KNX/EIB technológia az ABB-től

Fűtés-, klíma- és szellőzésvezérlés EIB-vel

Egyedi helyiséghőmérséklet szabályzás
Bármilyen életmódot folytatunk, a megfelelő helyiséghőmérséklet jó közérzetünk legfontosabb előfeltételei közé tartozik. Ez különösen fontos, figyelembe véve, hogy élettevékenységünk nagyjából 95%-át különféle épületekben ill. helyiségekben töltjük. A tartózkodási helyünkkel szembeni elvárások egyedi igényektől is és az ott végzett tevékenység jellegétől függően is változhatnak. A magasszintű komfort és egyidejűleg alacsony energiafelhasználás iránti növekvő igény a környezetünkről való gondolkodást és gondoskodást egyre inkább életünk részévé teszi. Lakóházaink energiafelhasználásának kb. 70%-át a fűtés és melegvíz ellátás teszi ki. Országos viszonylatban ez kb. 30%-át jelenti az összes energiafogyasztásnak. A potenciális megtakarítási lehetőség óriási, elég csak arra gondolnunk, hogy a helyiség hőmérsékletének 1 C°-kal történő csökkentésének következménye akár 6%-os energiafelhasználás csökkenés is lehet. A komfort növelésére és egyidejű energiamegtakarításra a helyes megoldást egy egyedi, a követelményeknek megfelelően kialakított helyiség-hőmérséklet szabályozás adja. Ilyen célra szolgáló szabályzó egység már 10 év óta része az EIB rendszernek. Ami a közelmúltig gondot okozott, az a fűtési rendszer és az EIB közötti kapcsolat, amelynek tisztán el kell határolnia az elektromos és gépészeti üzemet, ugyanakkor meg kell valósítania a szabályzási követelményeket is.

A megvalósítás módja
Az EIB rendszer a kivitelezők számára is megfelelő, minden részletében átgondolt és kidolgozott megoldást és készülékválasztékot nyújt. A rendszert rugalmassága, gazdaságos hatékonysága, működési stabilitása és -nem utolsó sorban- széles készülékválasztéka sokféle igény tökéletes kiszolgálására teszi alkalmassá.
Az EIB rendszer különböző, más jellegű szolgáltatásaihoz alkalmazott idő- és jelenlétfüggő vezérlési megoldások itt is alkalmazhatók. A szoba (helyiség) hőmérséklet parancsolt értéke bizonyos napszakokban (pl.éjszaka) csökkenthető vagy növelhető időkacsoló beiktatásával. Ilyenkor a rendszer előre programozott időpontokban a szobatermosztátot éjszakai üzemmódba kapcsolja és vissza. Ugyanez elérhető egy mozgásérzékelő (jelenlét) beiktatásával a nap bármely időszakában is. Nincs értelme egy radiátor vagy FC-készülék működtetésének, ha az ablak tárva-nyitva van. Egy ablak-kontaktus figyelésével ez a probléma is megoldható. Az energia-megtakarítás ezekkel a kiegészítésekkel már 15-20% is lehet.
Ha az EIB rendszert un. időjárás-figyelő központtal is kiegészítjük, akkor a napsugárzás, szélsebesség, páratartalom és eső hatását direkt módon is hasznosítani tudjuk. A fűtési körök előremenő hőfokát a külső hőmérséklet és napsugárzás függvényében is módosítani lehet . Ezek a központi funkciók értelemszerűen az egyes helyiségekre is hatással vannak. A megoldások természetesen a hűtési köröknél is alkalmazhatók. Kompakt szobai klímaegységek, fan-coil készülékek, tetőablakok vagy épülethomlokzati automatikus szellőztető csappantyúk EIB rend-szerrel történő összehangolt működtetése a korábban felsoroltakkal kiegészítve már úgyszólván minden magas szintű komfort-igény ki tud elégíteni, kellemes helyi körülményeket teremtve.
A modern, nyitott stílusú építészeti alkotások nagyon sok acél és üveg alkalmazásával épülnek. A megvilágítási követelmények biztosítására előszeretettel alkalmaznak napfényt és mesterséges fényforrásokat kombináló megoldásokat, mindkettőt a beállított állandó értéknek megfelelően szabályozva. A napfény adta megvilágítási szintet pl. árnyékoló zsaluk lamelláinak finom mozgatásával, megfelelő szögbe történő beállításával lehet szabályozni.
Az acél és üveg azonban a külső hőterheléseket kevésbé tartja vissza, ezért azokat tudatosan be kell kalkulálni a szabályzó körök kialakításakor és az egyes rendszerek napi működésébe. Előfordulhat pl., hogy egy épület napsütötte oldalán hűtési igény lép fel, míg az északi oldalon ugyanakkor fűteni kell. Nyilvánvalóan ilyen feladatot csak igényes, jól szabályozható gépészettel és magas színvonalú, intelligens épületüzemeltetési és felügyeleti rendszerrel lehet hatékonyan és gazdaságosan megoldani.
Egy építmény „költség-életrajza” a beruházással kezdődik, majd az üzemeltetéssel, karbantartással és átalakításokkal folytatódik. Az előbbi néhány hónapot vesz igénybe, utóbbi viszont akár húsz évig is tarthat. Magas üzemeltetési költségek miatt ez alatt a húsz év alatt akár másodszor is elkölthetjük a beruházási összeget, feltéve, hogy nem figyelünk kellő mértékben rendszereink gazdaságos hatékonyságára, megbízhatóságára és rugalmasságára.
A legjobb megoldás pl. ha egy kiépített épülettechnikai rendszer energia-megtakarítással rövid időn belül „megkeresi” saját beruházási értékét. A választás annál jobb, minél rövidebb ez az időtartam. Az épülettechnika meghatározás alatt ebben az esetben együtt kell érteni a gépészeti és a villamos alkotó részeket, mert csak ezek összehangolt és jól ellenőrzött működése hozhat ilyen jó eredményt. Az EIB rendszer rendkívül rugalmas, így kiválóan alkalmazható szinte minden épületfunkció vezérlésére és ellenőrzésére. Jól illeszthető mindenféle gépészeti megoldáshoz. Alkalmazásával egyértelmű, világos szakmai válaszvonal húzható az egyes rendszerek között, ami megkönnyíti a tervezési, kivitelezési és üzembehelyezési munkák ütemezését és elvégzését. Európában több tízezer, kisebb- nagyobb EIB rendszer működik sikeresen, már a kilencvenes évek eleje óta. Hazánkban is vannak magas színvonalú referencia projektek. Családi házak, irodaházak, oktatási épületek, gyártó üzemek, kereskedelmi létesítmények, TV-stúdiók, kormányzati épületek tarkítják a listát. Remélhetőleg ez a lista tovább bővül az épülettechnikai szakágak jól összehangolt, egymás munkáját és elképzeléseit egyaránt figyelembe vevő tervezési és kivitelezési együttműködésével.
Ha a KNX/EIB technológiával kapcsolatban további információt szeretne kérni az ABB Mérnöki, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. munkatársától, használja az alábbi Információkérés gombot.
Kategóriák
Épületautomatizálás
Épületautomatizálás
Szerelvények, kábelezés
Szerelvények, kábelezés
Épületvillamosság
Épületvillamosság
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...