Murexin aljzatkiegyenlítők - tökéletes alapfelület a padlóragasztáshoz

Hogyan határozzuk meg, mennyi aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk?

Miután az alapfelületet megfelelően alapoztuk, jöhet a következő munkafolyamat, az aljzatkiegyenlítő kiválasztása és felhordása. Az aljzatkiegyenlítő kiválasztásánál fontos, hogy milyen rétegvastagságban kell felhordani, mi lesz a végső, az aljzatkiegyenlítőre kerülő burkolat, illetve milyen terhelésnek lesz kitéve a felület. Ezek alapján a következő Murexin aljzatkiegyenlítőkből lehet választani:
  • Murexin Standard aljzatkiegyenlítő 1-5 mm rétegvastagságig, CT-C30- F7
  • Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő 2-12 mm rétegvastagságig, CT-C25- F5
  • Murexin ST 15 aljzatkiegyenlítő 3-15 mm rétegvastagságig, CT-C25- F5
  • Murexin ST 25 aljzatkiegyenlítő 2-35 mm rétegvastagságig, CT-C25- F6
  • Murexin OS 50 Objekt Plus aljzatkiegyenlítő 1-10 mm rétegvastagságig, CT-C35- F7
  • Murexin NE 30 Extrém aljzatkiegyenlítő 2-30 mm rétegvastagságig, CT-C40- F7
  • Murexin NH 75 fa aljzatkiegyenlítő 3-20 mm rétegvastagságig, CT-C40- F10
  • Murexin SL 52 gyors aljzatkiegyenlítő 2-20 mm rétegvastagságig, CT-C60- F15
  • Murexin FMA 30 kültéri aljzatkiegyenlítő 5-30 mm rétegvastagságig, CT-C25- F7
  • Murexin FMI 50 ipari aljzatkiegyenlítő 3-50 mm rétegvastagságig, CT-C35- F10
Ahhoz, hogy meghatározzuk, hogy milyen rétegvastagságban kell kiöntenünk az aljzatkiegyenlítőt, mindenekelőtt meg kell jelölnünk a helyiség legmagasabb pontját, a nullpontot.

Négy lehetőség közül választhatunk:
  • A legegyszerűbb, ha magassági pontokat készítünk pl. csempedarabokból vagy gyorskötésű javítóanyagból, majd szintezőléccel állapítjuk meg az aljzatkiegyenlítő vastagságát.
  • A pontosabb eredmény érdekében dolgozhatunk szintezőbakokkal is. Az egyik bakot a nullpontra, a másikat pedig egy kicsit távolabb tegyük, majd utóbbit vízmérték segítségével állítsuk egyenesbe.
  • A szintezőléccel és szintezőékkel is meg tudjuk nézni az alapfelületet, ahol mélyedések vannak, ott körberajzoljuk, majd ezt a részt szintbe hozzuk csiszolás és alapozás után a kívánt rétegvastagságban aljzatkiegyenlítővel.
  • Végül használhatjuk a legbiztosabb módszert, a lézeres mérést is.
Hogyan határozzuk meg, mennyi aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk?
Hogyan határozzuk meg, mennyi aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk?
Eszközök aljzatkiegyenlítéshez

Az alábbi szerszámokat kell alkalmazni a kiegyenlítéseknél: esztrichkard (esztrichsimító), fogazott glettvas, illetve rákel (lepke), valamint az aljzatkiegyenlítők felhordásánál ne felejtsük el a tüskéshengert és a szöges cipőt sem. Az adott szerszámokkal különböző rétegvastagságokat is be lehet állítani.

Egyértelműen kijelenthető, hogy egységes felületet és egyenletes rétegvastagságot a rákel (lepke) segítségével lehet elérni.

A tüskéshenger alkalmazásával a kiegyenlítő ülepedését is meg lehet akadályozni, illetve segítjük a kiegyenlítő terülését is.

Anyagszükséglet számítás

Az anyagszükséglet számításánál nem csak a mélyedések számítanak, erre még rá kell számolni a szükséges rétegvastagságot is, hiszen a mélyedések kiszámításánál csak a legmagasabb ponthoz viszonyítottunk. A nullpont megkeresése után szintezőléc és szintezőék segítségével megmérjük a mélyedéseket és jelöljük, majd ezzel a munkafolyamattal felmérjük az adott helyiséget (lépcsőzetesen-átlósan haladunk előre).

Példa:

Az átlós mérésből kiderül, hogyha 5 mm a mélység, akkor ennek a középértékét vesszük, mely 2,5 mm. A Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő szükséges rétegvastagsága 2 mm. Tehát az anyagszükségletet 4,5 mm (2,5 mm + 2 mm) vastagságra kell számolni.

Mélyedés: A Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő anyagszükséglete 1,5 kg/m²/mm. Ha az adott mélyedés területe, melyet ki kell egyenlíteni aljzatkiegyenlítővel 3 m², akkor:

anyagszükséglet x rétegvastagság x kiegyenlítendő terület

azaz

1,5 kg/m²/mm x 2,5 mm x 3 m²= 11,25 kg

Aljzatkiegyenlítő szükséges rétegvastagsága: 2 mm

anyagszükséglet x rétegvastagság x kiegyenlítendő terület (pl. 10 m²)

1,5 kg/m²/mm x 2 mm x 10 m²= 30 kg

Összes aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet:

11,25 kg + 30 kg = 41,25 kg

Tehát, külön-külön kiszámoljuk a mélyedések anyagszükségleteit és végül a teljes felületre számoljuk a szükséges rétegvastagság anyagszükségletét.

Nagy felületen történő aljzatkiegyenlítéseknél mindig törekedni kell arra, hogy egy munkafolyamatban kell befejezni az adott helyiség aljzatkiegyenlítését.
  • Sose hagyjuk félbe az aljzatkiegyenlítést! Ha elindul a kötési-száradási folyamat az aljzatkiegyenlítőnél, nincs az a szerszám, amivel síkba hozható az aljzatkiegyenlítő.
  • Mindig a kijárat felé haladjunk.
  • A rövidebb oldalról induljunk, a munkások 4-5 méterrel kövessék egymást. Aki végez az öntéssel, kezdi a következő csíkot. A rövidebb mérettől függ, hány ember kell. Általánosan kijelenthető, hogy kb. 25 m–hez kb. 5 ember szükséges, aki az aljzatkiegyenlítőt dolgozza el és mindegyikhez még 2 ember szükséges, mint „kiszolgáló” ember (előkészítő-keverő- szállító). Tehát minimum 10 „kiszolgáló” ember, azaz a teljes létszám min. 15 fő, de legalább annyi „kiszolgáló” ember legyen, mint amennyi az öntést végzi. (ábra)
  • Szorosan egymás mellé kell önteni a kiegyenlítő anyagot, mert az aljzatkiegyenlítő így könnyebben összeterül és nem marad stócos (vállas) a felülete.
Az aljzatkiegyenlítés folyamata
Az aljzatkiegyenlítés folyamata

A Murexin aljzatkiegyenlítők letölthető katalógusait a hír alatti termékképekre kattintva érheti el. Amennyiben árajánlatot vagy részletes felvilágosítást szeretne kérni a Murexin Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
Murexin FMI 50 ipari aljzatkiegyenlítő
 
Murexin FMI 50 ipari aljzatkiegyenlítő

Kül- és beltérben alkalmazható önterülő aljzatkiegyenlítő 3-50 mm rétegvastagságig. Vízzel történő bekeveréskor folyós, kézzel vagy géppel könnyen feldogozható anyagot kapunk. A teljes kikeményedés után nagyon jól tapad az alapfelülethez. Normál feltételeknél a gyors kiszáradás után kb. 48 óra múlva utólag epoxi vékonybevonattal bevonható. Az FMI 50 felhasználható szabványos cementtartalmú alapfelületekre vagy kerámia csempékre. Különösen alkalmas sima, nagy igénybevételnek kitett ipari padlók készítéséhez bevásárlócentrumokban, irodaépületekben, kiállítócsarnokokban, gumikerekű anyagmozgatógépeknél. A nagy mechanikai szilárdság miatt az FMI 50 végső bevonatként is használható. Kötési idő: kb. 90 perc, járható: kb. 3-4 óra után rétegvastagságtól függően.

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Murexin FMA 30 kültéri aljzatkiegyenlítő habarcs
 
Murexin FMA 30 kültéri aljzatkiegyenlítő habarcs

Hidraulikus kötőanyagú, műanyag diszperzióval erősen javított, fagyálló kiegyenlítőhabarcs, nagy terheléseknek kitett aljzatokhoz is. Alkalmas max. 3% lejtés kialakítására is.

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Murexin OS 50 Objekt Plus önterülő aljzatkiegyenlítő
 
Murexin OS 50 Objekt Plus önterülő aljzatkiegyenlítő

Cementtartalmú, műgyantával javított kiegyenlítő anyag 10 mm vastagságig. Lakótérbe vékony burkolatok és parketta, irodákban parketták alá kiváló. 3 óra után járható, 24 óra után burkolható, burkolattól és vastagságától függően.

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Murexin NH 75 fa aljzatkiegyenlítő
 
Murexin NH 75 fa aljzatkiegyenlítő

Cementtartalmú, műgyantával javított, farostot tartalmazó kiegyenlítő anyag faaljzatok felújítására, nagy terhelhetőségű, sík felületek elôállítására 3-10 mm-ig. Erősítő háló alkalmazása nem szükséges. 2 óra múlva járható, 24 óra múlva burkolható. Minimális rétegvastagság: 3 mm

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Aljzatkiegyenlítők
Aljzatkiegyenlítők
Betonok, habarcsok, vakolatok, kiegyenlítők
Betonok, habarcsok, vakolatok, kiegyenlítők
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...