Többrétegű kompozit csövek gyártása – új technológia a Pipelife-tól

A Pipelife kompozit cső ötvözi a műanyag és a fém csövek pozitív tulajdonságait.

A színesfémek drasztikus árnövekedése valamint a modern alapanyagok és technológiák fejlődése egyre inkább előtérbe helyezi a fűtés/szaniter rendszerek kivitelezésénél, az ún. többrétegű kompozit csövek használatát. A kompozit cső lényegileg ötvözi a műanyag és a fém csövek pozitív tulajdonságait. A csövek gyártási technológiája úgyszintén összehozza a műanyag- és a fémcsövek gyártási rendszereit.
A többrétegű kompozit csövek gyártása során több technológiát tartanak számon, attól függően, hogy:
  • milyen polimerből gyártják a cső műanyag-rétegeit, ez lehet a térhálósított polietilén (PEX), emelt hőállóságú polietilén (PE RT) vagy egyszerű nagy sűrűségű polietilén (HDPE) bármilyen kombinációja
  • milyen technológiát használnak a fémréteg kialakításakor a hegesztéshez (ultrahangos átlapolással, Wolfram elektródás (TIG) élhegesztés vagy lézerhegesztés)
  • amennyiben térhálós polietilént használnak, az alábbi variánsok léteznek: PEX-A, B, C és D, annak függvényében, hogy a polimer térhálósodáshoz milyen kémiai/fizikai folyamatot használnak.
Pipelife PEx-Alu cső
Pipelife PEx-Alu cső
A fenti lehetőségek variációi vezetnek oda, hogy a piacon nagyon sok típusú termék van, pl. PEX-ALU-PEX, vagy PERT-ALU-PERT, attól függően, hogy milyen polimerekből készül a cső. A magyar piacon megtalálhatóak a lézerhegesztéses termékek és az egyszerűbb, átlapolásos hegesztésű csövek is, természetesen azok árai tükrözik a technológiai/alapanyag különbségeket is.

Legelterjedtebb gyártási módszer:
A többrétegű kompozit csövek a legtöbb esetben 5 rétegből állnak: egy belső műanyag csőből (jelen esetben PEX), egy ragasztó rétegből, az alumínium rétegből (esetünkben TIG hegesztéssel készül), egy újabb ragasztó- és a fedő műanyag rétegből. Ami a cső mechanikai tulajdonságait illeti, a belső műanyagcső és az alumínium-réteg a teherviselő, a külső réteg inkább esztétikai és mechanikai védelmi feladatot lát el. A gyártás első fázisában a polimerből egy precízen kalibrált cső készül, hagyományos technológiával. A belső réteg extrudálása után a megszilárdult polimer csőre egy 0,05 - 0,1 mm vastag ragasztó réteget extrudálnak, aminek az a szerepe, hogy a később ráterülő alumíniumréteget hozzákösse a belső műanyag csőhöz. A csőgyártással párhuzamosan fut az alumínium szalag megmunkálása: letekercselés, tisztítás, formázás és hegesztés. A formázás során az alumínium szalagot ráterítik a már elkészült műanyag csőre, aztán Wolfram elektródával összehegesztik. Az alumíniummal "beborított" csövet ezután egy kemencébe húzzák, ahol felhevítik a ragasztóréteget. A hevítés után az Al réteget hengerekkel még erősebben rápréselik a csőre. A lehűtést követően egy külső ragasztóréteg kerül a csőre. A folyamat végén pedig egy fedő műanyagréteg takarja be a csövet, amit lehet színezni, nyomtatással ellátni, stb. Ezután következik a darabolás, illetve a tekercselés, természetesen lehetőség van egyenes szálas csövek előállítására is. A cső gyártása nem fejeződik be a tekercs, illetve a szál elkészítésével, mert a PEX-B, valamint a PEX-C anyagok esetén utókezelésre van szükség, melynek célja a térhálós polimer szerkezet kialakítása.
Pipelife többrétegű cső gyártása
Pipelife többrétegű cső gyártása
A PEX-B típusú csövek utókezelése a következő módszerrel történik:
A térhálósodás kialakításához a polietilén alapanyagot szilánnal "oltják be" és katalizátort adagolnak hozzá. A szilán és a katalizátor szerepe az, hogy hő hatására víz jelenlétében elindítsa a térhálósodást, melynek során a polimer láncok között is kötések alakulnak ki. Ezek sűrűsége adja a polimer térhálósodási fokát. A cső annál stressztűrőbb, minél nagyobb mértékben térhálósodott az utókezelés folyamán. Természetesen a kezelt csövek nem csak fűtési rendszerekhez alkalmazhatóak, hanem ivóvíz hálózatok szereléséhez is, de minden esetben a cső térhálósodási fokának meg kell felelni a szabványokban előírtaknak.
A technológia legkritikusabb részei:

A gyártás talán legkomplikáltabb része a nagyon precíz kalibrálás. Ahhoz, hogy az Al réteg pontosan alakuljon ki és a hegesztés precíz legyen, tizedmilliméteres pontossággal kell a műanyagcsövet legyártani. A második legfontosabb tényező a folyamatos és reaktív ellenőrzés (a cső fizikai paraméterei, az Al hegesztési varrat minősége stb.) egy nagyon magas gyártási sebesség mellet. A harmadik kritikus rendszer-elem a vezérlés szinkronizálása, hiszen a gyártás folyamán nagyon sok berendezés működését kell egy vezérlőegységbe összegyűjteni. Ez a jó minőségű termék gyártásának alapvető feltétele. A fentiek alapján nem csoda, hogy jelenleg a világon csak 2-3 gépgyártó cég létezik, akiknek a technológiai felkészültsége, a berendezések minősége, valamint a tapasztalatuk megvan ilyen gyártósor összeállítására.
Pipelife többrétegű cső precíz kalibrálása
Pipelife többrétegű cső precíz kalibrálása
Ha a bemutatott Pipelife többrétegű kompozit csővel kapcsolatban információt, katalógust vagy árajánlatot szeretne kérni a Pipelife Hungária Műanyagipari Kft.-től, használja az oldal alján lévő Információkérés gombot.
Kategóriák
Többrétegű csövek, csőrendszerek
Többrétegű csövek, csőrendszerek
Csőrendszerek, idomok, folyókák
Csőrendszerek, idomok, folyókák
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...