Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával

Lapostető építése FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelőlemezek használatával

A lapos tető, akárcsak bármely más tető, megvédi az épületet és annak használóit az elemektől. Ez elsősorban az időjárási viszonyokra vonatkozik, mint például a csapadék, a magas vagy alacsony hőmérséklet és a szél. A lapostető kulcsfontosságú alkotóelemeinek – mint például a vízszigetelő réteg - védelméről, már korábban megjelent egy írás a fordított lapos tetőre vonatkozó szakaszokban.

Az esővíz hatékony elvezetése érdekében a kifogástalan vízszigetelés mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő lejtés vagy esés biztosítására is.

A lapos tetőt a minimálisan előírt lejtés határozza meg, így az esővíz lefolyhat a tetőn

A lapos tetők lejtését főszabályként legfeljebb 3°-ban határozzák meg, illetve legalább 2% -os lejtést kell biztosítani. A gyakorlatban az ennél alacsonyabb, akár 1% -os vagy annál kisebb dőlésszögű tetőket is gyakran alkalmaznak az épületek tetején, mivel a tervezőmérnököknek figyelniük kell a magassági korlátokra. Az ilyen típusú esetek leggyakrabban felújítások és javítások során fordulnak elő. Nagyon kicsi dőlésszög nem ajánlott, mivel ezek víz felhalmozódásához vezethetnek a tetőkön. Figyelembe véve a vízszigetelő anyag felületi érdességét és a tető tartószerkezetének esetleges egyenetlenségét, könnyen előfordulhat, hogy egy ilyen kis dőlésszögű tetőn a víz nem folyik el a tervezett irányba.

A lapos tető lejtését kétféle módon lehetséges elérni

Az egyik lehetőség a lapos tető tartószerkezetének megfelelő szögben történő megépítése, a másik egy kiegészítő, lejtésképző réteg használata a teljesen vízszintes födémfelületen. A lejtésképző réteg kialakítására különféle lehetőségek léteznek, úgy, mint a lejtésképző alszerkezet, a lejtett födém vagy a lejtésképző hőszigetelés. A lejtésképző hőszigetelő réteg használata bizonyul a legoptimálisabb választásnak, mivel a többihez képest számos előnyt kínál:

  • további hőszigetelést biztosít
  • a lapostetős szerkezeti összvastagságának csökkentése
  • a lejtést biztosító elemek méretpontos gyártása

A lejtésképző hőszigetelés alkalmazásának további előnye a jól meghatározható mennyiség, amely az optimális dőlésszög előállításához szükséges, mivel a hőszigetelés megfelelő dőlésszögben történő elhelyezésére szolgáló tervrajzot előre elkészítik. Ezek a tervrajzok vagy építési terv alapján készülnek, vagy a tervezőmérnökkel vagy építőipari vállalkozóval / építtetővel egyetértésben. Ez utóbbi bevált gyakorlatnak bizonyult, mivel az épület optimális vízelvezetését már az építkezés tervezési szakaszában ki lehet találni.

Praktikus példa a lejtésképző hőszigetelés alkalmazására

Összehasonlítotva a betonlejtést és a lejtésképző szigetelés beépítési módját kiderül, hogy az összes tényezőt (a kivitelezés időigénye, a szerkezet hőszigetelő képessége, a vízszigetelés mennyisége stb.) figyelembe véve a betonlejtés egyáltalán nem olcsóbb lehetőség, ahogy azt gyakran gondolják.

Példa:

  • hossz × szélesség: 10 × 8 m
  • terület: 80 m²
  • a vízelvezetés típusa: pontralejtés
  • csatornák száma: 2
  • lejtés (lejtésszög): 2,00%
  • a törvényben megengedett maximális hőátbocsátás: Umax = 0,20 W/m²K
  • betonlejtés: sűrűség ρ = 2000 kg/m³, hővezető képesség λ = 2,04 W/mK
  • lejtésképző hőszigetelés FIBRANxps INCLINE: sűrűség ρ = 32 kg/m³, hővezető képesség λ = 0,035 W/mK
Példa lejtésképző hőszigetelés alkalmazására
FIBRANxps INCLINE lejtésképző szigetelés alkalmazása

A példában két csatorna szerepel: a vízgyűjtő területet a tetőfedési szabályok szerint osztották fel, azaz úgy, hogy a vápákat 45°-os szögben alakították ki. Ebben az esetben a maximális vízelvezetési hossz 10 méter, ami azt jelenti, hogy a legalacsonyabb ponton – lejtésképző hőszigetelés esetén – a vastagság 2 cm (lejtésbeton esetén 4 cm) és 22 cm a legmagasabb ponton (lejtésbeton esetén 24 cm). A szerkezeti elem energiateljesítményének kiszámításához az egyszerűség kedvéért átlagos vastagságokat használtak: 12/14 cm.

Lejtésképző szigetelés - Lejtésbeton
Lejtésképző szigetelés - Lejtésbeton

A szerkezetre érvényes épületfizikai és hőátbocsátási számítások

Az összes réteget figyelembe vették, kivéve a kavicsos réteget és a szivárgó réteget, mivel ezeknek nincs számottevő hatása a számításra. A két anyag hővezető képességének eltérése miatt, a szabályozás által megkövetelt hőátbocsátási érték (Umax) elérése érdekében lejtésképző hőszigetelés esetén nincs szükség nagyon vastag hőszigetelő rétegre a vízszigetelő réteg felett. A szerkezet teljes vastagsága 12 cm-rel kevesebb (lejtésképző szigetelés esetén), azonos hőátbocsátási értékek esetén. Ez a különbség kulcsszerepet játszhat az épület felújításában és javításában, amikor figyelembe kell venni a vastagsággal kapcsolatos korlátozásokat. A számítást az alábbi táblázat mutatja.

A szerkezetre érvényes épületfizikai és hőátbocsátási számítások
A szerkezetre érvényes épületfizikai és hőátbocsátási számítások

Hasonló összehasonlítást lehet végezni az anyagsűrűség mentén, azaz a lejtésképző réteg súlyával is. A lejtésképző réteg súlya nem játszik jelentős szerepet a tartószerkezet kialakításában a meghatározott tetőterheléseket figyelembe véve (szél, hó, élő terhelés), de nagyon fontos a felújítások vagy a javítások során. A nehezebb vagy könnyebb lejtésképző anyagok közötti döntés jelentős hatással lehet a zöld tető beépítésének lehetőségére.

A bemutatott példában, figyelembe véve a kiegészítő hőszigetelést, ez a különbség 280 kg/m², azaz 2,75 kN/m² vagy 22,4 t.

Költség-összehasonlítás

A fenti példához költség-összehasonlítás is készíthető. Az összes réteget figyelembe véve kiderül, hogy a betonlejtés kivitelezése és a lejtésképző szigetelés közötti különbség körülbelül 10 € / m² a lejtésképző szigetelés javára. Mindkét esetben lejtés rétegre van szükség, ahol a lejtő beton olcsóbb, mint a lejtő szigetelőlap. Mivel azonban a lejtő beton változatnál további kiegészítő hőszigetelésre van szükség (a vízszigetelő réteg fölött), a lejtésképző hőszigetelő változat általában olcsóbb lehetőségnek bizonyul (táblázat - FIBRANxps hőszigetelés).

Minden tetőnek legalább a minimálisan előírt dőlésszöggel kell rendelkeznie, hogy az esővíz hatékonyan elfolyhasson a tetőről. A ferde réteg kialakítása döntés kérdése. A fenti példa bemutatja a lejtésképző hőszigetelés előnyeit, amelyek elsősorban az árban, a hővédelemben, a gyártás pontosságában, valamint a gyors és egyszerű kialakításban tükröződnek.

További részleteket a felhasználási területről:
https://fibran.hu/lejteskepzo-hoszigeteles

A hírben szereplő termékek
FIBRANxps INCLINE lejtésképző extrudált polisztirol szigetelőlapok
 
FIBRANxps INCLINE lejtésképző extrudált polisztirol szigetelőlapok

A FIBRANxps INCLINE hőszigető lapok könnyű lejtésképző lapok egyenes élképzéssel. Alkalmazhatók kültéri padlók és lapostetők lejtésképző betonrétegeinek helyettesítésére, növelve a hőszigetelés hatékonyságát, csökkentve a terhelést és a teljes szerkezet vastagságát.

CAD
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kapcsolódó hírek
Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel
Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel
Miért szükséges a WFRL (vízterelő) réteg használata fordított lapos tetőkön és hogyan hat az U-értékre?
Fordított lapos tető FIBRANskin SEAL vízterelő réteggel
Kategóriák
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...