Speciális Austrotherm homlokzati hőszigetelő elemek íves homlokzatokra

A formára vágott szigetelő lemezeket a görbült felületre pontosan lehet felragasztani, nem lesz hőhidas a homlokzat

Egyenes vonalat húzni kis segítséggel mindenki tud. Sík felületeket is könnyen össze lehet illeszteni, de mit tegyünk akkor, ha az épület homlokzata íves? Hogyan lehet ilyenkor szigetelni?

Az épületek hőszigetelését általában a homlokzatnál kezdik. A hőszigetelő rendszerek már régóta bebizonyították, hogy jelentős fűtési energiát lehet velük megtakarítani. Az Austrotherm Kft. által gyártott AT-H80 jelű fehér, és a szürke színű Grafit®, Grafit Reflex® hőszigetelő lemezek hatékonyan tudják csökkenteni a fűtési költséget. Sík felületekre egyszerűen lehet a fél négyzetméteres táblákat felerősíteni. Íves homlokzatokon, oszlopokon azonban a szokásos táblák alkalmazása nehézkes. Kis mértékben görbült felületek és vékony hőszigetelés esetében megoldást jelentett, hogy ideiglenes rögzítő elemekkel feszítették a megfelelő alakra a hőszigetelő lemezeket, de a szigetelési vastagság növekedésével ez egyre kevésbé lehetséges.

Vastag hőszigetelés és erősen görbült fal esetében a régi megoldás az volt, hogy a táblákat csíkokra vágták, és azokat egyenként ragasztották fel. Ezzel a nagyobb egyenetlenségeket el lehetett kerülni, de az ív helyett sokszöget kaptak, ami sem a tervező, sem az építtető elképzeléseivel nem egyezett. Felújítás esetében további gondot jelentett, hogy minden egyes kis darabot külön dübellel is kellett (volna) rögzíteni.
A korszerű megoldás ezekre az esetekre az íves formára vágott homlokzati szigetelő lemez. A táblák belső íve megegyezik a fal külső oldalának görbületével, így az elemeket a görbült felületre is pontosan lehet felragasztani. Új épületek esetében a tervek tartalmazzák az ív adatait, felújítás esetén ezt helyszíni felméréssel kell megállapítani. Ennek az eljárásnak további előnye, hogy a táblák illesztésénél sem alakul ki rés a hőszigetelésben, ezáltal nem lesz hőhidas a homlokzat. A táblák felragasztása után a munkafolyamatok megegyeznek a sík felület esetén megszokottakkal, vagyis a hőszigetelés becsiszolása és esetleges dübelezése után az üveghálót be kell ágyazni a ragasztótapaszba, és az alapozó felfestése után lehet a vékonyvakolatot felhordani.

Hasonló módszerrel lehet hőszigetelni az épület azon oszlopait, melyek közvetlen kapcsolatban vannak a fűtött terekkel. Ebben az esetben az oszlop átmérőjének megfelelő, egy méter hosszú, tetszőleges vastagságú félcső idomokat kell felragasztani a megfelelően elkészített felületre. A munka többi része a már jól ismert módon folyik.

Az íves hőszigetelés az építész tervezőknek is nagyobb szabadságot ad. Így készült például a veszprémi Kittenberger Kálmán Vadaspark új elefántháza és annak hőszigetelése is. Minden állatkert fő látványossága az elefánt, ezért az elefántházak is hangsúlyos építményeknek számítanak. Ezt a hangsúlyt Gaschler Gábor tervező viszont csak a legalapvetőbb építészeti elemekkel kívánta létrehozni. Az épületet meghatározó formai elem a szabad hullámgörbe alakú homlokzat, ami egyedisége mellett a magában álló épület jelentős méreteit optikailag kisebbíti, mivel sosem látjuk annak egész valós kiterjedését.
Az épületet alacsony energiaigényre tervezték, ami 20 cm vastag ívesre vágott Austrotherm hőszigeteléssel volt megoldható. Az épület a 2015-ös Média Építészeti Díján az Austrotherm Energiatahatékonysági különdíját is elnyerte.
Az Austrotherm íves homlokzati hőszigetelő elemek termékismertető katalógusait a hír alatti termékképekre kattintva töltheti le. Amennyiben árajánlatot vagy egyéb információt szeretne kérni az Austrotherm Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
Austrotherm oszlop hőszigetelő elem
 
Austrotherm oszlop hőszigetelő elem

Az épület fűtött tereivel közvetlenül érintkező oszlopait a hőhidak elkerülése érdekében hőszigetelni kell. A munkát megkönnyíti az AT-H80 homlokzat hőszigetelő lemezből kivágott fél csőhéj, ami a szükséges vastagságban biztosítja a megfelelő hővédelmet. Az elemeket a homlokzati hőszigetelő rendszerek ragasztótapaszával kell az oszlopra felragasztani, majd erre felhordani a rendszer többi elemét (ragasztó, üvegháló, alapozó, vékonyvakolat).
Az oszlop hőszigetelő elemek mindig egyedi méretben készülnek, a görbületi sugár és a falvastagság széles mérettartományban változhat.. Az oszlop hőszigetelő elemek fél csőhéjként készülnek, 1 méteres hosszban.

CAD
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Austrotherm íves homlokzati hőszigetelő elem
 
Austrotherm íves homlokzati hőszigetelő elem

Íves homlokzatok hőszigetelését a sík lemezekkel nehezen lehet megoldani. Az ilyen falakra ma már a megfelelő alakúra vágott Austrotherm AT-H80 homlokzatszigetelő lemezt kell alkalmazni. A táblák belső íve megegyezik a fal külső oldalának görbületével, így az elemeket pontosan lehet felragasztani. A táblák illesztésénél sem alakul ki törés, így a hőhidak elkerülhetők. Az elemek felragasztása után a homlokzati hőszigetelő rendszer többi elemének (ragasztó, üvegháló, alapozó, vékonyvakolat) felhordásával lehet befejezni a munkát.
Az íves hőszigetelő elemek mindig egyedi méretben készülnek, a görbületi sugár és a vastagság igény szerinti lehet.

Termékismertető
Műszaki adatok
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...