Életveszélyes életvédelmi készülékek vannak forgalomban

Fontos tudnivalók a Schneider Electrictől a feszültségfüggő áram-védőkapcsolókról

A Schneider Electric, felelősségteljes gyártóként kötelességének érzi felhívni a figyelmet egy igen fontos szakmai, kereskedelmi jelenségre, mellyel napjainkban találkozhatunk.
Elérhetővé vált Magyarországon az úgynevezett feszültségfüggő áram-védőkapcsoló. Rendkívül veszélyes készülékről van szó, hiszen az életvédelmi funkció - amely az emberek áramkörbe kerülése esetén nyújt védelmet - megszűnhet, például a nullavezető szakadása esetén.

Mivel a megjelent termékek csomagolásán semmilyen jel nem utal erre a tényre, legfeljebb a készülék oldalán található E3 osztályozás (kizárólag a katalógusokban található erre vonatkozó információ), és a termékek árai kecsegtetően alacsonyak, fokozott figyelmet igényelnek az értékesítés során.
Az Érintésvédelmi Munkabizottság 2013 év végén született állásfoglalása szerint ezeket a készülékeket nem ajánlja a szakma felhasználásra.
Továbbá a feszültségfüggő áram-védőkapcsolók részleteiről szóló szabványok (61008-2-2 vagy 61009-2-2) Magyarországon nem elfogadottak, így azok alkalmazása helytelen.
Kérje a Schneider Electric szakértő kollégáinak segítségét, ne engedjen a csábításnak!
Az Ön felelőssége is, ha az áram-védőkapcsoló életvédelmi készülék emberéleteket veszélyeztet!

Az Érintésvédelmi bizottság állásfoglalása

A munkabizottság 2013 decemberi ülésén hangzott el a következő kérdés:
Lehetséges-e Magyarországon a feszültségtől függő áram-védőkapcsolók (angol kifejezésekkel: „electronic RCCB” vagy Voltage Dependant RCCB = VD technológia) használata? Ha igen, akkor milyen területeken és milyen céllal?

Válasz:
A feszültségtől függő működésű elektronikus áram-védőkapcsolók előtti nullavezető szakadás, vagy más okból bekövetkezett feszültség kimaradás estén azok nem működnek. Így nem tudják ellátni a feladatukat – életveszélyesek lehetnek – ezért használatuk nem ajánlható.


Az áram-védőkapcsolók forrásszabványai: az IEC 61008-1, amely a túláramvédelem nélküli, és az IEC 61009-1, amely a túláramvédelemmel felszerelt készülékeket tárgyalja. Mindkét szabványban a 4. fejezet foglalkozik e védőkészülékek osztályozásával. A működési mód szerint lehetnek a hálózati feszültségtől funkcionálisan független vagy függő áram-védőkapcsolók.

A hálózati feszültségtől függő azon kapcsolók alkalmazását, amelyek a hálózati feszültség hibájából bekövetkező vészhelyzetben nem kapcsolnak ki, az IEC szabvány feltételekhez köti, pl. szakember felügyelete alatti felhasználásra ajánlja, és nem javasolja e kapcsolók általános, például lakásokban való felhasználását.

E két IEC szabványt átvette az európai szabványszervezet, a CENELEC, és ennek alapján az MSZT is kiadta magyar szabványként: MSZ EN 61008-1:2013, és MSZ EN 61009-1:2013 jelzettel. A CENELEC azonban sok helyen módosította és korszerűsítette az IEC szabványokat, és más biztonsági szempontokat vett figyelembe. A CENELEC alapú szabványokba bekerült az 1.) táblázat, amely összefoglalja az áram-védőkapcsolók típusait működési módjuk szerint.

1). táblázat
a Kiegészítő vedelem, amely csak ≤30 mA értékű áram-védőkapcsolók esetén van biztosítva.
b Csak a csatlakozóaljzattal egy egységben összeépített készülékek, vagy azok, amelyek kizárólagosan a csatlakozóaljzattal megegyező szerelvénydobozban, helyileg együttes alkalmazásra vannak tervezve.

Összefoglalva:
A jelenleg érvényes MSZ EN 61008-1 és az MSZ EN 61009-1 jelzetű magyar nemzeti szabványok sem ajánlják általános célú felhasználásra a hálózati feszültségtől funkcionálisan függő és a 4.1.2.2.b) szakasz szerinti hálózati feszültség hibája esetén automatikusan nem nyitó áram-védőkapcsolókat!
Mindkét szabvány elsősorban kiegészítő védelemre, vagy csatlakozóaljzattal egybeépített készülékekben való alkalmazásra javasolja. A feszültségtől függő működésű áram-védőkapcsolók alapvető problémája az, hogy az előttük történt nullavezető szakadás, vagy más okból bekövetkezett feszültségkimaradás esetén azok nem működnek. Így nem tudják ellátni a feladatukat – életveszélyesek lehetnek –, ezért használatuk nem ajánlható.

A feszültségtől függő működésű áram-védőkapcsolók használati útmutatójában a forgalmazó köteles felhívni a felhasználók figyelmét az adott áram-védőkapcsoló működési jellemzőire és az alkalmazási lehetőségeire! Ezen kívül a működési módjuknak megfelelően a készülékeken is fel kell tüntetni a szabványban előírt E1, E2 vagy E3 jelölést!

Minden esetben ellenőrizze, hogy az Ön által választott áram-védőkapcsoló melyik technológiával működik!


Ha a cikkben szereplő terméktípusokkal kapcsolatban további információt szeretne, küldje el üzenetét a Schneider Electric Hungária Villamossági Zrt. munkatársának az alábbi gombok egyikének segítségével.
 
Kategóriák
Megszakítók, kismegszakítók, áramvédő kapcsolók
Megszakítók, kismegszakítók, áramvédő kapcsolók
Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
Kisfeszültségű villamosenergia-elosztás
Épületvillamosság
Épületvillamosság
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...