Új Alaska mészfesték a Graymix kínálatában

Környezetkímélő, jól szellőző bevonatot adó, könnyen alkalmazható kül- és beltéri falfesték

Az új Graymix Alaska mészfesték homlokzatra és beltéri használatra egyaránt alkalmas, és a hagyományos oltott mész előnyös alkalmazhatóságát kombinálja. A fal természetes légzését nem gátolja, gazdaságos és környezetkímélő. Homlokzati és beltéri ásványi kötésű vakolatokra, beton felületekre, korábban meszelt falak festésére, felújításra ajánlott. Beltérben 8-10 m² / liter / réteg kiadóssággal lehet átlagban számolni erős nedvszívó, egyenetlen felületen felhordási technikától függően, kültéren pedig a kiadósság 6-8 m² / liter / réteg kevésbé nedvszívó sima alapfelület esetén felhordási technikától függően. A magyar gyártmányú Alaska mészfesték 4 és 14 literes kiszerelésben érhető el.

Amikor falfestésre kerül sor, kérdések sora merül fel, melyekre helyes választ szükséges adni: festés kívül, festés belül, műgyantás-, szilikon-, vagy mészfestékkel? Mivel, miért azzal s mivel mi érhető el, mitől mi várható? Betonra, vakolatra, téglára, gipszkartonra, gipszrostra, tapétára, oldalfalra, mennyezetre? Jól fedjen, legyen könnyen felhordható, jól terüljön, ne csepegjen, legyen kiadós, legyen szabadon színezhető, "lélegezzen" legyen mosható, páraáteresztő, UV álló, akár "öntisztuló" stb.. Megannyi kérdés egy "egyszerű" festés, illetve festék ürügyén.

Úgy mondják, hogy ami mindenre jó, az igazán semmire nem tökéletes. Ezt minden megbízható Gyártó és Forgalmazó tudja, és összevetve a kívánt termékkel szembeni felhasználói elvárásokat, alakítja kínálatát. A GrayMix Hungária Kft. is figyeli a vásárlói igényeket, a piac tendenciáit s annak megfelelően fejleszti, bővíti - többek között - festékválasztékát is.

Volt idő amikor a moshatóság kiemelt igény volt, napjainkban a minél természetesebb anyagok felé hajlanak. A mészfestékes homlokzatok korában nem voltak elérhetőek olyan élénk és telített színek, amilyenek manapság természetes igényként merülnek fel. Közismert, hogy a meszes festékek nagy szabadságot biztosítanak a páraáramlásban, míg a műgyantások kevésbé. A szilikon is egyfajta, speciális "műgyanta" mégis páratechnikai szempontból hasonlóan viselkedik, mint a mészfestékek, azzal a nagy különbséggel, hogy a kívülről jövő igénybevételekkel szemben nagyságrenddel ellenállóbbak. Kevéssé nedvesednek, gyorsan száradnak, kiváló páraáteresztők, még rugalmasak is és majdnem "öntisztulók". Értsd: a rárakódó környezeti szennyeződés túlnyomó részét képes a szél és az eső lemosni.

Érdemes megemlíteni egy divatos kifejezést: "lélegző". Le kell szögezni, hogy a lélegzés valójában azt jelenti, ki-be jár a levegő (viszonylag nagy szabadsággal). Azt is tudni kell, hogy a külső, térelhatároló épületszerkezetekkel, mint a falakkal, födémekkel, tetőtéri tetőkkel szemben kötelező elvárás a légzáróság teljesülése! Ami légzáró, az nem képes lélegezni, a szó valódi értelmében. A "lélegző" a megfelelően páraáteresztő fogalomkör köznyelvi torzulása/megfelelője. A ki-be járó levegő ugyan frisslevegőt eredményez, kiviszi a belső párát, de a helyiséget télen olyan módon hűti, hogy annak temperálása gazdaságtalan, vagy kifűthetetlen. Másik kellemetlen jelenség, hogy télen a kinti levegő száraz, ami "kiszárítja" a belső tereket is a szabadon kijutó pára miatt. Megtévesztő a relatív páratartalom számszerűsége! Miközben egy belső +20 °C hőmérsékletű és ~50% relatív páratartalmú helyiség nedvességtechnikai mutatója "50" a téli külső +2 °C ~90%-os páratartalom "90" a két tér közötti abszolút páratartalom - amit ténylegesen képes felvenni adott hőmérsékletű levegő -, az nagyságrenddel eltér a melegebb közeg javára. Több száz pascal páranyomás-különbség jön létre, ami azzal jár hogy a pára mindig a melegebb felől áramlik a hideg felé s nem a "mutatószám matematikája" szerint!

Mitől válik ketté kültér és beltér? A festékek esetében az azt érő hatásoktól. Kívül az időjárás viszontagságai, hirtelen hőmérsékletváltozások, nagy határok között mozgó klimatikus viszonyok (nyáron akár +50-60 °C felületi hőmérséklet, télen -20 °C is lehet) különböző mennyiségű és minőségű csapadék (eső, hó, jégeső, zúzmara, dér, páralecsapódás) amitől a belső tér rendesen mentesül. Viszont belül felmerül a moshatóság, gyakoribb átfesthetőség, dohányfüst, konyhai gőzök, stb.

Az biztosan kijelenthető, hogy ami jó kintre, az szinte biztosan jó bentre is, viszont fordítva ez nem igaz! És mindjárt egy kicsit mondjunk is ellent ennek az állításnak! Egy magas vízzáró-, alacsony páraáteresztő-képességű kültéri festék belül alkalmazva gyakorlatilag megakadályozza a belső falak, belső vakolat azon kedvező képességének érvényesülését, hogy az átmenetileg megemelkedő páratartalmat (főzés, zuhanyozás, mosás, szárítás, stb.) ideiglenesen felvegye - akár a falazó anyaggal együtt -, majd csökkenő belső páratartalom esetén azt befele adja vissza. Tévedés, hogy az amúgy légzáró külső falakon át képes kijutni a páratöbblet. Pl. bármilyen külső falon, bármilyen homlokzati hőszigetelőrendszer alkalmazása esetén a falon keresztül max. 3-4% pára képes távozni, a többit csak légcsere által lehet kijuttatni. Rendszeres szellőztetéssel nem csak friss levegő érhető el, de a párafelesleg is kiengedhető. Az elterjedt műgyantás beltéri festékek - együtt az egyre jobban záró ablakokkal - a korábbi 50% körüli belső páratartalmat akár 75%-ra is képesek feltornázni, ahol fokozott penészesedési kockázat áll elő.

Jellemzően miből készülnek a festékek:
- a műgyantás festékek: víz, kalcium-karbonát/mészkőőrlemény, diszperziós kötőanyagok, talkum, pigmentek, titán-dioxid és adalékok
- szilikonfestékeknél a kötőanyag szilikongyanta, a többi összetevő a műgyantással azonos
- mészfesték: víz, kalcium-karbonát, oltott mészpigment, kötőanyag, adalékok,
azaz mindegyik festéktípus számtalan alkotóelemből áll, melyek arányai, kombinációi még hasonló alapanyagok esetén is egészen különböző tulajdonságú-, viselkedésű terméket eredményez.

A GrayMix Hungária Kft. festékkínálata és alkalmazási ajánlásai:
  Betonra, szálcementre*, cement-kötésű farostra, fagyapotra Mész/cement bázisú, hagyományos vakolatra Műgyantás vékonyvakolatra hőszigetelt és
nem hőszigetelt felületen Szilikon vékonyvakolatra hőszigetelt és
nem hőszigetelt felületen Meglévő diszperziós festésre

* a szálcement a különböző műszaki szálakkal szilárdított cementlemez termékek megnevezése, a korábbi azbesztcement "utódja".

Megjegyzés: a jelölések nem kizárólagosságot jelentenek, hanem egyfajta "elsődlegességet" mely helyeken, ill. felületeken eredményesebb adott festék alkalmazhatósága.

Általánosítható beltéri feltételek: száraz körülmények, +5 °C és +30 °C közötti lég- és falhőmérséklet az optimális. Erősen párás, huzatos környezet nem kedvező.

Általánosítható kültéri feltételek: tűző napon, esőben, erősen párás, szeles, vagy hideg időben nem javasolt festeni, majd megfelelő módon védeni kell a bevonatot a száradási idő alatt. A festés száraz időben, +5 °C és +30 °C közötti lég- és falhőmérsékletnél optimális. Minden ezektől eltérő feltétel-, vagy körülmény hatással van a festék száradási, kötési, szilárdulási folyamatára, valamint foltosodáshoz, só kivirágzáshoz, diszperzió-kicsapódáshoz vezethet, szélsőséges esetben a festés tönkre mehet.

E rövid áttekintésből is érzékelhető, hogy sem a festék, sem pedig a festés nem annyira egyszerű, hogy bárki, bármit, bárhova, bármikor, bárhogyan, bármivel felkenhet, mert annak a következményei kiszámíthatatlanok lehetnek.

Mint láttuk, a Graymix Alaska mészfesték esetében fontos tudni, hogy azon kívül, hogy kültérre és beltérre egyaránt alkalmas, betonra, szálcement, cement-kötésű farost, fagyapot felületre, illetve mész/cement bázisú, hagyományos vakolatra, valamint gipszes glettelésre és meglévő meszelt felületre vihető fel.

A Graymix Alaska mészfestékről bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint. Amennyiben árajánlatot, egyéb információt vagy katalógust szeretne kérni a Graymix Hungária Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
 
Kategóriák
Beltéri falfestékek
Beltéri falfestékek
Homlokzatfestékek, homlokzatbevonatok, tetőfestékek
Homlokzatfestékek, homlokzatbevonatok, tetőfestékek
Festékek, bevonatok
Festékek, bevonatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...