Mekkora elektroszmogot gerjeszt az elektromos fűtés?

Van olyan fűtési rendszer, amelyik nem árasztja el a lakást ezzel a láthatatlan veszélyforrással

Mit is nevezünk elektroszmognak? Az elektroszmog az elektromos berendezések által kibocsátott elektromágneses sugárzás elnevezése. Elektroszmogot bármi termelhet, ami elektromos áramot használ a közvetlen környezetünkben. Lakásunkban a sugárzást maga az elektromos hálózat, és az arról üzemelő fogyasztók okozzák: világítótestek, az akvárium levegőztetője, kábelek a falakban és szabadon, laptopok védőföld nélküli tápegységei és még hosszan sorolhatnánk.

Az elektroszmogot csillapítják a szilárd testek/falak, és a távolság. Például, ha bedugunk a konnektorba egy vasalót, a vasaló kábele mellett lehet elektromágneses sugárzást mérni, de a konnektorhoz vezető falban levő vezeték felett már nem. Akkor nem, ha az nem a vakolatban, hanem tényleg a fal felületétől pár cm-re be van vésve.

Egy jó megközelítés tehát az, ha arra kérdezünk rá, melyik az az elektromos fűtési rendszer, ami a legkisebb elektroszmogot termeli? Van-e olyan, amelyik nem árasztja el ezzel a láthatatlan veszélyforrással a lakást? A válasz az, hogy van.
Czinege és Fiai Kft. - Elektromos fűtések
Czinege és Fiai Kft. - Elektromos fűtések

Elektromos térerő méréssel könnyedén megállapítható a fűtési rendszerek elektroszmog kibocsátási értéke. A dolog viszonylag egyszerű, minden olyan elektromos berendezés, amelynek az elektromos vezető részei nem árnyékoltak, ad ki magából elektromágneses sugárzást. Az infrasugárzó panelek például ilyenek. Fontos viszont megjegyezni, hogy a sugárzás a távolsággal lényegesen csökken, így a plafonra rakott panelek elég távol lesznek ahhoz, hogy ne okozzanak gondot. Azt is vegyük figyelembe, hogy a nagyképernyős TV-ket szinte az év minden napján használjuk, míg a fűtés maximum az év felében kapcsol be pár órára.

Példának vehető az elektromos fűtések két – az elektroszmog szempontjából – szélsőséges terméke, a fóliafűtést és a fűtőkábelt. A kettő között lényeges különbség az áramjárta hőleadó felület nagysága, és az árnyékolás megléte, vagy hiánya. A fűtőfólia – bármennyire is „intelligens” egyes reklámok szerint -, a teljes felületén fűt, és ad le elektromágneses sugárzást. Ezt úgy lehet kivédeni, ha letakarjuk sűrű fémhálóval, amit bekötünk a földelésbe. A betonba helyezett fűtőkábel és a járólap-ragasztóba fektetett csempefűtés, szerencsére gyárilag körkörösen be van fonva/szőve sűrű rézhálóval – hasonló árnyékolás ez, mint korábban a koax jelkábeleken volt, amit kötelezően be kell kötni az épület földelésébe. Ez a háló levezet minden keletkező sugárzást.


Ha kíváncsi az elektromos fűtési megoldásokat nyújtó termékek adataira, pdf formátumban letölthető termékismertetőire, kattintson az alábbi termékképekre. Amennyiben árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni a Czinege és Fiai Kft. munkatársától, küldje el kérését, kérdését az alábbi gombok egyikének használatával.
 
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...