Mi is az a teljesítmény nyilatkozat? - iránymutatás a témakörben

A Műanyag-Csőgyártók Szövetsége tagvállalataival együtt kidolgozott egy egységes állásfoglalást

Sok ellentmondásos hír terjed, hogy az építési termékek esetén milyen dokumentumok szükségesek a termékek beépítéshez és munka-átadáshoz. A Műanyag-Csőgyártók Szövetsége tagvállalataival együtt kidolgozott egy egységes állásfoglalást, hogyan kell értelmezni a kormányrendeletet, melyet ezúttal az Uponor megoszt ügyfeleivel is, hogy iránymutatást adjon a témakörben, és remélve, hogy ezzel is elősegítik a jogszabályok közötti mind gyorsabb tájékozódást.

Mi az a teljesítménynyilatkozat? - A teljesítménynyilatkozatról röviden
  • 305/2011 (CPR) európai rendelet alapján a megfelelőségi nyilatkozatot (DoC) 2013. július 1. után leváltotta teljesítménynyilatkozat (DoP)
  • A szabályozás előírja, hogy a piacon kínált építési termékek, ha arra harmonizált európai műszaki dokumentum (európai szabvány, ETA, stb.) létezik akkor teljesítménynyilatkozattal, és a teljesítménynyilatkozat alapján felhelyezett CE jelöléssel hozhatók forgalomba.
  • Az építési termékek két részre bonthatóak:
    • harmonizált műszaki dokumentummal rendelkező, illetve
    • azzal nem rendelkező termékekre.
  • A nem harmonizált építési termékekre a 275/2013 (VII. 16.) kormányrendelet vonatkozik. Ennek rendelkezései szerint a teljesítménynyilatkozat alapjául olyan szabvány vagy műszaki engedély szolgálhat, amely a felhasználás szempontjából lényeges termékjellemzőket meghatározza.
  • Ezen lényeges termékjellemzőket a nem harmonizált építési terméknek számító hőre lágyuló műanyag csőrendszerek esetén a Műanyag-Csőgyártók Szövetsége (MCsSz) és Magyar Szabványügyi Testület (MSzT) egységes alapra helyezte Magyar előszabványok kiadásával. (MSzE 9981; MSzE 9982; MSzE 9983 és MSzE 9984.) A gyártók által kiadott teljesítménynyilatkozatban a lényeges jellemzők közül egy megadása kötelező, a többi választható.
Összefoglalva a 275/2013 kormányrendelet fontosabb következményei:
  • Hatályon kívül helyezi a 3/2003/ közös rendeletet.
  • Érvénytelenné válnak a korábban kötelező ÉME-k (az első előírt felülvizsgálat alkalmával), így a magyar DoP kiadásához szükséges háttér megteremtéséhez az alábbi lehetőségek állnak a gyártó rendelkezésére:
    • Európai Műszaki Értékelés készíttetése (EOTA – ETA)
    • Nemzeti Műszaki Értékelés készíttetése (ÉMI – NME)
    • Magyar szabvány, vagy előszabvány kialakítása a kérdéses építési termékre
Amennyiben többet akar megtudni, kattintson a www.appm.hu oldalra, és keresse a letöltések menüpontban az ”Építési termékek beépítésének 275-2013 Korm. rend. szerinti feltételei” dokumentumot.


Ha a teljesítmény nyilatkozatról kiadott közleménnyel kapcsolatban az Uponor Épületgépészeti Kft. munkatársától szeretne bővebb információt kérni, használja a megfelelő gombot.
 
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...