Új köztéri ivókút-család koncepció a B&K Kft. együttműködésével

A koncepció alapját a háromszög alapú hasábformákból álló, változatos elrendezést biztosító moduláris rendszer adja

Több exkluzív olasz sportkocsi terveit készítette már el Tárnok Zsolt, aki legutóbb a Moholy-Nagy László Formatervezési ösztöndíj keretében egy újszerű, köztéri rozsdamentes ivókút-család terveit dolgozta ki, amelyből az elkészült prototípus szerepelt a közelmúltban az Iparművészeti Múzeumban rendezett kiállításon is. A koncepció alapját a háromszög alapú hasábformákból álló, változatos elrendezést biztosító moduláris rendszer adja, amely a gondos tervezésnek köszönhetően egyedi megjelenéssel párosul.

Köztéri rozsdamentes ivókút

A feladat célja
A tervezési feladatot a Moholy-Nagy László Formatervezési ösztöndíj keretében valósítottam meg, a B&K Kft. együttműködésével. Mivel az ösztöndíjat a cég által kiírt feladatra nyertem el, így kezdettől fogva célom volt a gyártóval szorosan együttműködve egy olyan piacképes termék létrehozása, amely újszerű megjelenésével kitűnik a piacon lévő termékek közül, és ezzel együtt a közterek hasznos és esztétikus eleme lehet.

A termékről
A piackutatás során azt tapasztaltam, hogy a rozsdamentes lemezből készült ivókutak túlnyomó többsége vagy négyzetes, vagy kör alakú hasábforma, aminek nyilvánvaló oka a gyártási költségek minimalizálása; így azonban szinte lehetetlen megkülönböztetni az egyes termékeket egymástól, emellett formailag sem hívják fel magukra a figyelmet, nem járulnak hozzá egy-egy köztér látványvilágához.
A gyártóval való konzultációk során megismerkedtem az ivókutakra vonatkozó elvárásokkal, igényekkel, és itt tudtam meg, hogy sokszor merül fel az igény olyan ivókút-csoportra, amely nem csak egy ivókutat jelent, hanem három különböző magasságú szinten használható, ahol az alsó szint az állatok itatására szolgál, míg a középső a gyermekek, a felső pedig a felnőttek számára ideális magasságban helyezkedik el. Ezért kialakítottam egy moduláris rendszert, amely egy felső tálca-elemet, illetve kétféle palást-elemet tartalmaz, és így minimális gyártási költséggel, bármilyen kombinációban elő lehet állítani a különféle ivókút-csoportokat. A moduláris rendszer tervezése alapján elsősorban a minél változatosabb megjelenés kialakítási lehetőségeit vizsgáltam, és így választottam ki végleges formának a háromszög alapú hasábot, mivel ezzel a formával igen sokféle, érdekes alakú csoport alakítható ki, amely jellegzetes eleme lehet egy-egy köztérnek, parknak, játszótérnek.
Az egymás mellett álló hasábok mellett megvizsgáltam a központi oszlopra megfelelő magasságban elhelyezett fejegységek lehetőségét is, aminek következtében kisebb alapterületen lehet elhelyezni az ivókutat. Továbbá a vonatkozó szabványok szerint kidolgoztam egy kerekesszékkel is használható verziót, amit a moduláris rendszer alapján, a standard fejegység felhasználásával úgy alakítottam ki, hogy a tartóoszlopot megdöntve jöjjön létre a kerekesszék számára megfelelő hely a fejegység alatt. Ezzel a ferde oszlopos kialakítással további izgalmas csoportok is létrehozhatóak, az oszlopok átfedésben történő elhelyezésével.
További lehetőségként készítettem néhány grafikai ötlet-tervet, amelyekkel a szabadon vagy csoportosan álló hasábok síklemez felületeit lehet érdekesebbé, szebbé, hasznosabbá tenni: első lehetőségként a magyaros motívumok elhelyezését vizsgáltam, amelyek közül néhány hímzésminta szemcseszórással vagy marással felvitt motívuma igen érdekessé teheti az ivókutat. Emellett funkcionálisan is hasznos információt hordozhat a kút, amennyiben az adott köztér sematikus térképét jelenítik meg marással vagy szemcseszórással a kút oldalfalán. Ezt az információt lehet bővíteni azzal is, hogy lézervágott nyílások mögé színes betéteket elhelyezve egy nagyobb park, tér esetén a fontosabb helyeket, vagy a további ivókutak pontos helyét lehet jelölni, így valóban térképként használhatjuk magát a kutat.
Mivel a feladatkiírás alapvető célja a játszóterekre, közterekre szánt ivókút megalkotása volt, így az ösztöndíj programját bemutató kiállításra a szabadon álló, gyermekek magasságára tervezett ivókút prototípusát készítette el a B&K Kft., de reményeink szerint a közeli jövőben valóban sorozatgyártásba kerülhet a teljes ivókút-család. A prototípus szerepelt a Moholy-Nagy László Formatervezési és a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti ösztöndíjasok munkáiból közelmúltban rendezett kiállításon az Iparművészeti Múzeumban.

Tárnok Zsolt

Generáltervező: Virtual Design
Építtető / megbízó / fejlesztő: B&K Kft.

Ha a rozsdamentes lemezből készült ivókutakkal kapcsolatban árajánlatot, bővebb információt vagy katalógust szeretne kérni a B&K Kft. munkatárástól, használja a megfelelő gombot.
Kategóriák
Közösségi szaniterek
Közösségi szaniterek
Csaptelepek, szaniterek, higiéniai rendszerek
Csaptelepek, szaniterek, higiéniai rendszerek
Épületgépészet
Épületgépészet
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...