Falszárítás Poro® pórusos vakolattal

A pórusos vakolatok kiváló páraáteresztő képességgel rendelkeznek

Sajnos gyakran keseríti meg életünket, ha azzal a problémával találkozunk a lakásban, hogy penészesek és/vagy salétromosak a falak, ezért dohos szagot árasztanak. Ennek több oka is lehet pl. vízszigetelési probléma, rossz hőszigetelés, de az ellenkezője is elő szokott fordulni: jó az épület hőszigetelése, de a nyílászárok szorosan zárnak és a helyiségek nem tudnak kiszellőzni. Ahhoz, hogy a megfelelő gyógymódot megtaláljuk, meg kell állapítani a vizesedés, penészedés és salétromosodás okát. A penészedés a felső sarkokban hőszigetelési problémákat vet fel, míg a salétromosodás az alsó falrészeken inkább vízszigetelési problémákra utal. Mi most ezzel a problémával szeretnénk foglalkozni.

A közkeletű „salétromosodás” szó a kezdetben oldott állapotú, talajból származó ásványi sókra utal, ami a nedvességgel juthat a falakba. Száraz időben a nedvesség elpárolog, majd a fal felületén (pl. a vakolaton) kicsapódik A sókristályok térfogat növekedés, duzzadás kíséretében alakulnak ki, ami roncsolja a vakolat szerkezetét. A vakolat tönkremegy.
Tökéletes és végleges megoldást erre a problémára csak a vizesedést kiváltó okok megszüntetése nyújthat. Ellenkező esetben csak tüneti kezelésről beszélhetünk! Az alulról vizesedő falak utólagos szigetelése jelenti a vizesedést kiváltó ok megszüntetését, amelyre többféle technológia létezik pl. az injektálás.

Miután a vízszigetelés megtörtént – elsősorban – a falazat külső oldalára úgynevezett szárító vagy más néven pórusos vakolatot kell felhordani, ami elősegíti a nedves falszerkezet kiszáradását. A pórusos vakolatok kiváló páraáteresztő képességgel rendelkeznek, ami a speciális adalékszerek hozzáadásával létrehozott pórusos szerkezetnek köszönhető.

A Henkel Magyarország Kft. által forgalmazott Poro® pórusos vakolat maradéktalanul megfelel ennek a célnak. Könnyen felhordható, jól tapad, felhasználható kisebb javításokra, vakolatpótlásra, illetve hagyományos vakolat készítéséhez is. Csak egy irányban engedi át a párát és megakadályozza a csapadék bejutását a falazatba. Ezért elsősorban kültérben javasolt alkalmazása. A vizes falazatban lévő sókristályokat eltárolja, ezzel megakadályozva a salétromosodás kialakulást! Beltéri alkalmazás esetén megfelelő szellőztetést (pl. páraelszívás) kell biztosítani a helyiségben.

A Poro® pórusos vakolatot kényszerkeverővel vagy szabályozható fordulatszámú fúrógépbe helyezett keverőszárral kell megkeverni. A jól megkevert anyagra jellemző, hogy a szerszámra nem tapad, arról lecsúszik. Az előkészített felületre a megkevert anyagot egy rétegben, maximum 15-20 mm vastagságban lehet felhordani. Ennél vastagabb vakolat csak több rétegben készíthető. A frissen vakolt felület lehet teljesen sima, esetleg saját anyagával fröcskölt. Ha a magas pórustartalom megőrzése a fontos, a habarcs felületét képezzük rusztikusra. Ha a belső térben kialakított felületet glettelni szeretnénk (pl. festés előkészítése), és a fal szárítása a célunk, azt csak jól lélegző glettanyaggal – pl. Ceresit CT 127 – szabad végezni.

A Poro® pórusos vakolat esetleges átfestéséhez is csak jó páraáteresztő képességű festék használható.
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...