Év Háza Pályázat 2008.

Archív hír
Az itt szereplő cikk tartalma már lehet, hogy nem aktuális.

Július végéig lehet pályázni az Év Háza díjra, Magyarországon megvalósult maximum 4 lakásos lakóépülettel, lakóépület bővítéssel, felújítással vagy nyaralóépület terveivel.

A kilencvenes évek elején megalapított Év Háza díj a családi házak és a többlakásos lakóépületek szakmai szempontok alapján értékelt elismerése. Díjazottainak sorában szinte kivétel nélkül megtalálhatóak a kortárs magyar építészet legjelesebb képviselői.
A 2001-ben megszűnt pályázat most magánszemélyek kezdeményezésére, a Magyar Építőművészek Szövetségének, és más szakmai szervezetek támogatásával kel ismét életre. Az alapítói szándékot folytatva, a kiírók célja a szakmai és civil építészeti törekvések integrálása és az építészeti minőség következetes érvényesítése.
Az Év Háza díj az építészeti tevékenység legszélesebb spektrumának, a családi ház és a többlakásos lakóépületek objektív, szakmai szempontok alapján értékelt elismerése, mely a szakmai és civil építészeti törekvések integrálását és az építészeti minőség következetes érvényesítését tűzte ki célul.

Az építészek 2008. július 31.-ig pályázhatnak 2005. augusztus 1-je és 2008. július 31. között jogerős használatbavételi engedélyt kapott lakó- vagy nyaraló épülettel. Pályázónként egy pályamű adható be.

Pályázati kiírás

Jelentkezési adatlap

A fődíj összege 500.000 Ft, emellett a Kuratórium az általa legjobbnak ítélt házak tervezőinek további, összesen 1.000.000 Ft értékben különdíjakat adhat.

Ünnepélyes eredményhirdetés és díjkiosztó ünnepség: 2008. október 22.,
Magyar Építőművészek Szövetségének Székháza

Idén a kiíró négy kategóriát határozott meg a különdíjak odaítéléséhez:

A szakmai szempontú értékelést a neves szakemberekből álló zsűri garantálja:
Elnök
Cságoly Ferenc DLA

Építész, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja

Az építészeti tervezés, ezen belül a középület tervezés, és a város- karakterológia elismert szakembere. Épületeit az egyszerűség és az átláthatóság jellemzi.Több középületet tervezett Budapesten, köztük a Budapesti Építészeti Nívódíjjal kitüntetett, az egykori óbudai gázgyár helyén épült Graphisoft irodaparkot, az ugyancsak Budapesti Építészeti Nívódíjjal jutalmazott Alkotás Point irodaházat, és a Medve utcai iskola rekonstrukcióját.
Társelnökök
Kálmán Ernő

Ybl-díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke

A magyar építészet közismert szakembere, aki számos hazai és nemzetközi pályázaton nyert díjat és megvételt. Az ő tervei alapján készült többek között a Pro Architektúra díjjal is elismert budapesti Nemzetközi Kereskedelmi Központ, a debreceni Református nyugdíjas otthon, valamint a Major Györggyel közösen tervezett Gödöllői városi könyvtár.
2006. júniusa óta tölti be a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöki tisztségét.
Szoják Balázs

Építész

A magyar építészet meghatározó alakja, aki aktív szerepet játszik a szakmai közélet megmozgatásában is. Az ő nevéhez fűződik a Főépítészi Konferenciák valamint számos önálló építészeti kiállítás megszervezése. Legjelentősebb munkái az új mátrakeresztesi római katolikus templom, budapesti Lahner lakópark, és a herceghalmi Wienerberger lakópark. Munkásságának meghatározó része a karakteresen rá jellemző, magas építészeti értéket képviselő, számos díjat elnyert lakóépületei Budapesten és a főváros környezetében.
A budapesti 4Metro két állomásterve is a nevéhez fűződik.
Tóth Balázs

Építészmérnök, a Wienerberger Téglaipari zRt. termékfejlesztési vezetője

Az építész diploma megszerzése óta eltelt idő egy részében tervező, másik részében építőanyag-ipari cégeknél dolgozik.
Építészeti tervezéssel, az építészet műszaki-fizikai, anyag- és épületszerkezettani kérdéseinek vizsgálatával, és műszaki marketinggel foglalkozott. Több publikációja jelent meg szakmai könyvekben, folyóiratokban.
1997 óta a Wienerberger Téglaipari zRt. termékfejlesztési vezetője.
Körtvélyesi Istvánné Radnai Kinga

Építészmérnök

A Budapesti Műszaki Egyetem építészmérnöki karának elvégzése után több tervező vállalatnál is dolgozott. 1979-től a Műszaki Könyvkiadó építészetért felelős szerkesztője, majd 1989-től a Bánó Ildikóval közösen alapított Családi ház című építőipari szaklap tulajdonosa és főszerkesztője.
1994-től 2000-ig Az Év Háza pályázat fő szervezője.
Dr. Tóth Elek DLA

Építőmérnök

Okleveles építőmérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Magasépítési tanszékének oktatója. Szakterülete az épületdiagnosztika, épületrekonstrukció, épületauditálás, a mély- és magasépítési szakipari szerkezetek, valamint az épületenergetikai szabályozás. Építész vezetőtervező, igazságügyi szakértő.
Számos szakkönyv és szakcikk írója, szerkesztője, egyetemi és külsős szakmai tanfolyamok és szakirányú továbbképzések gyakori előadója.
Basa Péter

Ybl-díjas építész

A kortárs magyar építészet kiemelkedő alakja. Építészi munkájára jellemző az adott feladathoz és helyszínhez illő határozott, következetes egyéni kifejezésmód. Terveit a gondolati tisztaság jellemzi, alkotásaiban a funkció, a szerkezet és a forma példás összhangot mutat.
Legjelentősebb munkái közt említhetjük a „Pro Architectura” díjjal is kitüntetett budakeszi református templomot, a budai Barabás-villa rekonstrukcióját. Részt vett a hannoveri világkiállítás magyar pavilonja és a Nagy-Kopasz hegy csúcsán álló kilátó megtervezésében.
Getto Tamás

Ybl-díjas építész, belsőépítész

Az Ybl díjas építész épületei a környezetükbe való illeszkedéssel, az adott hely szellemének közvetítésével tűnnek ki. Alkotásait egyszerre jellemzi a könnyedség, nagyvonalúság és az apró részletek tökéletes kigondolása.
A szakmai közéletben és a felsőoktatásban kifejtett aktivitása teszi teljessé és sokoldalúvá alkotói tevékenységét.
Horváth Zoltán

Okleveles építészmérnök, okleveles belsőépítész tervező művész

Építészként és belsőépítészként is alkot, emellett részt vesz a szakmai felsőoktatásban is. A modern építészet kiemelkedő képviselője. Épületei és belsőépítészeti alkotásai hangsúlyosan egyéni hangvételűek, amelyeken a formai változatosság minden esetben stiláris összhangban jelenik meg.
Jelentősebb munkái közt szerepelnek a budapesti Graphisoft Park egyes épületei (Comgenex Székház, Központi Étterem és Konferencia Központ, Mozdonyszín), a Bécsben felépült HofHotel, a kolumbusz utcai, és mexikói úti egykori Graphisoft székházak, valamint több ipari nagyberuházás.
Tima Zoltán

Ybl-díjas építészmérnök

Tima Zoltán munkásságában meghatározó az építészeti minőség következetes érvényre juttatása. Budapest hangsúlyos pontjain megjelenő új épületei és épület-rekonstrukciói kivétel nélkül kiemelkedő színvonalúak.
Jelentősebb munkái közt szerepel a Pro Architectura díjjal is kitüntetett vizafogói Riverside Apartmanház, valamint a XI. kerületi Dorottya udvar irodaépület.
Zsigmond László

Ybl-díjas építész

Építészi munkásságára a humánum, az arányosság, a tartalom és a forma kiegyensúlyozott összhangja jellemző. Lakóházai és szociális rendeltetésű épületei egyaránt jól funkcionálnak; karakteres formaviláguk nem öncélú, sokkal inkább a használati érték egyik eleme.
Komoly szerepet játszik Veresegyház Város fejlődésében, valamint a beregi, árvíz sújtotta Tákos újjáépítésében.
Az Év Háza '08 honlapja: www.evhaza.hu
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...