Mire érdemes figyelni az XPS hőszigetelések tárolása és beépítése során?
A nyári kivitelezések során nemcsak a munkaszervezésre, hanem az építőanyagok megfelelő kezelésére is fokozott figyelmet kell fordítani. Az UV-sugárzás és a szélsőséges hőterhelés olyan hatásokat okozhat, amelyek hosszú távon befolyásolhatják a szerkezetek teljesítményét.
A nyári időszak ideális az építőipari kivitelezések számára, ugyanakkor a magas hőmérséklet és az erős napsugárzás olyan körülményeket teremthet, amelyekre érdemes külön figyelmet fordítani. Sok esetben nem maga a beépítés okozza a problémát, hanem az anyagok nem megfelelő tárolása vagy a szerkezetek átmeneti védelmének hiánya.
Az extrudált polisztirolhab (XPS) hőszigetelések esetében például a nedvesség nem jelent problémát, a tartós UV-sugárzás azonban igen. A beépítés előtt vagy közben hosszabb ideig szabadon hagyott táblák felülete károsodhat, elszíneződhet, a felületük porlóvá válhat, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a további rétegrendek tapadását.
Nem csak a közvetlen napsütés jelenthet veszélyt
A nyári időszakban különösen fontos figyelembe venni a visszaverődő sugárzás hatását is. Egy nagy üvegfelület, tükröződő homlokzat vagy fényes fémfelület jelentősen megnövelheti az adott ponton a hőterhelést.
Ilyenkor a gyakorlatban olyan szélsőséges esetek is előfordulhatnak, amikor szabadon tárolt, nagy üvegfelület mellett elhelyezett XPS hőszigetelő táblákat az üveg által visszavert napsugárzás olyan mértékű helyi felmelegedésnek teszi ki, hogy a táblák alakváltozást szenvednek, vagy akár részben megolvadnak. Kiemelten fontos tehát a nyári hőségben a helyes tárolás és az ideiglenes védelem.
Mire érdemes figyelni XPS beépítésekor?
A nyári kivitelezések során néhány egyszerű szabály betartásával elkerülhetők a kellemetlen meglepetések:
- Az XPS táblákat lehetőleg csak közvetlenül a beépítést megelőzően bontsuk ki.
- A beépített hőszigetelést a lehető legrövidebb időn belül fedjük el a következő réteggel.
- Kerüljük a hosszan tartó közvetlen UV-sugárzást.
- Tároláskor ne helyezzük a táblákat üvegfelületek, tükröződő burkolatok vagy más, erősen fényvisszaverő felületek közelébe.
- Gondoskodjunk ideiglenes takarásról, ha a beépítés és az eltakarás között hosszabb idő telik el.
Kivitelezési tanácsok
Táblák kezelése
A hőszigetelő lemezek tetszőleges időjárási körülmények mellett egyszerűen, gyorsan fektethetőek. A táblák méretre vágása kézi vagy elektromos fűrésszel, (pl. orrfűrész), illetve forrószálas vágókéssel végezhető, így a vágott felületek pontosan egymáshoz illeszthetőek. A RAVATHERM XPS táblák ellenállóak azokkal a nyomó és hajlító terhelésekkel szemben, amelyek az építés helyére történő szállítás során léphetnek fel, ezért a lemezek sérülésének veszélye is kisebb.
Táblák elhelyezése
A RAVATHERM XPS hőszigetelő lemezeket eltolt kötésben kell közvetlenül a csapadékvíz elleni szigetelésre fektetni. A vízszigetelés felületén ne maradjon építési törmelék,
szennyeződés, vagy egyéb felületi egyenetlenség.
A kis súlyú lemezek egyszerűen, gyorsan fektethetőek leragasztás nélkül, szoros ütköztetéssel. A hőszigetelés és további rétegek között páraáteresztő geotextília vagy vízterelő fólia elválasztó réteg elhelyezése ajánlott.
A megfelelő anyag mellett a megfelelő kezelés is fontos
A RAVATHERM XPS termékek zártcellás szerkezetüknek köszönhetően kiváló vízállósággal és magas nyomószilárdsággal rendelkeznek, ezért ideális megoldást jelentenek fordított lapostetők, lábazatok, pincefalak vagy talajjal érintkező szerkezetek hőszigetelésére. Ahhoz azonban, hogy a termékek hosszú távon is a tervezett teljesítményt nyújtsák, a kivitelezés és az átmeneti tárolás során is érdemes betartani az alapvető építési előírásokat.
A nyári hónapokban különösen igaz, hogy néhány perc előrelátás sokszor jelentős költségeket és kellemetlenségeket előzhet meg.