Phoenix Contact szünetmentes tápegységek hálózatkimaradásoknál

AC-UPS és DC-UPS eszközök közötti különbségek

A hálózatkimaradások újra és újra megszakítják az üzemelést és a legrosszabb esetben akár azok megbénulásához is vezethetnek. A szünetmentes tápegység a leállási idők minimalizálásának központi feltételét képezi. Amennyiben a nagyfokú biztonsági követelmények következtében egy szünetmentes tápegység beszerzése mellett döntünk, DC és AC eszközök közül választhatunk. A hálózatkimaradás különféle okokra vezethető vissza és néhány ezredmásodperctől akár több órán keresztül is eltarthat - a legtöbb kimaradás nem éri el azonban a 200 ezredmásodperc időtartamot. Azonban a tápfeszültség ilyen rövid idejű kimaradása is gyakran adatveszteségekhez vezet, a vezérlő működésének kiesését, a berendezések újraindítását vagy egy gép nem ellenőrzött újraindulásakor a szerszámok és a termékek költséges tönkremenetelét vonja maga után. Az AC-UPS használata abban az esetben ésszerű, ha a csatlakoztatott fogyasztók váltóáramot használnak, például az IT-berendezések esetében. Amikor pedig az iparban használatos 24 V DC egyenfeszültség biztosítására van szükség, a DC-UPS rendszerek állnak rendelkezésre. Az AC rendszerekhez képest ezek ára kedvezőbb és kompaktabb kialakításúak, ezen felül hatékonyabbak is.

Interferenciák típusai és a szükséges UPS készülék osztályok

AC-UPS - több, mint a kimaradás egyszerű áthidalása
Az AC-UPS berendezések nagyban hozzájárulnak a hálózat minőségének javításához, ezáltal a villamos berendezések rendelkezésre állásához és gazdaságosságához. A feszültség-kimaradási idők áthidalása mellett egyéb hálózati zavarok - például feszültség- és frekvenciaingadozások - kiszűrésére is szolgálnak. Emellett hatékonynak bizonyulnak a torzulások és felharmónikusok ellen. Az IEC 62040 termékszabvány 3. része szerint az UPS készülékek a teljesítményüktől függően három osztályba sorolhatók:
  • VFI (Voltage Frequency Independent)
  • VI (Voltage Independent)
  • VFD (Voltage Frequency Dependent)

    A VFI besorolás esetén az UPS kimenetén lévő feszültség és frekvencia egyaránt teljes mértékben független a hálózati oldali feszültségellátástól. Ez az úgynevezett kettős konverziós működési elv segítségével érhető el, amely egy új feszültségjelet hoz létre és így mind a tíz ismert hálózati zavar ellen hatékony védelmet nyújt.

    A VFD osztállyal ellentétben a VI készülékek még mindig függetlenek a feszültségtől, és öt zavartípus ellen hatékonyak. A VFD jelölésű készülékek a tíz zavartípusból három ellen hatékonyak, mivel az UPS kimeneti jele teljes mértékben a hálózati feszültségtől függ. A Phoenix Contact összes AC-UPS készüléke eleget tesz a VFI-SS-111 osztályozásnak - és ezzel a legmagasabb követelményeknek is megfelelnek. Ezeket a készülékeket 19“-os rack-ként és stand-alone készülékként egyaránt alkalmazhatóak. A könnyű kezelhetőségről és minden beépítési helyzetben is egyszerű olvashatóságról egy 90°-ban elforgatható kezelőelem gondoskodik.

    Minden készülék egy soros RS232 csatlakozóval és egy USB csatlakozóval van felszerelve. Emellett egy SNMP hálózati kártyához - és választhatóan egy 6-szoros relékártyához - való dugaszhellyel rendelkezik. A készülékek átfogó UPS menedzsmentet tesznek lehetővé,
  • az állapotjelzésekhez való potenciálfüggetlen reléérintkezőknek,
  • az UPS-nek az ingyenes AC-USV-CONF szoftverrel az egyes számítógépeken történő konfigurációjának,
  • az UPS átfogó hálózatokba történő csatlakoztatásának és adminisztrálásának köszönhetően.

    Emellett minden AC eszköz rendelkezik egy biztonsági kikapcsolási funkcióval (Emergency Power Off). Ezen érintkező zárásakor az UPS berendezés azonnal kikapcsol. Ily módon az UPS aktívan beköthető egy villamos berendezés szükséges biztonsági koncepciójába.

    Az 1 kVA és 6 kVA közötti kimeneti teljesítmény-nyel rendelkező UPS készülékekhez átfogó tartozékkínálat áll rendelkezésre: külső akkuegységek az áthidalási idők meghosszabbításához, többszörös elosztósávok több fogyasztó csatlakoztatásához, kézi kerülők (manual bypass) az UPS karbantartás közben történő áthidalásához, továbbá szerelőanyagok széles választéka. Az alkalmazott 5 éves időtartamú akkuk integrált biztonsági szeleppel rendelkező karbantartásmentes, zárt ólom-zselé akkuk. Mivel az akkuk a homlokzati oldalról hozzáférhetőek, a csere beépített állapotban működő üzemelés mellett is problémamentesen megoldható. Ezzel az úgynevezett Hot-Swap képességgel az UPS készülékek mellett a külső akkuegységek is rendelkeznek.

    Nagyobb berendezések gyakran az UPS készülékek moduláris és redundáns felépítését igénylik. Ezért a 4,5 kVA és 6 kVA közötti teljesítménnyel rendelkező készülékek párhuzamos és redundáns módon egyaránt használhatók. Így akár 12 kVA teljesítmény is elérhető - kiegészítő 6 kVA redundáns feszültséggel.
    DC-UPS - ipari PC-k biztonságos táplálása
    A berendezés lelkét az ipari PC képezi így a 24 V-os tápegységének támogatnia kell a berendezés maximális rendelkezésre állását. Az új Trio UPS az első olyan szünetmentes tápegység, amely kifejezetten az IPC-hez kifejlesztett funkciócsomagot kínál - ez a PC-Mode.

    A Trio UPS (24 V / 5A) kifogástalan táphálózat és hálózati zavarok esetén egyaránt biztosítja az IPC működését, hiszen a tápegység és az elektronikus átkapcsoló egység helytakarékos módon egyazon készülékházban helyezkedik el - csupán 60 x 130 x 118 mm-es méretek mellett. Bemeneti feszültség rendelkezésre állása esetén a szélessávú bemenet 85 és 264 V AC vagy 100 és 350 V DC közötti feszültségeket tesz lehetővé. A kimeneten 5 A, valamint egy szabályozott és beállítható 22,5 és 29,5 V DC közötti kimeneti feszültség áll rendelkezésre.

    A tápfeszültség kimaradása esetén a rendszer szünetmentesen átkapcsol a puffer üzemmódra. Ebben az esetben a kimeneti feszültség közvetlenül az akkufeszültségtől függ, amely 19,2 és 27,9 V DC közötti értéket mutat. Ilyenkor az IPC a feszültségletörést egyáltalán nem érzékeli, hiszen szünetmentes módon tovább működik. Az instabil táphálózattal rendelkező régiókban tevékeny exportorientált vállalatok ezt különösen értékelik. Az IPC a feszültség letörése esetén is működik. Nincs szükség az időigényes leállításra és újraindításra. A kívánt pufferelési időtől függően különböző akkumodulok alkalmazhatók: 1,3 Ah; 3,4 Ah; 7,2 Ah vagy 12 Ah. Így az 1,3 Ah akkuval rendelkező modul 5 Ampert öt percig, vagy 3 Ampert 10 percig szolgáltat. A 12 Ah akkuval 5 A két órán, 3 A pedig három órán keresztül áll rendelkezésre.

    Hosszabb hálózati kimaradások esetén a Trio UPS elegendő energiát szolgáltat az összes releváns folyamatadat elmentéséhez, valamint az ellenőrzött leállításhoz. Eddig a piacon csak olyan UPS megoldások voltak elérhetőek, amelyek bár leállították az IPC-t, ezt követően azonban az AC tápfeszültség újbóli rendelkezésre állásakor kézzel kellett újraindítani az IPC-t. A Trio UPS segítségével az üzem automatikusan újra indul. A modul elvégzi az IPC resetelését, így nincs szükség a manuális újraindításra. Az automatikus indítás kifejezetten a több IPC-vel rendelkező nagy berendezések esetén jelent jelentős mértékű időmegtakarítást.

    DC-UPS rendszer felépítése: tápegység, UPS egység és energiatároló modul

    Összegzés
    Már a rövid időtartamú hálózati zavarok is pénzügyi veszteségeket okozhatnak. A nagyfokú rendelkezésre állás és ezáltal a termelékenység biztosítása érdekében ajánlatos a szünetmentes tápegységek alkalmazása. Az alkalmazástól függően AC-UPS vagy DC-UPS rendszerek közül lehet választani.
    A szünetmentes tápegységről bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint, amennyiben árajánlatot, bővebb információt vagy katalógust szeretne kérni a Phoenix Contact Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
  • Kategóriák
    Kisfeszültségű transzformátorok, tápegységek
    Kisfeszültségű transzformátorok, tápegységek
    Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
    Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
    Épületvillamosság
    Épületvillamosság
    Épületszerkezetek

    Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

    Épületgépészet

    Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

    Épületvillamosság

    Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

    Berendezések

    Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

    Eszközök

    CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...