CO- és gázjelző-rendszerek mélygarázsokban és parkolóházakban

A megfelelő minőségű levegő biztosítása fontos ezekben a létesítményekben

Kevésbé közismert, de a mélygarázsok és parkolóházak CO és NO₂ gázveszély jelző rendszereire, védelmére is létezik harmonizált magyar szabvány. Az MSZ EN 50545-1 szabvány kifejezetten a fenti egységekben előforduló szén-monoxid és nitrogén-oxidok érzékelésére szolgáló rendszerekre vonatkozik.

A Securiton Kft., mint a svájci Securiton AG magyarországi leányvállalata elsősorban elektronikus biztonságtechnikai és tűzvédelmi rendszerek, rendszerelemek forgalmazásával, telepítésével és karbantartásával foglalkozik. Termékpalettáján a fent említett CO és NO₂ gázveszély jelző rendszerek, egységek is megtalálhatóak, melyeket számos helyen üzemeltetnek, alkalmaznak.

Securiton CO és gázjelző-rendszerek
Securiton CO és gázjelző-rendszerek


Az elmúlt évek tapasztalatairól, a rendszerekről és magáról a szabványról Balázs Gábor, a cég ügyvezető igazgatója a következőket osztotta meg velünk: "Mostanában is számos irodai és városi mélygarázs, parkoló készült, illetve készül országszerte. Ezekben a létesítményekben biztosítani kell a megfelelő minőségű levegőt az ott dolgozók és a létesítményeket használók számára is, ami vagy természetes úton vagy mesterséges szellőztetéssel biztosítható.

A mesterséges szellőztetés - egyszerűen fogalmazva - lehet folyamatos vagy időszakos. A folyamatos szellőztetés egyik hátránya pont a folyamatos működés: magasabb energiaköltség és folyamatos zajterhelés a környezet számára.

Az időszakos mesterséges szellőztetés természetesen vezérelt működtetésű és ez a vezérlés automatikus rendszertől származik. Ezek a szóba jöhető vezérlő rendszerek folyamatosan felügyelik és elemzik a parkolók levegőjét és szükség - azaz jelzés esetén - indítják a szellőztető rendszert. A parkolók levegőjét a hazai és a nemzetközi gyakorlatban is elsősorban CO gáz, NO₂ gáz és benzingőz szempontjából szokták elemezni. Az utóbbit ma már nagyon ritkán alkalmazzák, az NO₂ érzékelők viszont drágábbak és kisebb a "lefedési területük" a CO érzékelők ilyen jellegű jellemzőitől. Ez is magyarázhatja azt, hogy az NO₂ érzékelők elterjedése is kisebb mértékű a CO érzékelők elterjedésétől, annak ellenére, hogy a diesel üzemanyagot használó személyautók és kisteherautók száma - amelyeknek köszönhetjük az NO₂ terhelést - nagymértékben megnőtt az utóbbi két évtizedben.

Az előbbieket figyelembe véve érthető az, hogy leggyakrabban csak a szénmonoxid-érzékelés az igény a beruházóknál. A diesel gépjárművek nagymértékű elterjedése miatt a nitrogéndioxid érzékelés is néha előtérbe kerül a tervezőknél, de ez a hazai gyakorlatban csak a legutóbbi időkben szokott a tender-kiírásokba kerülni.

Feltétlenül érdemes megemlíteni azt, hogy manapság az ilyen jellegű, parkolóházi alkalmazásoknál a CO érzékelésére két fajta szenzort szoktak alkalmazni: félvezető alapút vagy elektrokémiai cellát.

Mint a legtöbb műszaki berendezésre így ezekre a berendezésekre is léteznek szabványok, amelyeket illik betartani, illetve legalább az azokban meghatározott minőségi szinteknek megfelelő berendezéseket kell alkalmazni, természetesen a megalapozott műszaki indoklás elfogadását követően. A címben is szereplő harmonizált szabvány két fontos jellemzőt határoz meg ezekkel a berendezésekkel kapcsolatban, mégpedig:
  • a mérések reprodukálhatóságát meghatározott mérési toleranciával, és
  • a mért értékek súlyozott kiértékelését (idő szerinti átlagolását), azaz nem csak egy igen/nem vezérlés biztosítása az elvárás
Ezeket figyelembe véve a MSZ EN 50545-1 szabvány egy meghatározott minőségű hardver és szoftver gyártási elvárást is képvisel ezekkel a rendszerekkel szemben.

A parkolókban már pár ppm-től a kb. 300 ppm-ig történő mérési tartományba kell az érzékelőknek mérniük. Ezeknek az érzékelőknek ebben a mérési tartományban kell a megfelelő mérési reprodukálhatóságot biztosítaniuk. Ez azt jelenti, hogy a szabványoknak megfelelően történő mérések pár %-on belüli pontossággal történő reprodukálhatóságát kell a gyártóknak biztosítaniuk a termékeikkel. Manapság gazdaságosan elsősorban megfelelő minőségű elektrokémiai cellával működő érzékelőkkel tudják csak megvalósítani ezeket az igényeket, a félvezetős érzékelők az elvárt pontosságú reprodukálhatóságot nem tudják biztosítani, ahogyan a gyengébb minőségű elektrokémiai cellák sem. Ezek alapján gyakorlatilag azok nem is alkalmazhatóak ilyen célra, mivel nem teljesítik a harmonizált szabványt vagy nem jobbak annál.

Több neves cég ezeket - azaz a tárgyalt szabványban szereplő - elvárásokat már pár évtizede teljesíti, így sokfelé működnek itthon is megfelelő minőségű rendszerek. Azonban az árverseny miatt néha a beruházók és főleg a generálkivitelezők nem veszik figyelembe az érvényben lévő harmonizált szabványt.

A mai eszközkínálatban szerepelnek címzett és nem címzett rendszerek is, és ezek hiába felelnek meg az MSZ EN 50545-1 szabványnak vagy akár az abban leírtakat túl is teljesítik, ez nem mindig elég. Mivel hiába igény a jobb rendszerek telepítése, ez a műszaki elvárás nem mindig valósul/valósulhat meg az előzőekben leírtak alapján, de mindig figyelni kellene arra, hogy egy bizonyos színvonal alá ne süllyedjen a műszaki megoldás - és ebben segít a sokszor emlegetett harmonizált MSZ EN 50545-1 szabvány is. Véleményünk szerint több figyelmet kellene szentelni erre a problémakörre és ezért megfelelő rendszereket kellene telepíteni.

A szakmai körökben a fentiek nagyrészt köztudott ismeretek, így ebben a cikkben nem egy újdonságról van szó, hanem elsősorban azért íródott, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy egy harmonizált MSZ EN szabványt illik betartani - vagy annál jobb dolgot kellene csinálni.

Sajnos még mostanában is sokszor előkerül az a kérdés a versenyeztetések alkalmával, hogy kell-e alkalmazni vagy sem egy harmonizált szabványt ("mert a szabvány nem kötelező" felkiáltással), sőt vannak olyan vélemények is, hogy ezeket a telepítéseket meg lehet valósítani úgy is, hogy a telepítésre szánt berendezések csak részben teljesítik a szabványban előírt minimum követelményeket, de azt viszont "versenyképes áron". Kérdésünk az lenne, hogy ha már van és létezik szabványban meghatározott minimum, akkor mi az a "versenyképes ár" ami miatt megéri ettől eltekinteni, mi az a még esetleg összemérhető érték, ami egy komolyabb esemény alkalmával bekövetkező mérgezéssel vagy esetleg akár egy halálesettel is összemérhető?"

Ha a CO- és gázjelző-rendszerekkel kapcsolatban árajánlatot, bővebb felvilágosítást vagy katalógust szeretne kérni a Securiton Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...