Szabványváltozások a villámvédelemben

A DEHNsupport Toolbox 3.001 változatával a szabványi követelményeket kielégítő villámvédelmi kockázatelemzést lehet készíteni


A villámvédelemmel foglalkozó kollégák bizonyára már értesültek arról, hogy az MSZ EN 62305 villámvédelmi szabvány a közelmúltban megváltozott. A 2011 és 2012 során közzétett ún. 2. kiadás 2014. január 14-ével már csak egyedül van érvényben, azaz a 2006-ban kiadott első kiadás visszavonásra került és már nem használható.

Az IEC 62305 szabvány 2. kiadásának 1-4. lapjait még 2010 decemberében tették közzé. Európai szinten, azaz EN szabványként először csak az 1., 3. és 4. lap módosításait fogadták el, és jelentették meg 2011 októberében. A 2. lapot igazították az európai viszonyokhoz, módosították, végül 2012 márciusában kiadták a végleges változatot ugyancsak európai szabványként. A villámvédelmi kockázatelemzés módszereit tartalmazó MSZ EN 62305-2:2012 szabványt, amire csak 2. kiadásként szoktak hivatkozni a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) 2012. augusztus 1-jei hatállyal vezette be közleményes formában. Magyarországon 2014. január 14-től kizárólag a szabványsorozat (MSZ EN 62305) 2. kiadása van érvényben, ami csak angol nyelven elérhető jelen pillanatban, és a közeljövőben sem tervezi a szabványügyi testület ennek lefordítását. A Magyar Mérnöki Kamara (MKK) azonban kezdeményezte a szabvány fordítását és megtette az első lépéseket a szabvány 2. kiadásának magyar nyelvű változatának megjelentetéséhez.

A megújult DEHNsupport Toolbox (3. verzió) tervezési segédprogrammal a magyarországi villámvédelmi szabvány 2. kiadása (MSZ EN 62305-2:2012) szerint, az aktuális műszaki követelményeknek megfelelően egyszerűen végezhetjük el a villámvédelmi kockázatelemzést. A kockázatelemzés megkezdésekor kiválasztható, hogy melyik szabvány (az MSZ EN 62305-2:2006 vagy az MSZ EN 62305-2:2012, azaz az első vagy a második kiadás) szerint szeretnénk elvégezni a számításokat. A 28/2011 BM rendelet alkalmazásával kapcsolatos analógiát használva a 2011. október 6. után és 2014. január 14. előtt benyújtott építési engedélyek és norma szerinti villámvédelem alkalmazása esetén még lehet használni a szabvány 1. kiadását csakúgy, mint az 1. kiadás alapján készült villámvédelmi berendezések felülvizsgálatánál, karbantartásánál és felújításánál.

Kérjük kattintson ide, ha az MSZ EN 62305-2:2012 szabvány 2. kiadásának legfontosabb műszaki változtatásait szeretné megtekinteni.

Az MSZ EN 62305-2:2012 szabvány igen sok apróbb és nagyobb változtatásokat tartalmaz, amelyek mindegyikének bemutatására egy ilyen rövid kiadványban nincs lehetőség. Ezért ebben a kiadványban a DEHN+SÖHNE csak a legfontosabbnak tartott néhány módosításra igyekezte felhívni a figyelmet.
A DEHNsupport Toolbox jelenleg kapható 3.001 változata minden szabványi követelményt tartalmaz, így azzal egyszerűen és gyorsan lehet a szabványi követelményeknek megfelelő villámvédelmi kockázatelemzéseket elkészíteni.

A DEHN+SÖHNE Magyarországi Képviselete abban szeretné segíteni a kollégák munkáját, hogy az MSZ EN 62305 szabvánnyal kapcsolatos változásokat bemutató segédletet az ismeretfrissítő DEHNsupport tanfolyam résztvevőinek rendelkezésre bocsátja. A tanfolyamon kiadott dokumentumok tartalmazzák az MSZ EN 62305 szabvány 2. kiadás 1., 2., 3. és 4. lapjának jelentős módosításait. Az átmeneti időszakban (míg újra lesz érvényben lévő magyar villámvédelmi szabvány) így kívánnak segítséget nyújtani a tervező és kivitelező kollégáknak.
A tanfolyamot megfelelő létszámú jelentkező esetén indítják el (max. 10 fő).

Címváltozás!
Új irodába költözött a DEHN + SÖHNE Magyarországi Képviselete.
Az új cím: 1141 Budapest, Jeszenák János u. 20.
A képviselet többi elérhetősége változatlan maradt.

A DEHNsupport Toolbox szoftver letölthető ismertetőjéért kattintson a hír alatti termékképre, amennyiben árajánlatot, a tanfolyammal kapcsolatban egyéb információt vagy katalógust szeretne kérni a DEHN+SÖHNE GmbH.+Co. KG. magyarországi képviselet munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Kategóriák
Túlfeszültség-védelem, villámvédelem
Túlfeszültség-védelem, villámvédelem
Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
Épületvillamosság
Épületvillamosság
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...