszigetelés elválasztására és/vagy szűrőrétegként használják. Erre a célra általában különféle típusú filc vagy geotextília termékek kerülnek beépítésre. A fordított tető hatékonyságának növelése érdekében alkalmazhatunk vízterelő (WFRL) réteget is.

A kavics és a hőszigetelés elválasztása mellett a vízterelő réteg egy további funkciót is ellát: az esővizet gyorsan a kifolyók irányába tereli. A WFRL – vízterelő fóliák - mint például a vízzáró és páraáteresztő FIBRAN Skin SEAL fólia nagy sűrűségű polietilénből készülnek. Így a víz nagy része a réteg mentén a kifolyók felé távozik, és nem jut el az alatta elhelyezkedő vízszigetelő membrán felületéig.

Nem szabad megfeledkeznünk azonban arról, hogy - még egy fordított lapostetős rendszer esetén is - az esővíz egy része a vízszigetelő réteg mentén kerül elvezetésre. Az esővíz lehűti a vízszigetelő réteg felületét, amelynek hőmérséklete - a beépített hőszigetelés miatt - magasabb, mint az esővízé. Ezt a hatást is figyelembe kell venni az épületfizikai számításoknál.

Használhatjuk az európai EN ISO 6946 szabványt vagy a német DIN 4108-2 szabványt.

A DIN 4108-2 szerint az eljárás egyszerűbb. Ez a szabvány egy meghatározott korrekciós értéket ad a lapostető kalkulált hőátbocsátási tényezőjéhez. A korrekciós érték attól függ, hogy milyen vastag hőszigetelést építettek be a vízszigetelő réteg alá, az alábbi táblázat szerint:

 
A vízszigetelő réteg alá beépített hőszigetelés, a szerkezet teljes hőátbocsátási tényezőjének százalékában kifejezve [%] korrekciós hőátbocsátási tényező
ΔU [W/m2K]
10 alatt 0.05
10 és 50 között 0.03
50 fölött 0


Nagyon hasonló megközelítést alkalmaz az EN ISO 6946 szabvány, ahol a vízszigetelő réteg fölé beépített szigetelés hőellenállását (R1) és a szerkezet teljes hőellenállását (Rtot) külön-külön veszik figyelembe. Ezen túlmenően figyelembe kell venni az átlagos csapadékmennyiséget a fűtési időszakban (p), a szivárgási tényezőt (f) és a megnövekedett hőveszteséget (x).

Számítás EN ISO 6946 szabvány alapján
Számítás EN ISO 6946 szabvány alapján

A SIST EN ISO 6946 szerint a fenti korrekciós tényező kiszámításától eltekinthetünk, ha a hőszigetelés fölé vízterelő réteget építünk be. Ily módon az f • x tényező csökkenthető, feltételezve, hogy az esővíz 90%-a felső rétegként működő vízterelő réteg felületén távozik. Így bizonyítható, hogy az ΔUr korrekciós tényező értéke kevesebb, mint 3% a szerkezet alapvető hőátbocsátási képességéhez viszonyítva, következésképpen a korrekciós tényező figyelmen kívül hagyható.

A számítás megmutatja a vízterelő réteg valódi fontosságát

Alapul vettünk egy fordított lapos tető szerkezetet, amely 20 cm XPS hőszigeteléssel viszonylag jó hőátbocsátási képességet ér el U = 0,169 W/m²K. Az alapszámítás a SIST EN ISO 6946 korrekciós tényező használata nélkül ugyanazt az eredményt mutatja, függetlenül attól, hogy milyen elválasztó réteget választottunk, mivel az elválasztó réteg vastagsága elhanyagolható.

A ΔUr korrekciós tényező kiszámítása után nyilvánvalóvá válik, hogy ezt a korrekciós tényezőt nem kell figyelembe venni a vízterelő réteg használatakor, míg a hagyományos geotextília alkalmazása esetében hozzá kell adni a következő korrekciós tényezőt: ΔUr = 0,057 W / m²K. A szükséges hőszigetelés vastagságának szempontjából egyértelművé válik, hogy azonos hőátbocsátási tényező eléréséhez – számolva a korrekciós tényezővel - további 10 cm hőszigetelés beépítésére van szükség, ahhoz, hogy a kívánt hőátbocsátási érték (U = 0,169 W/m²K) geotextília alkalmazása esetén is elérhető legyen.

Kevésbé drasztikus a helyzet az előző cikkben tárgyalt "OPTIMO fordított tető esetében" (lsd. "Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával" című cikket).

Itt nem csak a vízszigetelés felett található hőszigetelés, hanem a vízszigetelés alatt is. Emiatt a fenti egyenlettel számolt korrekciós tényező nem annyira drasztikus.

Ismét a vízterelő réteg - ahol nincs szükség korrekcióra – és a geotextília használatát hasonlítták össze. Ebben az esetben is ugyanazt a 20 cm-es hőszigetelési vastagságot vették figyelembe, illetve 4 cm vastagságú, a vízszigetelés alatt elhelyezkedő lejtésképző XPS hőszigeteléssel számoltak. A számítás azt mutatja, hogy az eredeti, elvárt hőátbocsátási tényezőt (U = 0,169 W/m²K) eléréséhez további 7 cm hőszigetelést kell beépíteni a vízszigetelő réteg fölé, vagy 4 cm-t a vízszigetelő réteg alá.

Kétrétegű hőszigetelés beépítése egy fordított lapos tetőn

Kétrétegű hőszigetelés beépítése egy fordított lapos tetőn
Fordított lapos tető két rétegű FIBRANxps-el
Fordított lapos tető kétrétegű FIBRANxps-el

Gyakran találkozunk olyan hőszigetelési vastagságokkal, amelyek egy rétegben nem érhetők el (például 20 cm-nél nagyobb vastagság), ezért két hőszigetelő lemezt (pl. 20 cm + 15 cm) kell egymásra fektetni. Ebben az esetben a Német Építésügyi Intézet – a DIBt - ajánlása szerint WFRL vízterelő réteg beépítése szükséges. Kétrétegű hőszigetelés esetén az esővíz beszivároghat a két réteg közé és vékony filmréteg kialakulását eredményezheti. Ez párazáró rétegként működhet, amely megakadályozza a szerkezet kiszáradását, ami a beépített építőanyagok károsodásához vezethet.

A számítások kimutatták a vízterelő réteg beépítésének kiemelkedő fontosságát fordított lapos tetőkön. A WFRL vízterelő réteg a lejtésképző FIBRANxps INCLINE hőszigeteléssel együtt képezi az OPTIMO tető rendszert, ahol a vízszigetelő réteget XPS védi, könnyű és pontos lejtésképzés jön létre, és az esővíz nem csökkenti a szerkezet hőállóságát.

További részleteket a felhasználási területről:
https://fibran.hu/megoldasok/a-lapos-teto/

A FIBRAN a megbízhatóság és a minőség szinonimája

A FIBRAN csoport Európa legfontosabb hő- és hangszigetelő gyártóinak egyike. A FIBRANxps-t Görögországban, Portugáliában, Bulgáriában és Szlovéniában gyártják, és épül a vállalatcsoport csehországi gyára. Az összes járatos FIBRANxps termékből folyamatos készletet tartanak, és így mindig képesek biztosítani a gyors szállítást. Amennyiben szakmai tanácsadásra van szüksége, mindig számíthat a FIBRAN szakembereinek segítségére.

Segítség a választáshoz: nem minden türkizkék hőszigetelés FIBRANxps 

Mielőtt megvásárolná az XPS-t az építőanyag-kereskedésben, győződjön meg róla, hogy valóban a FIBRAN hőszigetelést választotta! A FIBRANxps termékeknek felismerhető türkiz színük van, a csomagoláson pedig FIBRANxps felirat szerepel.

A hírben szereplő termékek
FIBRANxps 300-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 400-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 500-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps INCLINE lejtésképző extrudált polisztirol szigetelőlapok
 
FIBRANxps extrudált polisztirol szigetelések
11 termék

A 300-tól 700 kPa-ig terjedő nyomószilárdsággal rendelkező FIBRANxps hőszigetelő termékek, egy vagy két rétegben beépítve használhatóak a legnagyobb követelményeket támasztó, vízszigeteléssel védett, vagy nem védett szerkezetekben. Amennyiben a szakértő kivitelező gondosságával kerülnek beépítésre a Fibran szigetelőanyagok, hosszú távú és hatékony energiapajzsot alakítanak ki.

11 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kapcsolódó hírek
Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával
Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával
A lapos tető, akárcsak bármely más tető, megvédi az épületet és annak használóit az elemektől. Ez elsősorban az időjárási viszonyokra vonatkozik, mint például a csapadék, a magas vagy alacsony hőmérséklet és a szél. A lapostető kulcsfontosságú alkotóelemeinek – mint például a vízszigetelő réteg - védelméről, már korábban megjelent egy írás a fordított lapos tetőre vonatkozó szakaszokban.
Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával
Kategóriák
Műanyag szigetelőlemezek
Műanyag szigetelőlemezek
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Vízszigetelések
Vízszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...