Használati melegvíz-előállító napkollektoros rendszert a Kardos Labortól

Az ország egyetlen öko szemléletű strandján

Gárdonyban tavaly nyitotta meg kapuit Magyarország egyetlen öko szemléletű strandja, ahol a strandon képződött hulladékot - fémdobozt, műanyag PET palackot - a vendégek palackprésekkel tömöríthetik és a szelektív hulladékgyűjtőben helyezhetik el azokat.
A strand területén kőolajszármazéktól mentes tisztítószerekkel takarítanak és biológiailag lebomló kézmosót használnak, a mosdókban és zuhanyzókban nyomógombos csaptelepeket vannak felszerelve.
A vendégek dohányfüst-mentes szigeten pihenhetnek, a büfében pedig bio termékeket tudnak fogyasztani. Kisgyermekes családok számára is ideális a strand, a gyerekek számára külön foglalkoztató sátor van felállítva.

Ehhez a környezet- és egészségtudatos kezdeményezéshez csatlakozott a Kardos Labor Kft. júniusban, amikor is egy használati melegvíz-előállító napkollektoros rendszert ajándékozott a gárdonyi Sport Beach és Camping üzemeltetőinek, így a kemping zuhanyzójában megújuló energia segítségével csökkentik a fosszilis energiafelhasználást.
A telepített rendszer használati meleg vizet állít elő napkollektorral, amely a szolártárolóból a meglevő villanybojlerekbe kerül, ahol igény esetén további ráfűtés történik.

A rendszer 1 db Apricus AP-30 típusú vákuumcsöves napkollektorból, egy 20 literes Drain-back tartályból, egy 250 literes zománcozott belső felületű, 1 belső hőcserélős használati melegvíztárolóból, Solareg Energy szoláris szabályzóból, PT 1000 hőérzékelőkből, impulzusadós vízórából, Grundfos keringtető szivattyúból, az ezeket összekötő rézcsővezetékből, valamint rögzítő és biztonsági szerelvényekből áll.
A napkollektor a kemping zuhanyzójának tetején került elhelyezésre, tetősíkra telepítve. A napkollektor feladata a beérkező sugárzást termikus energiává alakítani, a többrétegű abszorberfelület és a heat-pipe rendszerű hőtovábbítás segítségével jut el a szolárköri folyadékba, ami a tároló belső hőcserélőjén keresztül fűti fel a 250 literes tartály szinte teljes víztérfogatát.

A gravitációs visszaürülést, és ezzel a problémamentes üzemeltetést biztosító Drain-back tartály a zuhanyzó gépészeti helyiségében került elhelyezésre, a napkollektoros rendszer előremenő és a visszatérő ága az épület oldalfalán, az ablakon került bevezetésre. A napkollektoros tároló szintén a zuhanyzó gépészeti helyiségében kapott helyet, a hálózati hidegvíz-vezeték a tároló aljára került bekötésre, a tároló felül levő meleg víz elvételi pontja pedig a meglevő, 2 db 150 literes Hajdú villanybojler hideg víz bemenetére került elágaztatásra.

A rendszer vezérlője a gépészeti helyiségben a falra került felszerelésre, ez szabályozza a rendszer (ezen belül is a szolárköri szivattyú) indítását és megállítását, méri a napkollektor energiatermelését az impulzus adós vízóra segítségével és ez végzi el a biztonsági funkciókat (rendszervédelem, kollektorvédelem, esetleges meghibásodás esetén a hiba kijelzése).
A telepített vákuumcsöves napkollektor nyári időben naponta átlagosan 250 liter 50-55 °C-os meleg vizet állít elő, várhatóan 20-25 évig járul hozzá a környezet tehermentesítéséhez és évente közel 300 kg CO2 kibocsátástól óvja meg a légkört (egész éves kihasználás esetén ez kb. 550 kg).
Vision vezérlő
Vision vezérlő
Az Apricus AP-30 típusú vákuumcsöves napkollektorral kapcsolatban részletes termékismertetőért kattintson a termékképre, ha további információt vagy árajánlatot szeretne kérni a Kardos Labor Kft. munkatársától, használja az alábbi Információkérés gombot.
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...