Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal

A tetőtéri ablakok kétszer annyi természetes fényt engednek a belső terekbe, mint a homlokzati ablakok

A tervezői munka több évtizedes nyomot hagy az épített környezeten. Funkciótól függetlenül a legtöbb épületet emberek használják: ezekben élnek, dolgoznak, szórakoznak. Éppen ezért nem elhanyagolható szempont, hogy minden épület egészséges és kényelmes környezetet biztosítson, lehetőleg az éghajlatra gyakorolt bármiféle negatív hatás nélkül, elősegítve ezáltal egy tisztább, egészségesebb és biztonságosabb világ megteremtését.

A jövő épületállományára nézve mindez igencsak ambiciózus, hosszú távú célokat határoz meg. A házak értékelése szempontjából pedig az energiafelhasználás, a beltéri klíma és a környezeti hatás kölcsönhatása kerül előtérbe.
Minden épületelem, így a tetőtéri ablakok is hozzá tudnak járulni ezeknek az alapelveknek a teljesítéséhez.

Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal
Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal


Természetes fény a tetőn keresztül
Ahhoz, hogy bőséges természetes fény jusson az épületbe és ideális benapozási tényezőt érjünk el, nagy ablakfelületeket kell használni. A benapozási tényező több országban a természetes fény mennyiségének mérésére szolgáló legegyszerűbb és legelterjedtebb módszer. A benapozási tényező a természetes fény azon százalékban kifejezett mennyiségét határozza meg, amely felhős ég esetén a padlófelülettől 85 centiméterrel feljebb eső síkban a belső térben elérhető. Felmérések igazolják, hogy minél magasabb a benapozási tényező, az épületek lakói annál nagyobb értéknek tekintik a sok természetes fényt. A legalább 2%-os átlagos benapozási tényezővel rendelkező helyiségek kellőképp világosnak minősülnek.
Ha a nap során a lehető legnagyobb mennyiségű természetes fény jut a házba, csökken az energiafelhasználás. A bevilágítási viszonyok függvényében a lakók hajlamosak megváltoztatni világítási szokásaikat, és napkeltétől napnyugtáig nem használnak mesterséges világítást - még a téli hónapokban sem! A tokkülméret változatlanul tartása mellett a tetőtéri ablakok szárnyát újratervezték, és a ma kapható VELUX tetőtéri ablakok üvegfelület méretét - az ablakmérettől függően - 10%-kal megnövelték. A tetőtéri ablakok kétszer annyi természetes fényt engednek a belső terekbe, mint a homlokzati ablakok, és háromszor többet, mint az ablakfülkében elhelyezett függőleges ablakok. Irodákban például a megfelelő természetes fényviszonyok 15%-kal javítják a produktivitást.

Energiamérleg
Az ablakokon át beérkező napfény lehetővé teszi, hogy kevesebb energiát használjanak a tetőtérben: télen kevesebb lesz a fűtési energia felhasználás, nyáron kevesebb lesz a hűtésre fordított villamos energia felhasználás, és évszaktól függetlenül csökken a mesterséges világítás használata. A legújabb VELUX tetőtéri ablakokat úgy tervezték, hogy jobb hőszigetelő képességgel rendelkezzenek (Uw-érték), ezt szolgálja az egyedi ThermoTechnologyTM hőszigetelési rendszer (ablaktokra rögzített EPS szigetelő anyag). Ezzel egyidejűleg ügyeltek arra, hogy az ablak minél több ingyen napenergia átbocsátását biztosítsa és a napenergia passzív hasznosítása révén optimalizálja az épület energiateljesítményét. A jobb hőszigetelés és napenergia-nyerő képesség együttesen a tetőtéri ablakaik energiamérlegének javulását eredményezi.

Hőmérsékleti viszonyok
Nagy üvegfelületekkel túlságosan megnövekedhet a passzív hőfelvétel, ami különösen az alacsony energiafogyasztású épületeknél okoz problémát, főleg nyáron. A szellőztető hűtés kiváló módszer a passzív hőfelvétel szabályozására és az éjszakai hőmérséklet csökkentésére, hiszen nagy mennyiségű friss kültéri levegőt juttat a házba. Kísérleti épületeikben mért adatok szerint egyértelmű összefüggés van a kellemes hőmérséklet és a nyitott ablakok között. Ha tehát éjszakára nyitva hagyjuk az ablakokat, akár 6 °C-kal is csökkenthetjük a hőmérsékletet, így reggelre kellemes, 20 °C körüli hőmérsékletet érhetünk el. A VELUX tetőtéri ablakok zárt állapotban is szellőztethetők, egyedi felső kilincsük nyitószerkezet és szellőzőnyílás egyben. Hazánk klimatikus viszonyai mellett a dinamikus, évszakhoz és napszakhoz igazodóan igény szerint alkalmazható árnyékolás, ami a tetőtéri hőmérséklet befolyásolásának kulcsa. Az üvegfelületen kívül elhelyezett külső hővédő rolóval vagy redőnnyel szabályozható az épületbe jutó napenergia mennyisége, és kellemes hőérzet tartható fenn. A külső hővédő rolók és redőnyök kézzel és távirányítóval működtethető változatokban is elérhetők.

Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal
Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal


Friss levegő
Európában egyre több házban alkalmaznak hővisszanyeréses gépi szellőztetést, hogy télen energiát takarítsanak meg. Minden ilyen rendszer valamilyen formában csökkenti a CO2-szintet, sajnálatos módon azonban nem mindegyikük rendelkezik a kellő jellemzőkkel ahhoz, hogy jó alvásminőséget biztosítson a hálószobában, mivel a CO2-szint gyakran meghaladja az 1150 ppm értéket.
Az egészséges beltéri klíma kialakításához folyamatos szellőztetéssel tiszta, friss kültéri levegőre kell cserélni a nyirkos és CO2-vel telített beltéri levegőt. A VELUX tetőtéri ablakok beépített szellőzőnyílásának hatékonysága 4,9-10,2 l/s az ablakszélességtől függően (10 Pa nyomáskülönbség mellett). Emellett javasolják a nyílászárók és tetőtéri ablakok pozicionálásával a kürtőhatás létrehozását, mely a gyors átszellőzés feltétele.

Automatizált termékrendszerek
A kézi működtetésű termékek műszaki teljesítmény szempontjából ugyan egyenrangúak a távvezérelt megoldásokkal, gyakorlati hasznosíthatóságuk azonban továbbra is korlátozott. A lakóknak egyszerűen sem idejük, sem türelmük nincs ahhoz, hogy szükség esetén minden egyes ablakot és árnyékolót maguk működtessenek. A VELUX tetőtéri ablakok elektromos és napelemes vezérlésű változatban is elérhetők. Intuitív vezérlőegység alkalmazásával egy sor előre ütemezett program segíti a felhasználókat, hogy automatikusan működtethessék a rendszert, és ezáltal éjjel-nappal jó levegőminőséget és kellemes hőérzetet érjenek el.

VELUX tetőtéri ablakok hőátbocsátási tényezői
A 7/2006. TNM rendelet 5. számú mellékletében meghatározott költségoptimum szintnek, illetve a 6. számú mellékletében meghatározott közel nulla energia szintnek számos VELUX tetőtéri ablak megfelel.
Az energiatakarékos (üvegkód 73), az esőzajcsökkentő (üvegkód 60) üvegezésű VELUX tetőtéri ablakok Uw-értéke 1,2 W/m²K, míg a 3-rétegű, extra energiatakarékos üveggel ellátott ablakok Uw-értéke 1,0 W/m²K. A tervezés során választhat billenő (GGL, GGU típus) vagy felnyíló (GPL, GPU) nyitásmód, kézi, elektromos (VELUX INTEGRA GGL vagy GGU típus) vagy napelemes (VELUX SOLAR GGL vagy GGU típus) működtetés közül. Bármilyen ablakot választ, a beépített nyílászáró hőátbocsátási tényezője a tetőbe 40 mm-rel mélyebb integrációt biztosító ún. süllyesztő burkolókeret használata esetén további 0,1 W/m²K-nel csökkenthető.

Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal
Egészséges épületek VELUX tetőtéri ablakokkal


A VELUX tetőtéri ablakok letölthető katalógusaiért kattintson a hír alatti termékképre, ha árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni a VELUX Magyarország munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
GLU 0061 Standard műanyag bevonatos billenő tetőtéri ablak felső kilinccsel VELUX VLT tetőkibúvó GLU 0061B Standard műanyag bevonatos billenő tetőtéri ablak alsó kilinccsel VELUX GVT tetőkibúvó
 
VELUX tetőtéri ablakok
27 termék

A VELUX minden épülettípushoz és funkcióhoz tervez és gyárt tetőtéri ablakokat. A termékkínálatukban számtalan billenő és felnyíló, fa és műanyag, elektromos és napelemes működtetésű típusok, valamint tetőkibúvók megtalálhatók.

27 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Tetőtéri ablakok
Tetőtéri ablakok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...