A.B. Clear biológiai szennyvíztisztító rendszerek az egyedi szennyvíztisztításban

A kommunális szennyvíz helyben tisztul meg és újrahasznosíthatóvá is válik

A környezettudatos, önellátó megoldások térnyerése az élet minden területén, így az építőiparban is szembeötlő. Napkollektorok, pelletkazánok, fotovoltaikus rendszerek kerülnek beépítésre egyre több épületben, és nincs ez másként a szennyvíztisztítás és a víz-újrahasznosítás terén sem. Mind az egyéni, kisebb építkezések, például családiház-építések, mind a nagy, több százmilliós, vagy akár milliárdos nagyberuházások, például lakópark-építések esetében évről-évre egyre szembeötlőbb változások következnek be a takarékosságnak és a környezettudatos szemléletnek köszönhetően, így az egyedi szennyvíztisztítás is terjedőben van.

Miért jó az egyedi szennyvíztisztítás?
A nagy lakosságszámú, sűrűn lakott településeken a központi gyűjtőcsatornás szennyvíztisztítás a legelterjedtebb, ugyanakkor a kisebb, gyérebben lakott települések, vagy félreeső házcsoportok, tanyák, üzemek, stb. esetében a központi szennyvíztisztítás a legtöbbször nem kifizetődő, sok helyen egyáltalán nem elérhető. Ilyenkor az elavult, környezetvédelmi szempontból káros, és a szippantás miatt rendkívül költséges emésztőgödrös megoldás helyett az egyedi biológiai szennyvíztisztítás javasolt.
Ez a technológia lakosságszámtól, földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül bárhol alkalmazható. Lényege, hogy a felhasználókhoz nem szükséges csatornahálózatot kiépíteni, mivel az ingatlan - függetlenül annak méretétől - saját szennyvíztisztítóval rendelkezik. A szennyvíz így helyben tisztul meg, helyben újrahasznosíthatóvá is válik, ugyanis alkalmas gyökérzónás öntözésre, valamint csírátlanítást követően WC-öblítésre, autómosásra, vagy felszíni öntözésre is. Létesítési-, és fenntartási költségeit tekintve mind a központi szennyvíztisztításnál, mind az emésztőgödröknél lényegesen kedvezőbb, így hamar megtérül, karbantartási igénye pedig minimális.

Nem oldómedence
Az ÖkoTech-Home Kft. által gyártott és forgalmazott A.B. Clear biológiai szennyvíztisztító rendszerek mesterséges levegőztetéssel működnek, tehát itt nem egyszerű oldómedencékről van szó. A tartályban élő baktériumkultúra a berendezés kialakításának köszönhetően a lehető leghatékonyabban tisztítja meg a kommunális szennyvizet. Más, nem levegőztetett rendszerekkel ellentétben itt csak egy viszonylag kis méretű elszivárogtató-rendszerre van szükség, a tisztítási folyamat közben nem keletkeznek kellemetlen szagok, valamint a víz többféleképp újrahasznosítható, és a lebontást végző baktériumok rendszeres pótlása sem szükséges. Ezen felül az A.B. Clear berendezések esetében a keletkező stabilizált szennyvíziszap nem minősül veszélyes hulladéknak (ellentétben az oldómedencékkel, amelyeknél a tulajdonos számlákkal köteles bizonyítani az iszap szakszerű elszállíttatását), és ugyancsak újrahasznosítható, vagy a háztartási hulladékkal együtt kerül elszállításra.
Működési alapelv
A berendezések az ún. teljesoxidációs eleveniszapos szennyvíztisztítás elvén működnek, hasonlóan, mint a nagy, városi szennyvíztisztító telepek. Az összes munkafolyamat egy tartályon belül zajlik, a különálló kamrák más és más szennyvíztisztítási fázisnak felelnek meg. A bontást mikroorganizmusok végzik el. Minden munkafolyamatot, ahol ez szükséges, egy elektromos levegőszivattyú lát el levegővel. A szennyvíz az első, anaerob kamrába jutva egy kosárszűrőre kerül, amely felfogja a nagyobb szilárd szennyeződéseket. A vízben oldódó anyagok itt a vízmozgatás miatt felaprózódnak, és a szennyvízzel együtt a szűrőn, majd a kamrán átjutva az anoxikus térbe kerülnek. Itt zajlik a szennyeződések levegő nélküli bontása. Ezt követően a folyadék az aerob, azaz mesterségesen levegőztetett térbe kerül. Itt egy mikrobuborékos levegőztető cső látja el a baktériumokat oxigénnel, ezeknek a folyamatoknak köszönhető, hogy a berendezés működése nem jár kellemetlen szaghatással. Ez az utolsó lebontási folyamat, mely után a szennyvíz az utóülepítő térbe jut. Itt a tiszta víz és az iszappá összeállt, megmaradt szennyeződések szétválnak, előbbi a felszínen marad, míg az iszap a kamra aljára lerakódik. A környezetvédelmi előírásoknak és határértékeknek megfelelő, tiszta víz a kifolyócsövön keresztül távozik a berendezésből.
A berendezésben lévő mamutszivattyúk feladata a termelődő iszap tartályon belüli keringetése, valamint a fölösleges iszap kiemelése az iszap-víztelenítő egységbe, ahol könnyen kezelhető formában, víztelenítve tárolódik kiürítéséig. A tisztított víz közvetlenül végső elhelyezésre is kerülhet (pl. elszivárogtatás), vagy egy ciszternában tárolható a későbbi újrahasznosítás érdekében.

Szennyvíztisztítás és esővíz-hasznosítás együtt
A kommunális szennyvíz egyedi megtisztítása már önmagában is számtalan haszonnal jár, viszont a szennyvíztisztítás és az esővíz hasznosítása egyetlen rendszerben is megoldható. Ilyenkor ideális esetben a gyűjtött esővíz és a tisztított víz egy ciszternában gyűlik, majd a fent már említett célokra egy szivattyú segítségével hasznosítható. A fölösleges vízmennyiség egy elszivárogtató-rendszeren, vagy más túlfolyón keresztül távozik a rendszerből. Egy ilyen összetettebb megoldással jelentős vízmegtakarítás is elérhető, lévén, hogy ha a vizet kizárólag WC-öblítésre hasznosítják, máris 30-40%-kal csökken az ivóvíz felhasználása, sokoldalúbb felhasználás (pl. öntözés, autómosás) esetén ez a szám akár 50-60%-ra is emelkedhet.

Miért érdemes az A.B. Clear egyedi biológiai szennyvíztisztító-rendszereket választani?
Ezek a szennyvíztisztítók 2 és 50 lakosegyenérték közötti kapacitással készülnek, széleskörűen felhasználhatók. (Több berendezés összekötésével nagyobb rendszerek is kiépíthetők.) E szennyvíztisztítók egyedülálló technológiát alkalmaznak a keletkező iszap kezelésére. Az újítás lényege egy olyan szerkezet, mely a keletkező fölösleges iszapot vízteleníti, és könnyen kezelhető formában, a tartályon belül egy zsákban gyűjti. Ezzel a fölösiszap szippantása fölöslegessé válik, az összegyűjtött iszap pedig akár a felhasználó által, otthoni körülmények között is komposztálható és növényi tápanyagként hasznosítható. A technológia másik előnye, hogy a tartályban lévő iszap mennyiségét automatikusan szinten tartja, így az iszapzsák rendszeres ürítése esetén sem a szennyvíztisztító túlzott eliszaposodása, sem a túl alacsony iszapszint nem lehetséges.
Az A.B. Clear szennyvíztisztítók fogyasztása alacsony, karbantartási igénye más típusokhoz viszonyítva is minimális. A berendezések jól tűrik a jelentős terhelés-ingadozásokat is, amennyiben szükséges, vezérlő-elektronikával ellátott rendszer is kiépíthető. Ennek köszönhetően nyaralások, vendégszám-ingadozások esetén állíthatóvá válik a szennyvíztisztítók kapacitása, igény szerint akár mobiltelefonról is.
Az A.B. Clear biológiai szennyvíztisztító berendezések magyar fejlesztésű technológia alapján hazánkban készülnek, telepítésüket országszerte vállalja az ÖkoTech-Home Kft.
Engedélyezés
A tisztítási hatásfok, és a termékek minőségének köszönhetően az A.B. Clear rendszerek CE-minősítéssel rendelkeznek, mely lényegesen megkönnyíti engedélyezésüket. Évi 500 köbméteres kibocsátás alatt, amennyiben magánszemély kér engedélyt a berendezésre, a helyi jegyzőhöz kell fordulnia, minden más esetben a területileg illetékes Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségtől vízjogi létesítési engedélyt kell kérni. Magyarország legtöbb településén engedélyezik az egyedi szennyvíztisztító-rendszereket, az A.B. Clear típusú berendezéseket akár természetvédelmi területen is.

Referenciák, településszintű megvalósítás
Az A.B. Clear biológiai szennyvíztisztítók országszerte rendelkeznek referenciákkal, melyek között legnagyobb számban családi házak szerepelnek, de nyaralók, üzemek, tanyák, vadászházak, vendéglők, táborok esetében is alkalmazzák őket. Egyedi rendszerek teljes települések szennyvízkezelésére is alkalmasak, jó példa erre a Veszprém megyei Óbudavár, ahol 2011 októbere óta településszinten alkalmazzák a rendszert. Ez a település részben alacsony lakosságszáma, részben a domborzati viszonyok, valamint elhelyezkedése miatt csak rendkívül nagy költségekkel lett volna csatornázható, így az egyedi megoldás mellett döntött az önkormányzat. Így nincs szükség gyűjtőcsatorna hálózatra, sem szippantásra, a víz pedig helyben marad, ott hasznosul.

Az ÖkoTech-Home Kft. örömmel segédkezik mindazon kisebb, vagy nagyobb beruházásokban, ahol felmerült az egyedi szennyvíztisztítás és a víz-újrahasznosítás gondolata. Emellett várják azon cégek, mérnökök, tervezők, és lehetséges partnerek jelentkezését országszerte, akik szívesen részt vennének az A.B. Clear szennyvíztisztító berendezések és az esővízgyűjtő-rendszerek helyi tervezésében, kivitelezésében.

Az A.B. Clear biológiai szennyvíztisztítóval kapcsolatban részletes termékismertetőért kattintson a hír alatti termékképre, ha árajánlatot, bővebb felvilágosítást vagy katalógust szeretne kérni az ÖkoTech-Home Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Kategóriák
Szennyvíztisztító berendezések
Szennyvíztisztító berendezések
Mélyépítés
Mélyépítés
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...