Az esővízgyűjtés legfontosabb kérdései

Alternatívák és előnyök a környezettudatos hasznosításhoz

Egyre gyakrabban elgondolkozunk, hogyan, miképpen tudjuk életünket gazdaságosabbá és egyben környezettudatosabbá tenni. Ennek egyik lehetséges módja, hogy a természet „ajándékát”, az esővizet összegyűjtsük és azt a mindennapi életünkben felhasználjuk.

Miért érdemes gyűjteni az esővizet?
Minden áltagos háztartásban naponta és személyenként kb. 150 liter ivóvíz szükséges. Ebből csupán 3 liter szükséges iváshoz és az ételkészítéshez. A háztartási vízszükséglet fele WC-öblítéshez, kerti öntözéshez és a mosáshoz szükséges. Erre a célra a lágy esővíz különösen alkalmas. Ezen vízszükséglet esővíz felhasználásával történő kiváltásával egy négytagú család évente mintegy 100.000 Ft vízdíjat spórol meg. A GARANTIA esővízgyűjtő tartályok költségei már rövid idő alatt megtérülnek.
Esővízgyűjtés
Esővízgyűjtés
Milyen formái vannak?

1.) Felszíni esővízgyűjtés
Kerti öntözés számára akár már a legegyszerűbb megoldás is megfelelő. Az esővízgyűjtőt a felszínen elhelyezve, egyszerűen a ház mellett, az ereszcsatornába becsatlakoztatva kell üzembe helyezni.
Felszíni esővízgyűjtés
Felszíni esővízgyűjtés
2.) Földalatti esővízgyűjtés
Amennyiben egy magas vízigényű nagy kertünk van, vagy az esővizet a házban is szeretnénk hasznosítani, úgy ajánljuk a földbe beépítendő tartályainkat. Mielőtt a tartályunkba folyik a víz, minden esetben szükséges egy előszűrőt beépítenünk. A víz kivételezése a tartályból egy szivattyú segítségével történik.
Házi rendszer számára szükséges egy házi-vízmű automatika, ahol a fogyasztónak az esővíz számára egy külön vezetékes rendszer létrehozásáról kell gondoskodnia. Ha a tartály üres, a házi vízmű automatikusan ivóvizet tölt a vezetékes hálózatba. A legjobb vízminősége elérése érdekében ajánlatos egy finom szűrővel ellátott visszacsapó szelepet beépíteni.
Földalatti esővízgyűjtés
Földalatti esővízgyűjtés

Az esővizet akár mosásra is használhatom? Hogy működik?
A teljesen mészmentes esővíz, összehasonlítva a többnyire kemény vezetékes vízzel, egyértelműen előnyös. A lágy esővíz alkalmazásával kevesebb mosószer szükséges – vízlágyító és mésztelenítő hozzáadása nélkül. Így összességében jobb mosási eredményt érünk el és a környezetünket is kíméljük.

Algásodik-e víz hosszabb tárolás közben?
Egy földbe beépített tartály ideális az esővíz tárolására, mivel a föld a tartályt a fénytől és a melegtől védi. A víz hőmérséklete a tartályban egész évben mindössze 8-10 °C. A sötétségnek és az állandó alacsony hőmérsékletnek köszönhetően egyáltalán nincsenek algák. Így biztosított egy állandó vízminőség.
A felszíni tartályoknál arra kell figyelni, hogy ezek lehetőleg ne legyenek fényáteresztők Az erős vízfelmelegedés elkerülése érdekében fényvédett helyen kell felállítani.

Mi történik akkor, ha a földbe helyezett esővízgyűjtő megtelik egy hosszabb esős idő után?
A földbe vagy a pincébe telepített tartályt el kell látni egy túlfolyóval, amelyen keresztül a víz egy elvezető csatorna-, vagy egy szikkasztó- rendszerbe tud folyni.

SUNI Service Universal Kft.
SUNI Service Universal Kft.
A felszíni tartályokat mindig egy ereszcsatorna szűrővel kell összekötni. Ez automatikusan biztosítja a túlfolyás gátlást. Amikor a tartály megtelt, a szűrő lezár, és a további víz automatikusan folyik le az ereszcsatorna rendszerünkön.

SUNI Service Universal Kft.
SUNI Service Universal Kft.

Látogasson el a SUNI Service Universal Kft. standjára: (D pavilon 305/C) 2011. április 05-10.

Ha az esővízgyűjtéssel kapcsolatban bővebb információt szeretne kérni a SUNI Service Universal Kft. munkatársától, használja az Információkérés gombot.
Kategóriák
Szivárgó, szikkasztó rendszerek
Szivárgó, szikkasztó rendszerek
Mélyépítés
Mélyépítés
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...