Tengerészeti Múzeum Tallinnban

Történelmi vasbeton kupolából attraktív múzeum

Tallinn, Észtország fővárosa, 2011-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet is viseli. A kulturális események központi elemeként felújításra kerül egy, a cári időkből származó történelmi kupola, melyet attraktív tengerészeti múzeummá alakítanak át. A PERI UP állványrendszer a 100 éves vasbeton komplexum geometriájához optimálisan illeszkedik, és a bel- és kültéri munkálatokhoz egyaránt sokoldalúan alkalmazható.
Az építmény három impozáns kupolájával 1916-ban és 1917-ben épült, vasbetonból - ami az akkori időkben igen szokatlan mérnöki teljesítménynek számított. A zavaró köztes támaszok nélküli szabadon hordó héjkonstrukció eredetileg hidroplánok hangárjaként szolgált. Jelenleg a történelmi kupola teljes felújítása zajlik, mely nyártól tengerészeti múzeumként üzemel a nyilvánosság számára.
A vasbeton felújítás különösen idő- és munkaigényes: a régi vasalatot ultra-magasnyomású tisztítóval szabaddá kell tenni, majd a korrózióvédelmet felvinni rá, az injektálási munkálatokat elvégezni, a sérült betonacélokat kicserélni - és végül egy további réteg vasalatot és 50 mm lőttbetont felvinni rá. Mindezen munkafolyamatok alatt a kupolát ideiglenesen alá kell támasztani, hogy annak állékonysága biztosítva legyen. Az észt PERI mérnökeinek részletesen kidolgozott állványkoncepciója figyelembe vette, hogy a mindössze tíz rövid hónapos kivitelezési idő alatt a három kupolából kettőt egyidejűleg be kell állványozni. Ennél a megoldásnál a PERI UP állványrendszert térbeli munkaállványként, integrált teherhordó állványként és lépcsőfeljáróként alkalmazták.

Térbeli munkaállványok
A 3,00 m x 3,00 m-es metrikus alaprajzi raszter alapján a PERI UP modulállvánnyal a kupolák alatt egy 33 m hosszú és széles térbeli állványt lehetett felépíteni. Hogy a kupola talapzatának minden pontján optimálisan lehessen dolgozni, a PERI 50 cm-es raszterekben, fokozatos munkaszintekkel épített állványmegoldással rukkolt elő - 11 m magasan a sarkoknál és 19,50 m magasan a kupola közepén. A szegélymezők pontos geometriai illeszkedése érdekében az alépítmény 3 m-es rasztereit még egyszer egyenként 1,50 m széles mezőkre osztották. Továbbá, szabványos csomóponti átlókkal szerelt konzolok gondoskodtak a mindkét homlokoldalon 1,50 m-rel megnövelt platformokról.
Az alkalmazott PERI UP rendszer flexibilitása révén egyrészről a munkaszintek a követelményeknek megfelelően geometriailag optimálisan igazíthatóak voltak, másrészről ez minimalizálta a nagyméretű térbeli állványraszter alépítményének anyag- és szerelési igényét. Továbbá, a nagyfelületű, 3 m hosszú UDS acél járótáblák csekély, 20 kg alatti súlyuk ellenére is nagy, mintegy 4,5 kN/m² teherbírással rendelkeznek.

Integrált teherhordó tornyok és feljárók
Az úgynevezett felülvilágítókon keresztül jut fény az építmény belsejébe. A kupola tetején lévő kör alakú nyílás diafragma gerendáit a teljes felújítási munkálatok alatt PERI UP Rosett teherhordó tornyok támasztották alá. Ennek rasztermérete 1,50 x 1,50 m volt és száranként akár 40 kN terhet viselt - 21 m magasságban. Az egyik kupola alatti alátámasztás szabadon álló egységekkel történt, szintén vízszintes hevederekkel összekötött tornyokkal. A másik két szekcióban a teherhordó tornyokat teljesen a felújítandó kupola talapzat térbeli állványához integrálták. Így a metrikus PERI UP raszter nemcsak geometriailag, hanem statikailag is igazítható volt az építéshelyi követelményekhez. Emellett egy, a munkaállvány közepén elhelyezett kétkarú alumínium lépcsőtorony gondoskodott a csaknem 20 m magasban lévő munkaszintek biztonságos és kényelmes eléréséről.

Homlokzati állvány a PERI UP állványmegoldás kiegészítéseként
A kupola külső oldalán lévő felújítási munkálatokhoz PERI UP T 72 homlokzati állványt alkalmaztak. Ez magas fokú biztonságot nyújtott: a szerelés egyéb alkatrészek nélküli előretolt korlátokkal védi az állványépítőt a teljes állványszerelési folyamat alatt. A belső korlátok, ahol szükségesek, szintén kiegészítő alkatrészek nélkül elhelyezhetők. Ez nagy előny volt a tengerészeti múzeum esetében - ugyanis nem voltak külső falak.
A PERI UP T 72 esetében is ugyanazokat a szintén könnyű és teherhordó UDS acél járótáblákat alkalmazták, mint a PERI UP Rosett-nél. Az integrált járótábla biztosítás gondoskodott az állványszerelés során arról, hogy a beakasztás és az oldalirányú eltolás után a járótábla azonnal billenésbiztossá váljon - szintén kiegészítő alkatrész nélkül. A járótáblák a használat során bármikor egyszerűen kivehetők és újra beépíthetők voltak, így például a terjedelmes építőanyagokat az állványon keresztül tudták eljuttatni az épület belsejébe. Mint a munkaállványnál, itt is lépcsőtorony szolgálja a tetőre való biztonságos feljutást vagy az egyes állványszintekhez való eljutást. A kétkarú lépcsőtornyok rövidebb útvonalat és nagyobb fejteret biztosítanak, mint az egykarú lépcsőtornyok.

Tallinn, kulturális főváros
Észtország 2004 óta tagja az Európai Uniónak, ahol idén januártól vezették be az Eurót. A főváros, Tallinn, 400.000 lakosával a balti állam legnagyobb városa, mely - a finn Turku városával együtt - megkapta a 2011 Európa Kulturális Fővárosa címet. Tallinn sokat is tesz ezért a címért, tervei jóval a 2011-es éven túl szólnak. Az új tengerészeti múzeum a középpontja az úgynevezett "kulturális kilométernek" a felújítás alatt lévő parti promenádon, amely néhány évvel ezelőtt még a civil lakosság elől elzárt, előbb katonai, majd ipari terület volt.
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
A PERI UP Rosett optimálisan igazítható volt a 21 m magas kupola geometriájához, és biztonságos munkaszintek kialakítását tette lehetővé.
A metrikus PERI UP alapraszter révén a teherhordó és lépcsőtornyokat problémamentesen integrálták a térbeli állványba.
A PERI UP Rosett állvány csomópontok sokoldalú csatlakoztatási lehetőséget tesznek lehetővé, melyekkel különösen merev és teherhordó csomóponti csatlakozások alakíthatók ki.
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
PERI UP állványrendszer
A PERI UP T 72 homlokzati állvány elé épített lépcsőfeljáróval kiegészítve, átfogó állványmegoldásként az új tengerészeti múzeumnál.
Optimális munkafeltételek akár 20 m magasban is, a kupola körülményes felújítási munkálatai során.
Biztonságos munkafeltételek az építmény felújítás külső munkálatai során is: a PERI UP T 72 állványhoz szükséges belső korlátokat gyorsan és kiegészítő alkatrészek nélkül fel lehet szerelni.
Ha a Peri állványrendszerrel kapcsolatban árajánlatot, bővebb információt vagy katalógust szeretne kérni a Peri Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Kategóriák
Alátámasztó állványok, támaszok
Alátámasztó állványok, támaszok
Zsaluk, állványok
Zsaluk, állványok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...