Év Háza Pályázat 2009.

Archív hír
Az itt szereplő cikk tartalma már lehet, hogy nem aktuális.

Az idei bírálati szempont a gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság.

Év Háza 2009. pályázat
Év Háza 2009. pályázat
A tavalyi évi sikerek után ismét kiírásra kerül az "Év Háza" 2009. pályázat.
2009-ben a zsűri újra keresi a legjobb épületeket. Újdonság, hogy szakmai szervezetek is jelölhetnek épületeket, amelyek részvételére a kiíró fel is kéri a jelölt épületek tervezőit. Az ezúttal körülírt bírálati szempont a gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság.

2009-ben az "Év Háza" 2009. pályázaton részt venni bármely Magyarországon megvalósult, 2006. augusztus 1. és 2009. május 29. között jogerős használatbavételi engedélyt kapott, maximum 4 lakásos lakóépület, lakóépület bővítés, felújítás vagy nyaralóépület anyagával lehet.

Újdonság, hogy a Kiíró várja a szakmai szervezetek jelöléseit.
Annak érdekében, hogy minél több, a kiírásnak megfelelő, szakmailag színvonalas épület kerülhessen a zsűri asztalára, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Magyar Építész Kamara, és a Magyar Urbanisztikai Társaság országos, regionális illetve megyei szervezetei jelölhetnek az "Év Háza" 2009. pályázatra az illetékességi területükön megépült, és az "Év Háza" 2009. részvételi feltételeinek megfelelő épületeket.

Pályázati kiírás

Jelentkezési adatlap

Az "Év Háza" 2009. fődíjának összege 500.000 Ft.
A Kiíró a fődíj mellett 500.000 Ft értékben külön elismeréseket adhat a Bíráló Bizottság döntése alapján.
A díjat az építész kapja. A fődíj egyedileg készített iparművészeti alkotás. Az elismerésben részesültek a Magyar Építész Kamara által meghatározott kreditpontot kapnak. Az elismert épületek automatikusan a Magyar Építőművészek Szövetsége által kezelt "Visegrádi Négyek Családi házai 2009" vándorkiállítás magyar képviselőivé válnak.
Év Háza 2009. díj
Év Háza 2009. díj
Jelölési határidő:
A pályaművek beadása:
Eredményhirdetés és díjkiosztás:
2009. április 24.
2009. május 29. 15:00 óra
2009. október 5.
Jóllehet kevesebb pályamű érkezett a tavaly ismét életre hívott, így idén második alkalommal meghirdetett "Év Háza" építészeti pályázatra, a zsűri szerint a mezőny magas színvonalú volt. A pályázat fő értékelési szempontját Cságoly Ferenc DLA a zsűri elnöke fogalmazta meg, amely szerint a fő kritérium a gazdaságosságot figyelembe véve az egyszerűség, természetesség és tisztaság. Kálmán Ernő a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, és mint a pályázat kiírója megerősítette, hogy az idei anyagokban is lesznek olyan színvonalas és letisztult épületek, mint tavaly. Szoják Balázs a pályázat jogtulajdonosa elmondta, hogy sajnos a gazdasági válságnak is betudható, hogy idén kevesebb pályázat érkezett be, hiszen számos építkezés megtorpant, ugyanakkor 2008-ban a hosszú idő után ismét életre keltett építészeti elismerésre jelentkezőknek nagyobb volt a merítési időintervalluma. A pályázat célja továbbra is az, hogy megismertesse a szakmával és a közvéleménnyel a Bíráló Bizottság által színvonalasnak ítélet épületeket, a példamutató és követendő építészeti magatartást. A neves építészekből, többek között a tavaly Ybl díjban részesültekből és szakemberekből álló zsűri döntését október 5-én, az Építészet Világnapja alkalmából ismét a MÜPÁ-ban megrendezésre kerülő, több építészeti kiállítás megnyitója után szervezett Pro Architektura díjak átadásával egybekötött díjátadó ünnepségen ismerheti meg a nagyközönség.
Cságoly Ferenc DLA - Építész, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja

Az építészeti tervezés, ezen belül a középület tervezés, és a város- karakterológia elismert szakembere. Épületeit az egyszerűség és az átláthatóság jellemzi.Több középületet tervezett Budapesten, köztük a Budapesti Építészeti Nívódíjjal kitüntetett, az egykori óbudai gázgyár helyén épült Graphisoft irodaparkot, az ugyancsak Budapesti Építészeti Nívódíjjal jutalmazott Alkotás Point irodaházat, és a Medve utcai iskola rekonstrukcióját.
Társelnökök
Kálmán Ernő - Ybl-díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke

A magyar építészet közismert szakembere, aki számos hazai és nemzetközi pályázaton nyert díjat és megvételt. Az ő tervei alapján készült többek között a Pro Architektúra díjjal is elismert budapesti Nemzetközi Kereskedelmi Központ, a debreceni Református nyugdíjas otthon, valamint a Major Györggyel közösen tervezett Gödöllői városi könyvtár. 2006. júniusa óta tölti be a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöki tisztségét.
Szoják Balázs - Építész

A magyar építészet meghatározó alakja, aki aktív szerepet játszik a szakmai közélet megmozgatásában is. Az ő nevéhez fűződik a Főépítészi Konferenciák valamint számos önálló építészeti kiállítás megszervezése. Legjelentősebb munkái az új mátrakeresztesi római katolikus templom, budapesti Lahner lakópark, és a herceghalmi Wienerberger lakópark. Munkásságának meghatározó része a karakteresen rá jellemző, magas építészeti értéket képviselő, számos díjat elnyert lakóépületei Budapesten és a főváros környezetében. A budapesti 4Metro két állomásterve is a nevéhez fűződik.
Tóth Balázs - Építészmérnök, a Wienerberger Téglaipari zRt. termékfejlesztési vezetője

Az építész diploma megszerzése óta eltelt idő egy részében tervező, másik részében építőanyag-ipari cégeknél dolgozik. Építészeti tervezéssel, az építészet műszaki-fizikai, anyag- és épületszerkezettani kérdéseinek vizsgálatával, és műszaki marketinggel foglalkozott. Több publikációja jelent meg szakmai könyvekben, folyóiratokban. 1997 óta a Wienerberger Téglaipari zRt. termékfejlesztési vezetője.
Körtvélyesi Istvánné Radnai Kinga - Építészmérnök

A Budapesti Műszaki Egyetem építészmérnöki karának elvégzése után több tervező vállalatnál is dolgozott. 1979-től a Műszaki Könyvkiadó építészetért felelős szerkesztője, majd 1989-től a Bánó Ildikóval közösen alapított Családi ház című építőipari szaklap tulajdonosa és főszerkesztője. 1994-től 2000-ig Az Év Háza pályázat fő szervezője.
Dr. Tóth Elek DLA - Építőmérnök

Okleveles építőmérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Magasépítési tanszékének oktatója. Szakterülete az épületdiagnosztika, épületrekonstrukció, épületauditálás, a mély- és magasépítési szakipari szerkezetek, valamint az épületenergetikai szabályozás. Építész vezetőtervező, igazságügyi szakértő. Számos szakkönyv és szakcikk írója, szerkesztője, egyetemi és külsős szakmai tanfolyamok és szakirányú továbbképzések gyakori előadója.
Lukács István - Ybl-díjas építész

Lukács István munkássága példaértékű Budapest fejlődésében. A főváros folyamatos átépülése során, a foghíjak beépítése, új irodaházak és lakóparkok tervezése, városi szövetbe illesztése terén kiemelkedő eredményeket ért el. Egy olyan időszakban, amikor különösen nehéz az építészeti minőség biztosítása, Lukács megtalálta azt az alkotói módszert, amely a fennmaradás mellett a kellő szakmai színvonal megtartását is biztosította. Mindezen túl, a lakásépítés körében újszerű beépítési modelleket, struktúrákat dolgozott ki, és alkalmazott eredményesen. Társával Vikár András DLA építésszel példamutató építészi tevékenységük elismeréseképpen már eddig is több rangos díjban részesültek.
Nagy Iván - Ybl-díjas építész

Eddigi munkássága a főváros jelentős pontjain megvalósított nagy irodaházak tervezésében csúcsosodik ki, emellett családi házai is kiemelkedő alkotó készségét mutatják. Épületei jól illeszkednek környezetükbe, belső téralakításuk humánus és nagyvonalú; mentes azoktól a sablonoktól, amely a tömeges méretekben épülő irodaházakat általában jellemzi. Az Építész Mesteriskolában kifejtett oktatói tevékenységgel jelentős részt vállal a fiatalok szakmai továbbképzéséből, ami egyben a közösség iránti felelősségtudatát is jelenti.
Patartics Zorán - Ybl-díjas építész

Építészi pályafutása kezdetétől tehetségével a legkülönbözőbb feladatok iránti fogékonyságával és alaposságával keltett figyelmet. A pécsi Gandhi Középiskola tervezéséért először, a gyulai Főposta tervezéséért másodszor kapott Pro Architectura Díjat. Megvalósult nagyobb munkáit minden esetben országos tervpályázaton nyerte el, emellett pécsi lakóházai is kimagasló színvonalúak. Sokoldalú építészi munkásságának szerves része oktatói és publicisztikai tevékenysége. Az Echo című pécsi kritikai lap szakmai szerkesztője.
Puskás Péter - Ybl-díjas építész

Változatos építészi munkássága Miskolcra és térségére összpontosul. Megvalósult alkotásai között, az új épületek mellett rekonstrukciók, városi terek és épületrendezések is megtalálhatók. A leégett híres miskolci deszkatemplom rekonstrukciójáért Pro Architectura Díjban részesült. Aktív részese a miskolci építész szakmai közéletnek.
Zoboki Gábor DLA - Ybl-díjas építész

Eddigi munkássága a­ főváros jelentős pontjain megvalósított nagy irodaházak tervezésében csúcsosodik ki, emellett családi házai is kiemelkedő alkotó készségét mutatják. Épületei jól illeszkednek környezetükbe, belső téralakításuk humánus és nagyvonalú; mentes azoktól a sablonoktól, amely a tömeges méretekben épülő irodaházakat általában jellemzi. Az Építész Mesteriskolában kifejtett oktatói tevékenységgel jelentős részt vállal a fiatalok szakmai továbbképzéséből, ami egyben a közösség iránti felelősségtudatát is jelenti.
Kategóriák
Épületvillamosság
Épületvillamosság
Épületgépészet
Épületgépészet
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...